Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 17
Sayı: 1807
Mavi Nota e-Müzik Gazetesi'ni hangi yolla öğrendiniz?

Arkadaş tavsiyesi üzerine öğrendim.
Yaptığı çalışmalardan dolayı biliyordum.
Basın yayın araçları aracılığı ile öğrendim
İnternet arama motoru aracılığı ile öğrendim.
Tesadüfen öğrendim
Mavi Nota'yı doğduğu günden beri bilirim

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 28 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Burcu Uyar – İbrahim Yazıcı Eklisia’da sahne alacak. - 05.08.20118. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, Soprano Burcu Uyar ve Piyanist İbrahim Yazıcı’nın, 6 Ağustos Cumartesi akşamı saat 21:30’da Eklisia’da verecekleri konserle devam edecek.

Genç yaşına rağmen birçok başarı ve ödülün sahibi olan Soprano Burcu Uyar ile Türkiye’nin ve dünyanın önce gelen tüm orkestralarıyla gerek şef, gerek piyanist olarak konserler veren ve İtalyan Cumhurbaşkanı tarafından "Cavalleria della Soliderita" şövalyelik unvanıyla onurlandırılan şef – piyanistimiz İbrahim Yazıcı Eklisia’da gerçekleşecek gecede G. Verdi, F. Liszt, W.A. Mozart, F. Chopin ve S. Rachmaninoff gibi bestecilerin operalarından bir seçkiyle klasik müzikseverlerin karşısına çıkacaklar.

 

Seçme eserleri seslendirecekler

İkili programa ilk olarak, R. Strauss’un “Morgen Op 27.No 4” adlı eseriyle başlayacak, ardından G. Verdi’nin “Traviata” operasından “Addio del Passato” adlı aryaya yer verecek. Opera sevenlere unutulmaz bir müzik ziyafeti yaşatacak olan Uyar – Yazıcı çiftinin programı şu şekilde devam edecek;

J. Massenet Manon, “Suis-je gentille ainsi” + Gavotte; F. Liszt “Consolatıon No 3”; R. Strauss, “Allerseelen Op 10. No 8”; W.A. Mozart, “Don Giovanni Donna Anna ~ “Non mi dir”; G. Donızetti, “Lucia ‘Regnava nel silenzio”; F. Chopin, “Nocturne Op 48 No 1”; R. Strauss, “Zu zweignung”, C. Gounod, Romeo Et Juliette - “Je veux vivre”; S. Rachmaninoff, “Rachmaninov” ve G. Verdi, I Vespri Siciliani “Merce dilette”.

 

Piyano Masterclass öğrencileri ikinci konserlerine çıkıyorlar

Diğer yandan ESMA Piyano Masterclasslarına katılan 12 genç yetecek 5. Ağustos Cuma akşamı 21:30’da Eklisia’da ikinci konserleriyle yeteneklerini sergileyecekler. Festival bünyesinde 18 Temmuz tarihinde başlayan ve 13 Ağustos’a kadar devam edecek olan piyano masterclassına katılan genç yetenekler festival boyunca 3 konser verecekler ve ardından dünyaca meşhur piyanistlerin eğitmenliğinde sertifikalarını alacaklar.

 

ESMA öğrencisi Seda Çoruk Rotterdam yolcusu

Şef – Piyanist İbrahim Yazıcı, bugüne kadar 250 kadar öğrenciye sertifika veren ESMA - Eklisia Yaz Müzik Okulu öğrencilerinden olan ve 2009 senesinde piyano masterclass sertifikası alan Seda Çoruk isimli genç piyanistin Rotterdam Konservatuarını kazandığını belirterek sevincini paylaştı. Daha önce de Eklisia Yaz Müzik Okulu’ndan sertifika kazanan birçok genç yeteneğin dünyanın önemli konservatuarlarına kabul edildiğini belirten Yazıcı, geçtiğimiz akşam Eklisia’da gerçekleşen Gülsin Onay – Ilya Itin konserinde, Seda Çoruk’un okul masrafları için klasik müzikseverlerin bağışlarına sosyal bir sorumluluk olarak ihtiyaç duyduklarını belirtti.

Sponsorlar

8. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali’ne bu yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gümüşlük Belediyesi, Bodrum Ticaret Odası ve Bodrum Belediyesi ana sponsor olarak destek veriyor.

Ayrıca, Bosch, Salmakis Resort and Spa ve Engel & Voelkers festivalin Etkinlik Sponsorları olarak yer alıyorlar. Festivale sponsorluk yapan diğer kurum ve kuruluşlar ise şöyle: A2  ses, Arion Hotel, Club Hotel Zemda, The Marmara – Bodrum, Amavi – Gümüşlük, Hollanda Kraliyeti’nin Ankara Büyükelçiliği, Çağdaş Peyzaj, Valtur Tatil İşletmeleri, İbak Homes, THY, Yarımada Gazetesi, İge Giysi ve Tasarım ve Bebek Güzellik Salonu, Günbatımı Restaurant. 

 

8.  Gümüşlük Uluslararası Klasik Müzik Festivali Konser Programı

 

7 Temmuz –   Bodrum Kalesi - İzmir Devlet Senfoni Orkestrası – Frank Wakelkamp ( Viyolonsel )

11 Temmuz – Christine Wolff (Soprano) ve İbrahim Yazıcı ( Piyano)

14 Temmuz -  Eklisia Yaz Müzik Okulu Şan Konseri

15 Temmuz -  Misha Dacic -  (Piyano) ‘Bir Lizst Gecesi’. Liszt’in 200. Doğum Yılı Konser

17 Temmuz – Bodrum Kalesi - Zeynep Tanbay Modern Dans Topluluğu

23 Temmuz – Julian Gorus – (Piyano)

29 Temmuz-   Eklisia Yaz Müzik Okulu Piyano Konseri

30 Temmuz – Ilya Itin – (Piyano)

3 Ağustos     Ilya Itin – Gülsin Onay  - (Piyano) ‘2 konçerto–2 virtüöz - 2 piyano’. Liszt’in 200. Doğum yılı Konser

 

5 Ağustos   -  Eklisia Yaz Okulu Piyano Konseri

6 Ağustos   - Burcu Uyar (Soprano) İbrahim Yazıcı (Piyano)

8 Ağustos   -   Peter Katin  - (Piyano)

10 Ağustos –  Hakan Dinekli - Doğaçlamalar (Piyano)

12  Ağustos  - Eklisia Yaz Okulu Piyano Konser

13 Ağustos -   Gülsin Onay -  (Piyano)

17 Ağustos –  Jackie Jaekyung Yoo  - (Piyano)

19 Ağustos  -  Eklisia Yaz Okulu Flüt Konseri

20 Ağustos -   Gülşen Tatu - Ümit İşgörür - Eren Levendoğlu

4 Eylül      -      Alexander Baillie -  (Viyolonsel)

7 Eylül      -      Bodrum Kalesi - Burhan Öçal ve Paganini Trio

8 Eylül      -      Eklisia Yaz Okulu Viyolonsel Konseri

13 Eylül   -       Escher Quartet

14 Eylül    -      Escher Quartet

 

 

Bilet Satış

Eklisia Gümüşlük 0 507 349 59 68

Biletix – www.biletix.com

 

Bilet fiyatları

25tl – 20tl – 15tl – 10 tl

 

İletişim

0 507 349 59 68

www.gumuslukfestival.org

gumuslukfestival@gmail.com

 

Konserlerin başlama saatleri 21:30

Burcu Uyar Biyografi

 

Genç kuşağın en başarılı opera sanatçıları arasında gösterilen 1978 doğumlu Burcu Uyar, 2006 yılının Ağustos ayında İstanbul’da yapılan 4. Leyla Gencer Şan Yarışması’nda da üçüncü olmuştu. Genç soprano Almanya’nın Mannheim kentinde 7 Ekim 2006 tarihinde gerçekleştirilen Avrupa Şan Yarışması’nda (European Opera Singing Competition DEBUT 2006) seslendirdiği Massenet’nin ‘Manon’, Donizetti’nin ‘lucia’ operalarından aryalar ile seçiciler kurulundan tam puan alarak Avrupa birincisi seçildi. Yarışmada ikinciliği Rus koloratür soprano Olga peretyatko, üçüncülüğü de Güney Koreli bariton TaeJoong Yang elde etti.

 

‘1996 yılında Hacettepe Üniversitesi Devlet konservatuarı Opera bölümüne giren Burcu Uyar, İzmir Devlet Operası’nda Offenbach’ın les Contes d’Hoffmann (Olympia), Ankara Devlet Operası’nda Don Carlos (Voce dal Cielo) operalarında söyledi. 2002 yılında Olympia rolü ile As.li.Co. yarışmasını kazanan sanatçı, İtalya’da Brescia, Cremona, Como ve pavia operalarında bu rolü seslendirdi. 2003 yılında Uluslararası İstanbul Müzik Festivali’nde Fazıl Say’ın Metin Altıok Oratoryosu’nu yorumlayan ve 2004 yılında Cnipal Opera Akademisi’ne kabul edilen Uyar,  Paris’te Schola Cantarum orkestrası ile konserler verdi.

AlDECA yarışmasında birinci oldu. Avrupa’nın “Mezzo” adlı klasik müzik televizyon kanalınca en değerli “koloratür soprano”lar (zor tiz ses aralıklarını seslendiren) arasında gösterildi.

 

Avignon ve Marsilya operalarında resitaller, Daniel Tosi yönetiminde konserler veren, Marsilya Opera Orkestrası ile festivallere katılan ve Perpignan Festivali açılışında bir resital veren Burcu Uyar’ın seslendirdiği yapıtlar arasında; Beethoven’ın 9. Senfonisi, Marsilya Operası’nda Donizetti’nin Maria Stuarda (Anna) operası, Mozart’ın Sihirli Flüt (gece kraliçesi) operası bulunuyor. Bu yılın Mayıs ayında da Donizetti Klasik Müzik Ödülleri kapsamında yılın en iyi kadın opera sanatçısı olarak seçildi.

 

                                                        *****

İbrahim Yazıcı Biyografi

1970 yılında Ankara’da doğdu. 16 yaşında girdiği H.Ü. Devlet Konservatuarında Nimet Karatekin’le piyano, Alain Boeglin ile oda müziği, Nevit Kodallı ve İstemihan Taviloğlu ile kompozisyon, Hikmet Şimşek ve Rengim Gökmen’le orkestra şefliği çalıştı ve bu okuldan yüksek lisans diploması aldı. Daha sonra Conservatoire National de Musique de Perpignan’da Claude-Phillipe Durand ile piyano, Daniel Tosi ile orkestra şefliği, Michel Lefortile oda müziği çalıştı ve bu okulu üç “Premier Prix” alarak bitirdi. Bu okullardaki çalışmalarının yanı sıra Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde masterclass’lara da katıldı. İngiliz Maestro Gilbert Varga ile de uzun bir süre çalıştı ve asistanlığını yaptı.

 

Türkiye'nin önde gelen tüm orkestraları ile konserler veren sanatçı, Berlin Filarmoni, Hamburg Musikhalle, Seul Art Center, Stuttgart Liederhalle, Tel Aviv Performing Arts Center, Palau dela Musica Valencia gibi önemli müzik merkezlerinde aralarında Deutche Symphonie Orchester Berlin (Eski RIAS), Den Haag Het Residentie, Ensemble Rezonans, Camerata de France gibi pek çok toplulukla konserle verdi ve yurt dışında basında konserleri hakkında övgü dolu kritikler aldı.

 

2001 yılından beri Fazıl Say’la aralıksız konserler yapan Yazıcı, bestecinin Metin Altıok Oratoryosu’nun ilk seslendirilişi ve cd kaydı ile “Nazım” oratoryosunun Bilkent Senfoni Orkestrası ile cd ve Dvd kaydını yaptı. Başarılı çalışmalarından ötürü 2002 yılında Hacettepe Üniversitesi Sanat Teşvik Ödülü ve 2005 yılında İtalyan Cumhurbaşkanı tarafından "Cavalleria della Soliderita" şövalyelik unvanıyla onurlandırıldı.

 

Birçok genç bestecimizin eserlerinin ilk seslendirilişini de gerçekleştiren sanatçı Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı ve Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesinde ders verdi. 1998-2007 yılları arasında Devlet Çoksesli Korosunun şefliğini yapan Yazıcı, halen İzmir Devlet Senfoni Orkestrasının Müzik Direktörüdür.

 

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021