Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 17
Sayı: 1807
Mavi Nota e-Müzik Gazetesi'ni hangi yolla öğrendiniz?

Arkadaş tavsiyesi üzerine öğrendim.
Yaptığı çalışmalardan dolayı biliyordum.
Basın yayın araçları aracılığı ile öğrendim
İnternet arama motoru aracılığı ile öğrendim.
Tesadüfen öğrendim
Mavi Nota'yı doğduğu günden beri bilirim

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 23 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Genç Çelistler harikalar yarattı... - 10.09.20118. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, E.S.M.A. Viyolonsel Masterclass öğrencilerinin solo konseriyle tarihi mekan Eklisia’da devam etti.

Yaz sezonu boyunca küçük balıkçı kasabası Gümüşlük’e önemli bir kültürel artı değer getiren Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, değerli sanatçıların verdiği konserlerin yanı sıra masterclasslarla da devam ediyor. Kariyerinin zirvesinde yer alan Viyolonsel ustası Alexander Baillie ve başarılarıyla dikkat çeken Viyolonselist Ümit İşgörür’den uzmanlık dersleri alan 8 genç yetenek 31 Ağustos günü başlayan masterclass maratonunun sonunda Eklisia’da seyircinin karşısına çıktı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gümüşlük Belediyesi, Bodrum Ticaret Odası ve Bodrum Belediyesi’nin ana sponsorluğunda devam eden festival bünyesinde açılan Viyolonsel Masterclass’ına bu yıl 2’si İngiliz, 8 genç yetenek katıldı. İzmir 9 Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuarı, Bursa Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuarı, Muğla Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği Bölümü’nde okuyan öğrenciler ve Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı mezunu bir öğrencinin yanı sıra İngiltere’de Oxfort University Faculty of Music’te okuyan iki öğrenciden oluşan uzmanlık sınıfı, 9 gün süren eğitim döneminin ardından harika bir performans sergiledi.

Çok sayıda klasik müzikseverin katıldığı gecede genç yetenekler sırayla sahne aldıkları Eklisia’da Bach, Elgar, Schumann ve Shostakovich gibi tanınmış bestecilerin eserlerine yer verdiler. İlk olarak sahneye gelen Ayşegül Demir, J.S. Bach’ın “Adagio & Allegro, re minör” adlı eserini seslendirdi. Ardından Esin Taşkın, H. Eccles’in “Sonat, sol minör” ve Alara Güçeli, G. Goltermann’ın “Concerto, Op.65, sol Majör” başlıklı eserleriyle seyircinin karşına çıktılar. Bir sonraki eser iki viyolonsel için yazılmış bir eserdi. J. Klein’ın “Duo for 2 Cellos, Gavotte & Menuet”i Polat Dalgıç ve Can Kerhi birlikte çaldı. Programın ilk yarısında son olarak sahneye gelen Daniel Benn, E. Elgar’ın “Concerto, Op. 85, mi minör” adlı eserinden  “Adagio – Moderato; Lento - Allegro Molto; Adagio; Allegro ma non troppo” başlıklı bölümleri seslendirdi.

Programın ikinci yarısında ilk olarak sahne alan sanatçı, uzmanlık sınıfının da eğitmeni Ümit İşgörür oldu. İşgörür, S. Ada’dan “Ninni” adlı eserle izleyenlerin karşısına çıktı. Bu eserden sonra İşgörür, “bir sürprizimiz var” diyerek geçtiğimiz günlerde festival kapsamında konser veren ve aynı zamanda masterclassa eğitmen olarak da katılan İngiliz Viyolonsel ustası Alexander Baillie’yi davet ederek, Mozart’ın “İki Çello için varyasyonlar” adlı eserini seslendirdiler. Daha sonra Selen Şekercioğlu, “L. Boellmann’ın “Variations Symphoniques, Op.23”; Sınıfa Oxfort’tan katılan Alexandra Digby, ise “R.  Schumann’ın “Adagio & Allegro, Op.70” adlı eserini seslendirdi. Programda son olarak sahne alan Can Kerhi ise D. Shostakovich’in “Concerto, Op.107” adlı eserinden “Allegro; Moderato; Cadenza; Allegro con moto” adlı bölümleri seslendirdi. Gecede viyolonselleriyle yer alan genç yeteneklere ilk bölümde piyanoyla, Eren Levendoğlu, ikinci bölümde ise yine Eren Levendoğlu ve Mert Yeşilmenderes eşlik ederlerken, Can Kehri’nin seslendirdiği esere Devlet Sanatçımız Gülsin Onay’ın Matematik Profesörü olan ve aynı zamanda Piyanist eşi Tony Scholl eşlik etti.

Gecenin sonunda çeşitli konservatuarlardan gelen 8 genç yeteneğe, 9 günlük başarılı eğitimlerini belgeleyen sertifikaları verildi.

Sponsorlar
8. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali’ne bu yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gümüşlük Belediyesi, Bodrum Ticaret Odası ve Bodrum Belediyesi ana sponsor olarak destek veriyor.

Ayrıca, Bosch, Salmakis Resort and Spa ve Engel & Voelkers festivalin Etkinlik Sponsorları olarak yer alıyorlar. Festivale sponsorluk yapan diğer kurum ve kuruluşlar ise şöyle: A2  ses, Arion Hotel, Club Hotel Zemda, The Marmara – Bodrum, Amavi – Gümüşlük, Hollanda Kraliyeti’nin Ankara Büyükelçiliği, Çağdaş Peyzaj, Valtur Tatil İşletmeleri, İbak Homes, THY, Yarımada Gazetesi, İge Giysi ve Tasarım ve Bebek Güzellik Salonu, Günbatımı Restaurant.

 

 

 

8.  Gümüşlük Uluslararası Klasik Müzik Festivali Konser Programı

7 Temmuz –   Bodrum Kalesi - İzmir Devlet Senfoni Orkestrası – Frank Wakelkamp ( Viyolonsel )
11 Temmuz – Christine Wolff (Soprano) ve İbrahim Yazıcı ( Piyano)
14 Temmuz -  Eklisia Yaz Müzik Okulu Şan Konseri
15 Temmuz -  Misha Dacic -  (Piyano) ‘Bir Liszt Gecesi’. Liszt’in 200. Doğum Yılı Konser
17 Temmuz – Bodrum Kalesi - Zeynep Tanbay Modern Dans Topluluğu
23 Temmuz – Julian Gorus – (Piyano)
29 Temmuz-   Eklisia Yaz Müzik Okulu Piyano Konseri
30 Temmuz – Ilya Itin – (Piyano)
3 Ağustos     Ilya Itin – Gülsin Onay  - (Piyano) ‘2 konçerto–2 virtüöz - 2 piyano’. Liszt’in 200. Doğum yılı Konser
8 Ağustos   -   Peter Katin  - (Piyano)
10 Ağustos –  Hakan Dinekli - Doğaçlamalar (Piyano)
11 Ağustos -   Emin Fındıkoğlu Dörtlüsü
12  Ağustos  - Eklisia Yaz Okulu Piyano Konser
13 Ağustos -   Gülsin Onay -  (Piyano)
17 Ağustos –  Jackie Jaekyung Yoo  - (Piyano)
19 Ağustos  -  Eklisia Yaz Okulu Flüt Konseri
20 Ağustos -   Gülşen Tatu - Ümit İşgörür - Eren Levendoğlu
23 Ağustos –  İlhan Erşahin – Burhan Öçal
4 Eylül      -     Alexander Baillie -  (Viyolonsel)
6 Eylül      -     Eklisia Yaz Okulu Viyolonsel toplu Konser
8 Eylül      -     Eklisia Yaz Okulu Viyolonsel solo Konser

13 Eylül   -    Escher Quartet
14 Eylül    -   Escher Quartet


Bilet Satış
Eklisia Gümüşlük 0 507 349 59 68
Biletix –
www.biletix.com  

Bilet fiyatları
25tl – 20tl – 15tl – 10 tl

İletişim
0 507 349 59 68
www.gumuslukfestival.org  
gumuslukfestival@gmail.com  

Konserlerin başlama saatleri 21:30

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021