Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 16
Sayı: 1804
Mavi Nota e-Müzik Gazetesi'ni hangi yolla öğrendiniz?

Arkadaş tavsiyesi üzerine öğrendim.
Yaptığı çalışmalardan dolayı biliyordum.
Basın yayın araçları aracılığı ile öğrendim
İnternet arama motoru aracılığı ile öğrendim.
Tesadüfen öğrendim
Mavi Nota'yı doğduğu günden beri bilirim

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 21 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

New York Filarmoni Orkestrası 03 Mayıs - 04 Mayıs tarihlerinde İstanbul’da... - 29.04.2013İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), Eczacıbaşı Holding sponsorluğunda, Nejat Eczacıbaşı’nın anısına, dünyanın en eski ve en iyi orkestralarından biri olan New York Filarmoni’yi müzik direktörü Alan Gilbert yönetiminde iki konserle İstanbul’da ağırlıyor.

 

Sezona damgasını vuracak bu konserlerin ilkinde,  Sony Music sanatçılarından“klasik müziğin süper starı” olarak anılan kemancı Joshua Bell, ikincisinde ise çağımızın en tanınmış piyanistlerinden  Emanuel Ax solist olarak yer alıyor.

 

Kurulduğu 1842 yılından bugüne müzik dünyasında pek çok yeniliğin öncüsü olan New York Filarmoni, beş kıtada 63 ülkedeki 430 şehirde verdiği konserlerle dünya çapında haklı bir üne sahip. Dvořák, Mahler, Klemperer, Strauss, Furtwängler, Toscanini, Stravinsky ve Copland gibi efsanevi müzisyenler tarafından yönetilmiş orkestranın, Lorin Maazel, Kurt Masur, Zubin Mehta ve Leonard Bernstein’in de aralarında bulunduğu seçkin müzik direktörleri kervanına 2009 itibarıyla Alan Gilbert katıldı. 1922 yılında başladığı radyo yayınlarıyla bir ilke imza atan, 1950-60'larda Bernstein yönetiminde televizyona yaptığı Gençlik Konserleri bir nesle ilham veren, 2003 yılında Grammy Ödül töreninde canlı çalan ilk orkestra olan New York Filarmoni, 1917'den bu yana yaklaşık 2000 kayıt gerçekleştirdi. New York Filarmoni Orkestrası’nın global sponsorluğunu Credit Suisse üstleniyor.

 

İlk konserin solisti, günümüzün en ünlü keman virtüözlerinden, “kemanın şairi” olarak tanınan Joshua Bell. Merakı, tutkusu, çekiciliği, çok yönlülüğü ve sahne karizması sanatçıya, sıra dışı bir biçimde “klasik müziğin süper starı” unvanını kazandırdı. Çeşitli televizyon programlarına konuk olan, videoları VH1 gibi müzik kanallarında yayınlanan Joshua Bell, 2007'de Washington Post için bir metro istasyonunda tebdil-i kıyafet keman çaldığı Pulitzer Ödüllü projeyle de çok konuşulmuştu. Gerek solistliği gerek şefliğinde, oda müziği yaparken veya albüm kayıtlarında hep aynı düzeyde mükemmeliyet sergileyen Bell, son olarak Academy of St. Martin in the Fields Orkestrası'nın müzik direktörlüğüne atandı ve böylece Sir Neville Marinner 1958'de orkestrayı kurduğundan beri bu göreve getirilen ilk şef oldu. 40'ın üzerinde albümü ile Grammy dahil çeşitli ödüllerin sahibi Joshua Bell, bu konserde seslendireceği Bernstein’in Serenat’ını içeren albümüyle de Grammy'ye aday gösterildi.

 

New York Filarmoni Orkestrası İstanbul’daki ikinci konserinde çağımızın en tanınmış piyanistlerinden Emanuel Ax’a eşlik edecek. Topluluğun tarihinde yerleşik sanatçı unvanına layık görülen dördüncü müzisyen olan Ax, orkestrayla birlikte 100'ün üzerinde konser verdi. Sanatçı, Amsterdam Concertgebouw, Berlin Filarmoni, Londra Filarmoni, Los Angeles Filarmoni ve San Francisco Senfoni gibi dünyanın tüm önde gelen orkestralarıyla düzenli konserler gerçekleştiriyor. Birden çok Grammy kazanmış sanatçının albümleri Haydn'dan Piazzola'ya uzanıyor. Oda müziği kayıtlarında Yo-Yo Ma, Itzhak Perlman ve Yefim Bronfman gibi virtüözlerle de çalışan Ax, Alan Gilbert'in ifadesiyle “dünyanın en önemli piyanistlerinden biri.”

 

New York Filarmoni Orkestrası’nın bu müthiş konserleri 3 ve 4 Mayıs’ta  Haliç Kongre Merkezi’nde müzikseverlerle buluşacak.

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021