Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 16
Sayı: 1804
Mavi Nota e-Müzik Gazetesi'ni hangi yolla öğrendiniz?

Arkadaş tavsiyesi üzerine öğrendim.
Yaptığı çalışmalardan dolayı biliyordum.
Basın yayın araçları aracılığı ile öğrendim
İnternet arama motoru aracılığı ile öğrendim.
Tesadüfen öğrendim
Mavi Nota'yı doğduğu günden beri bilirim

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 27 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Enerji ve ateş dolu Fransız piyanist Vanessa Wagner... 11 Nisan, Sakıp Sabancı Müzesi 'the Seed' - 27.03.2013Enerji ve ateş dolu Fransız piyanist Vanessa Wagner'in özellikle Fransız klasik müzik tarihine duyduğu özel ilgi onun retrospektif Fransız repertuarının derin müzisyeni olarak tanınmasını sağladı.

 

Wagner, piyanizmini, erken dönem müziğinden günümüz müziğine uzanan oldukça geniş bir repertuarda harmanlayarak zenginleştiriyor. Tuşlara her bir dokunuşunda işte bu zenginliği keşfedebileceğiniz derin ve duygu dolu bir piyanist olan Vanessa Wagner, 1999'da Grammy Ödülleri'nin Fransız dengi olan “Victoire de la Musique“ ödülüne layık görüldü.

 

17 yaşında " Premier Prix" ile ödüllendirilen ve Paris Konservatuarı'ndaki başarıları ile Leon Fleisher'ın dikkatini çeken Fransız piyanist daha sonra İtalya'daki Cadenabbia Academy'e davet edilerek D. Bashkirov ve Murray Perahia gibi isimlerle çalışma fırsatı buldu. Çok geniş bir repertuara sahip olan piyanist, Çağdaş Fransız besteci Pascal Dusapin'in kendisi için yazdığı piyano eserlerini de konserlerinde seslendiriyor. Dikkate değer önemli bir müzisyen olarak kabul edilen Wagner, Avrupa, Asya ve Güney Amerika ağırlıklı olmak üzere resital ve konserler veriyor.

 

Sahneye çıktığı salonlardan bazıları; Salle Pleyel, ThΩâtre des Champs- ΉlysΩes, ChatelΪt, CitΩ de la Musique (Paris), Arsenal (Metz), Grand ThΩâtre de Provence, Philharmonic Hall (Münih ve Luxemburg), Palais des Beaux-Arts (Brüksel), Franz Liszt Academy ve Opera House (Budapeşte), Oriental Art Centre (Şangay), Symphony Hall (Osaka), Santa Cecilia Academy (Roma).

 

Sanatçının yer aldığı festivaller arasında La Roque d'AnthΩron, Piano aux Jacobins, Aix-en-Provence, Folles JournΩes de Nantes, Saint-Denis, Sintra, Klavier Ruhr, Wiltz, Royaumont, Musica (Strasbourg), Colmar, Radio-France-Montpellier ve Printemps des Arts (Monte-Carlo) ilk akla gelenler arasında.

 

C. Dutoit, M. Plasson, C. Warren-Green ve A. Dumay gibi şeflerle Fransa Ulusal Orkestrası, Wallonie Kraliyet Orkestrası, Münih Filarmoni Orkestrası, Budapeşte Filarmoni Orkestrası ve Mexico Ulusal Senfoni Orkestrası gibi orkestralarla aynı sahneyi paylaşıyor.

 

Vanessa Wagner, Air France'ın "L'envol" reklam filminde François- Xavier Roth yönetiminde Mozart'ın piyano konçertosunu seslendirdi. Angelin Preljocaj'ın koreografisi ve Benjamin Millepied ile Virginie Caussin'in dansıyla Fas çölünde kurulan 400 metrekarelik ayna zemin üstünde hiçbir özel efekt kullanılmadan çekilen bu film büyük beğeni toplamıştı. Ophelie Gaillard'ın, Diapason, Le Monde de la Musique ve Repertoire gibi dünyanın belli başlı müzik yayınlarında olumlu eleştiriler alan 'B. Britten: Çello Sonatları' albümünde ünlü çeliste piyanosuyla eşlik etti. La Roque d'AnthΩron'daki konser kaydı “Les Pianos de la Nuit” adlı DVD'de yayınlandı.

 

Rameau, Mozart, Haydn, Schumann, Brahms, Rachmaninov,Scriabin, Debussy ve Berio seslendirdiği albümleri ile Fransa ve yurtdışı basında övgü dolu sözlerle karşılanan Wagner bu albümlerle müzik basınından birçok etiket ve ünvan kazandı. 1996'daki ilk solo albümünde Rachmaninov seslendiren Wagner, iki yıl sonra 1998'deki ikinci solo albümünde Scriabin'inin solo piyano için çalışmalarını kaydetti. Mozart'ın piyano sonatlarını seslendirdiği ve 2000 yılında yayınlanan albümünü, Le monde de la musique, Repertoire ve Classica'dan övgü dolu yorumlar alan Schumann albümü izledi. Ertesi yıl 2003'te bu kez Brahms ve Schumann albümünün kaydı için stüdyoya giren Fransız piyanistin albümleri, Lyrinx, Naive ve Ambroisie etiketleri ile yayınlanıyor. Â Amroisie plak şirketi için kaydettiği ilk albümünde Debussy'nin eserlerini yorumlayan ve Classica Magazine tarafından ödüllendirilen albüm bu repertuarın en iyi kayıtlarından biri olarak gösterildi. Â Wagner'in yine Amroisie tarafından yayınlanan "Variations" adlı son albümüyle birlikte yedi solo albümü bulunuyor.

 

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021