Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1766
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 22 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Benyamin Sönmez'e Hacettepe'de Hüzünlü Veda... - 02.12.2011Uluslararası alanda büyük takdir görmeye başlayan, Rostropoviç'in beğenisi kazanmış genç çello solisti Benyamin Sönmez'in (16.01.1983 - 30.11.2011) zamansız kaybı müzik camiasında büyük üzüntü yarattı. Sönmez, İstanbul'da yaşıyor, Ankara'ya gelişlerinde genellikle, bir dönem kendisine eşlik de eden piyanist hocasının evinde kalıyordu. Sönmez'in 30 Kasım çarşamba gecesi, evde yalnız olduğu sırada geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdiği, hocası tarafından yerde bulunarak ilgili makamlara ve doktora haber verildiği, gelen doktorun kalp krizi teşhisi koyduğu öğrenildi. Bugün alınan adli tıp raporununun da , doktorun ilk teşhisini doğruladığı belirtildi. Sönmez'in yakın çevresinden edinilen bilgiye göre, genç sanatçının kalbinde bir ritm bozukluğu saptanmış, kendisine sigarayı bırakması tavsiye edilmiş, verilen ilaçları kullanmaya başlamıştı.  

Sönmez'in naa
şı, adli tıptan alınarak Yenimahalle Belediyesi'ne ait araçla Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı'na getirildi. Burada ADK Yaylı Çalgılar Bölüm Başkanı Reyyan Yücelen'in yaptığı konuşmadan sonra, törene gelenlerce tabutu önünden saygı geçişi yapıldı. Törene GSG Müdürü Prof. Erol Erdinç, DOBG Müdürü Prof. Rengim Gökmen, konservatuvarın eski müdürü, emekli Prof. Ali Doğan, Sönmez'in hâmisi Yüksel Erimtan, CSO'nun müdürü Tahsin Aslan, dönem arkadaşları, konservatuvarın öğretim görevlileri ve öğrencileri katıldılar. Özellikle CSO çello grubu üyelerinin çok üzgün oldukları, birbirlerine sarılarak ağladıkları gözlendi.  

Son dönemde, “bedelli askerlik” konusuna hayli umut ba
ğlayan, ancak 28 yaşında olduğundan bu fırsattan yararlanamadığı için çok üzüldüğü belirtilen Benyamin Sönmez'in naaşı, annesi, babası ve CSO kontrbas grubu üyesi ağabeyi Mehmet Sönmez tarafından toprağa verilmek üzere  Fethiye'ye götürüldü.  

Benyamin Sönmez 16 Ocak 1983'de babasının çalı
şğı Almanya'nın Bremen kentinde doğmuş, Ankara Devlet Konservatuvarı lise bölümünde Nuray Eşen'le çalışş, daha sonra Moskova Çaykovski Konservatuvarı ile Stutgart Müzik Yüksek Okulu'nda ünlü çello solisti ve pedagog Natali Gutman'ın öğrencisi olmuştu. Mistlislav Rostropovich, David Geringas, Philippe Muller, Alexander Rudin, Stevan Popov, Frans Helmerson ve Anner Bylsma gibi çello dünyasının dev isimlerinin ustalık sınıflarına katılan, kabul edildiği uluslararası yarışmalarda çeşitli dereceler alarak “Viyolonsel dünyasının genç ve karizmatik yeni üyesi” olarak nitelendirilmeye başlayan Benyamin Sönmez, son dönemde Anne-Sophie Mutter Vakfı'nın ilgisini çekmeyi başarmış, bizzat Mutter tarafından ünlü şeflere konser yapması için tavsiye edilmeye başlanmıştı. Ne yazık ki bu erken ve hesapta olmayan yitik, bu sürecin çalışmasına izin vermedi.Sönmez'i çeşitli defalar, hem oda müziği dinletilerinde, hem de orkestra eşlikli konçerto icralarında dinledim. Çok müzikal, yapıtın ruhunu adeta süzerek ortaya koyabilen, önü açık bir çellistti. Tüm müzik camiasının başı sağ olsun, sevgili Benyamin de nur içinde yatsın...  

Şefik Kahramankaptan 
www.kahramankaptan.com 
 
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020