Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 17
Sayı: 1807
Mavi Nota e-Müzik Gazetesi'ni hangi yolla öğrendiniz?

Arkadaş tavsiyesi üzerine öğrendim.
Yaptığı çalışmalardan dolayı biliyordum.
Basın yayın araçları aracılığı ile öğrendim
İnternet arama motoru aracılığı ile öğrendim.
Tesadüfen öğrendim
Mavi Nota'yı doğduğu günden beri bilirim

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 22 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Yılların tecrübesi Peter Katin, EKlisia’da konser verecek - 07.08.2011Yoğun bir programla devam eden 8. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, bu defa bir efsane piyanisti ağırlıyor. Ünlü İngiliz Piyano virtüözü Peter Katin 8. Ağustos Pazartesi akşamı saat 21:30’da Eklisia’da sahne alacak.

 

İlerlemiş yaşına rağmen sergilediği performanslar halen ayakta alkışlanan 81 yaşındaki İngiliz Piyanist Peter Katin, günümüzde artık nadiren konser ve festivallere katılan bir müzisyen. Bu nedenle klasik müzikseverlerin özellikle izlemek istediği Peter Katin, Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali’nin bu yılki özellikli konukları arasında yer alıyor.

 

Dört eser seslendirecek

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gümüşlük Belediyesi, Bodrum Ticaret Odası ve Bodrum Belediyesi’nin ana sponsorluğunda devam eden 8. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali’nde sahne alacak olan İngiliz Piyano Virtüözü Peter Katin, Eklisia’daki geceye R. Schumann’ın “Arabesque, Op.18” başlıklı eseriyle başlayacak, müzisyen ardından F. Schubert’in “Sonata in A Minor, D537” adlı eserini seslendirecek. Programın ikinci yarısında Katin, C. Debussy’nin “Suite Bergamasque” adlı eserine yer verecek. Sanatçı son olarak F. Chopin’in “Polonaise-Fantaisie, Op.61” adlı eserini seslendirecek.

 

Peter Katin ayrıca 13 Ağustos’a kadar Gümüşlük’te misafir olarak kalacak ve Eklisia Yaz Müzik Okulu ESMA piyano masterclass öğrencileriyle çalışmalara katılacak.   

1948’de gelen başarı ona dünyayı açtı

Londra doğumlu Peter Katin’in müzik yeteneği 4 yaşındayken belliydi. Henüz 12 yaşındayken kabul yaşının 16 olduğu Royal Academy of Music’in üst bölümüne kabul edildi. 1948’de Wigmore Hall’daki dinletisinin başarısı ona dünyayı dolaştıracak kariyerinin başlangıcı oldu (savaştan sonra SSCB’de solo turne yapan ilk İngiliz sanatçıydı). Bu ilk yıllarında Clifford Curzon, Claudio Arrau ve Myra Hess’le görüşmelerinden çok etkilenmiş ve onlardan her zaman minnettar kaldığı tavsiyeler almış.

 

Romantik konçertoların piyanisti

İlk başarıları klasik bestecilere odaklanmış gibiydi; Mozart performanslarına talep oldukça yüksekti ayrıca, oda müziğinde de ender rastlanır bir yeteneğe sahipti. Ancak 1953’te verdiği bir Rachmaninov’un d-minör konçertosu performansı imajını neredeyse bir gecede değiştirdi ve 60’ların sonuna kadar en zor romantik konçertolar için talep arzu edilen birinci sınıf bir virtüöz oldu. Ancak tam da bu sırada sürekli büyük besteciler üzerine yoğunlaştırdığından neredeyse gözünden kaçırdığı besteciler üzerine daha derinlemesine çalışmalar yapması gerektiğine karar verdi

 

Böylece ilk araştırdığı besteci Chopin oldu. O zamandan beri Chopin’in müziğinin en iyi yorumcularından biri sayılması Schubert, Schumann, Debussy ve Liszt’i de benzer şekilde araştırması için ona yeterince cesaret verdi. Bunun sonucu olarak bir dizi “tek besteci konulu” resitaller verdi. Artık repertuarı son derece esnek ve resital programlarında, geniş ve renkli bir stil yelpazesiyle tek bir haftada Mozart, Beethoven ve Brahms konserleri vermekten memnun.

 

Eğitmenlik kariyeri

Genç sanatçıların her zaman bireyselliklerini korumaları yönünde yüreklendirmesi 1994 yılında De Montfort Üniversitesi’nin Fahri Doktorasıyla onurlandırılmasının nedenlerden biri. Bir öğretim görevlisi olarak da Royal Academy of Music, The University of Western Ontario Üniversitesi, The Royal College of Music ve Thames Valley University’de başarılı yıllar geçirdi. 

 

Birçok CD ve Albüm kaydı yaptı

Şu an olumlu eleştiriyle karşılanmış neredeyse 40 kadar kaydı var ve bunlar daha önce kariyerinin hiçbir zamanında olmadığı kadar olumlu eleştiri almış. Bu kayıtlar arasında tüm Noktürn ve İmptomptüleri, Grieg’in Lirik Parçaları, Chopin’in Vals ve Polonezleri ve Rachmaninov’un Prelütleri yer alıyor. Liszt Sonata’yı da içeren bir resitalin canlı performans kaydı Classic CD’de övgü aldı. Dönem piyanolarına duyduğu ilgi, aralarında kendi Collard&Collard 1836 piyanosuyla çaldığı tüm bir Chopin programı ve Chopin’in Londra’yı ziyaret ettiğinde kullandığı Broadwood’ta çaldığı bir diğer program da bulunan, bunun gibi üç kayda daha vesile oldu. 

 

İlkinden tam 50 yıl sonra 13 Aralık 1998’de Wigmore Hall’da bir yıldönümü resitali verdi. Kasım 2000’de yetmişinci yaşını kutlayan sanatçı bu Kasım’da 81. yaşını kutlayacak. Tüm Mozart eserlerinin kabul görmüş kayıtları Temmuz 1998’de Altara Music tarafından yeniden yayınlandı. Bunun yanı sıra dört Haydn Sonata’ların yeni cd’si çıkmak üzere; (daha önce Olympia’da çıkmış) Somm Recordings’te çıkan Chopin resitali çok iyi karşılandı. Peter Katin geçmişte çeşitli hayır kurumlarına konserlerle destek verdi. En az 14 konserle Çernobil Çocuk Projesi (BK) için önemli paralar toplandı. 

Sponsorlar

8. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali’ne bu yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gümüşlük Belediyesi, Bodrum Ticaret Odası ve Bodrum Belediyesi ana sponsor olarak destek veriyor.

Ayrıca, Bosch, Salmakis Resort and Spa ve Engel & Voelkers festivalin Etkinlik Sponsorları olarak yer alıyorlar. Festivale sponsorluk yapan diğer kurum ve kuruluşlar ise şöyle: A2  ses, Arion Hotel, Club Hotel Zemda, The Marmara – Bodrum, Amavi – Gümüşlük, Hollanda Kraliyeti’nin Ankara Büyükelçiliği, Çağdaş Peyzaj, Valtur Tatil İşletmeleri, İbak Homes, THY, Yarımada Gazetesi, İge Giysi ve Tasarım ve Bebek Güzellik Salonu, Günbatımı Restaurant. 

 

 

8.  Gümüşlük Uluslararası Klasik Müzik Festivali Konser Programı

 

7 Temmuz –   Bodrum Kalesi - İzmir Devlet Senfoni Orkestrası – Frank Wakelkamp ( Viyolonsel )

11 Temmuz – Christine Wolff (Soprano) ve İbrahim Yazıcı ( Piyano)

14 Temmuz -  Eklisia Yaz Müzik Okulu Şan Konseri

15 Temmuz -  Misha Dacic -  (Piyano) ‘Bir Liszt Gecesi’. Liszt’in 200. Doğum Yılı Konser

17 Temmuz – Bodrum Kalesi - Zeynep Tanbay Modern Dans Topluluğu

23 Temmuz – Julian Gorus – (Piyano)

29 Temmuz-   Eklisia Yaz Müzik Okulu Piyano Konseri

30 Temmuz – Ilya Itin – (Piyano)

3 Ağustos     Ilya Itin – Gülsin Onay  - (Piyano) ‘2 konçerto–2 virtüöz - 2 piyano’. Liszt’in 200. Doğum yılı Konser

 

8 Ağustos   -   Peter Katin  - (Piyano)

10 Ağustos –  Hakan Dinekli - Doğaçlamalar (Piyano)

12  Ağustos  - Eklisia Yaz Okulu Piyano Konser

13 Ağustos -   Gülsin Onay -  (Piyano)

17 Ağustos –  Jackie Jaekyung Yoo  - (Piyano)

19 Ağustos  -  Eklisia Yaz Okulu Flüt Konseri

20 Ağustos -   Gülşen Tatu - Ümit İşgörür - Eren Levendoğlu

4 Eylül      -      Alexander Baillie -  (Viyolonsel)

7 Eylül      -      Bodrum Kalesi - Burhan Öçal ve Paganini Trio

8 Eylül      -      Eklisia Yaz Okulu Viyolonsel Konseri

13 Eylül   -       Escher Quartet

14 Eylül    -      Escher Quartet

 

Bilet Satış

Eklisia Gümüşlük 0 507 349 59 68

Biletix – www.biletix.com

 

Bilet fiyatları

25tl – 20tl – 15tl – 10 tl

 

İletişim

0 507 349 59 68

www.gumuslukfestival.org

gumuslukfestival@gmail.com

 

Konserlerin başlama saatleri 21:30

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021