Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 17
Sayı: 1807
Mavi Nota e-Müzik Gazetesi'ni hangi yolla öğrendiniz?

Arkadaş tavsiyesi üzerine öğrendim.
Yaptığı çalışmalardan dolayı biliyordum.
Basın yayın araçları aracılığı ile öğrendim
İnternet arama motoru aracılığı ile öğrendim.
Tesadüfen öğrendim
Mavi Nota'yı doğduğu günden beri bilirim

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 20 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Misha Dacic Eklisia’da Şehitlerimiz için çaldı. - 16.07.2011Yazın turist akınına uğrayan Bodrum’un küçük balıkçı kasabası Gümüşlük, anlamlı bir konsere sahne oldu. Türkiye’ye konser vermek için gelen ünlü Piyanist Misha Dacic, şehitlerimizin anısına çaldı.

 

8. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, tarihi mekan Eklisia’daki Piyanist Misha Dacic’in verdiği “Bir Lizst Gecesi” başlıklı konserle devam etti. Çok sayıda müzikseverin katıldığı konseri ayrıca Emekli Orgeneral Aytaç Yalman da izledi. İki saat süren konserin sonunda sanatçı klasik müzikseverlerce ayakta alkışlandı.

 

Konser öncesi şehitlerimizin anısına saygı duruşu yapıldı

Misha Dacic’in vereceği konserin öncesinde şehitlerimiz için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Festivalin Sanat Danışmanı Devlet Sanatçımız Gülsin Onay konser öncesi yaptığı konuşmada, çok üzüntülü olduğunu belirterek, “Piyanist Micha Dacic de taziyelerini iletiyor ve bu gece her bir notayı Diyarbakır’daki çatışmada şehit olan askerlerimiz için çalacağını belirtiyor” şeklinde konuştu. Onay sözlerini şöyle sürdürdü; “Konserimizi önce iptal etmeyi düşündük ancak klasik müzik, zaten matem zamanlarında ulusal radyolarda da çalınan bir müzik tarzıdır. Bir eğlence müziği değildir. Micha da şehitlerimiz için çalacağını söyleyince iptal fikrinden vazgeçtik”.

 

Dacic, programda Liszt’in eserlerine yer verdi

Dünyaca ünlü besteci F. Liszt’in 200. doğum yılı nedeniyle bu yıl festivalde ağırlıklı olarak bestecinin eserlerinden oluşan konserlere yer verilirken, Misha Dacic, Eklisia’da verdiği konserin ilk yarısında F. Lizst’ten “Fantasıe Und Fuge Über Das Thema B-A-C-H”; “Les Cloches De Genève-Nocturne, (Années de Pèlerinage, Première Année: Suisse)”; “Grosses Konzertsolo” adlı eserleri seslendirdi. Dacic, konserin ikinci yarında yine F. Liszt’in “Trıomphe Funebre Du Tasse”; “Après Une Lecture Du Dante”; “Fantasia Quasi Sonata (Années de Pèlerinage, Deuxième Année – Italie)” ve “Hungarıan Rhapsody No.9-Pester Carneval” adlı eserleriyle klasik müzikseverlerin karşısına çıktı.

Türkiye’de de oldukça iyi tanınan Misha Dacic dünyada festival ve resital serilerinin aranan bir ismi. 1978 yılında eski Yugoslavya’da sanatçı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Dacic, müzik eğitimine küçük yaşlarda başladı. İlk defa 11 yaşında iken yerel orkestra ile verdiği konserde dikkatleri üzerine çekti. Amerika'daki Miami 6. Uluslararası Piyano Festivali'nin Yeni Keşifler konserlerinde, 2003 yılındaki çıkışıyla dünya çapında tanındı. Sanatçı birçok festivalde performanslar sergiledi; resital ve konser serileri gerçekleştirdi.


Şan ve Orkestra Şefliği masterclass öğrencilerine sertifika

Öte yandan festivalin ilk iki masterclassı olan Şan ve Orkestra Şefliği masterclassılarına katılan genç yeteneklere, Misha Dacic konserinin ardından sertifikaları verildi. İlk defa gerçekleştirilen Şan ve Orkestra Şefliği masterclasslarına yaşları 15 ile 30 arasında değişen öğrenciler katıldı. Şef İbrahim Yazıcı’nın açtığı masterclassa katılan Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı Kompozisyon Bölümü dördüncü sınıf öğrencisi Arcan Kündük, deneyimlerini şöyle aktardı: “Bu küçük ve güzel sahil kasabasında genç müzisyenler, başarıları dünyaca takdir gören usta müzisyenlerin rehberliğinde sekiz gün boyunca çok değerli çalışmalar yaptılar. Şeflik dersleri, ülkemizin önde gelen şeflerinden İbrahim Yazıcı tarafından gerçekleştirildi. Büyük enerjisi ve pozitif yaklaşımıyla Yazıcı, öğrencilerine orkestra yönetiminin incelikleri üzerine derinlikli çalışmalarla tecrübelerini aktardı. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali ve Eklisia Yaz Müzik Akademisi (ESMA), pek çok farklı konser ve derslerle, Bodrum'un tatil cenneti olmasının yanı sıra, sanatsal değerlerinin de ortaya çıkartılmasında paha biçilemez katkılarına 14 Eylül tarihine kadar devam edecek”.
 

Sponsorlar

8. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali’ne bu yıl Turizm ve Kültür Bakanlığı, Gümüşlük Belediyesi, Bodrum Ticaret Odası ve Bodrum Belediyesi ana sponsor olarak destek veriyor.

Ayrıca, Bosch, Salmakis Resort and Spa ve Engel & Voelkers festivalin Etkinlik Sponsorları olarak yer alıyorlar. Festivale sponsorluk yapan diğer kurum ve kuruluşlar ise şöyle: A2  ses, Arion Hotel, Club Hotel Zemda, The Marmara – Bodrum, Amavi – Gümüşlük, Hollanda Kraliyeti’nin Ankara Büyükelçiliği, Çağdaş Peyzaj, Valtur Tatil İşletmeleri, İbak Homes, THY, Yarımada Gazetesi, İge Giysi ve Tasarım ve

Bebek Güzellik Salonu, Günbatımı Restaurant.

 

8.  Gümüşlük Uluslararası Klasik Müzik Festivali Konser Programı

 

7 Temmuz –   Bodrum Kalesi - İzmir Devlet Senfoni Orkestrası – Frank Wakelkamp ( Viyolonsel )

11 Temmuz – Christine Wolff (Soprano) ve İbrahim Yazıcı ( Piyano)

14 Temmuz -  Eklisia Yaz Müzik Okulu Şan Konseri

15 Temmuz -  Misha Dacic - (Piyano) ‘Bir Lizst Gecesi’. Lizst’in 200. Doğum Yılı Konser

 

17 Temmuz – Bodrum Kalesi - Zeynep Tanbay Modern Dans Topluluğu

 

23 Temmuz – Julian Gorus – (Piyano)

29 Temmuz-   Eklisia Yaz Müzik Okulu Piyano Konseri

30 Temmuz – Ilya Itin – (Piyano)

3 Ağustos   –  Ilya Itin – Gülsin Onay  - (Piyano) ‘2 konçerto-2 virtüöz - 2 piyano’. Lizst’in 200. Doğum yılı Konser

5 Ağustos   -   Eklisia Yaz Okulu Piyano Konseri

6 Ağustos    -  Burcu Uyar (Soprano) İbrahim Yazıcı ( Piyano)

8 Ağustos   -   Peter Katin  - (Piyano)

10 Ağustos –  Hakan Dinekli - Doğaçlamalar (Piyano)

12  Ağustos  - Eklisia Yaz Okulu Piyano Konser

13 Ağustos -   Gülsin Onay -  (Piyano)

17 Ağustos –  Jackie Jaekyung Yoo  - (Piyano)

19 Ağustos  -  Eklisia Yaz Okulu Flüt Konseri

20 Ağustos -   Gülşen Tatu - Ümit İşgörür - Eren Levendoğlu

4 Eylül             Alexander Baillie -  (Viyolonsel)

7 Eylül      -      Bodrum Kalesi - Burhan Öçal ve Paganini Trio

8 Eylül      -      Eklisia Yaz Okulu Viyolonsel Konseri

13 Eylül   -       Escher Quartet

14 Eylül    -      Escher Quartet

 

 

Bilet Satış

Eklisia Gümüşlük 0 507 349 59 68

Biletix – www.biletix.com

 

Bilet fiyatları

25tl – 20tl – 15tl – 10 tl

 

Konserlerin başlama saatleri 21:30

 

Misha Dacic biyografi

Misha Dacic, Amerika'daki Miami 6. Uluslararası Piyano Festivali'nin Yeni Keşifler konserlerinde, 2003 yılındaki çıkışından sonra Amerika'da aranan bir solo piyanist oldu ve Chicago'da Ravinia Yükselen Yıldızlar Serisi'nde önemli bir yer aldı. Ardından Kalamazoo'da Gilmore Keyboard Festivali Yükselen Yıldızlar Resital Serisi, Cincinnati'de Xavier Üniversitesi Klasik Piyano Serisi, Princeton Üniversitesi'nde Golandsky Enstitüsü Uluslararası Piyano Festivali, Minneapolis'te Frederic Chopin Derneği Konser Serisi ve New York'ta Leschetizky Piyano Serisi gibi birçok etkinlikte sahneye çıktı.

 

Bu konserlerde genç bir yıldız olarak büyük takdir toplayan sanatçı, kariyerine Amerika Birleşik Devletleri'nin yanı sıra Guatemala, Panama, Jamaika, İtalya, İspanya ve Türkiye gibi pek çok ülkede konçerto seslendirmeleri ve resitaller ile devam etmektedir. Son yıllarda Dacic, Türkiye'deki çıkışını Uluslararası Antalya Piyano Festivali'nde yaptı. Ayrıca Brezilya Senfoni Orkestrası ile Tourmaline Piyanistler Serisi'nde, Rio de Janeiro Şehir Tiyatrosu'nda ve Panama City'de ASM Festivali'nde, Panama Ulusal Senfoni ile performans sergiledi. Mayıs 2009'da, Miami Uluslararası Piyano Festivali kapsamındaki 'Beyond Tango' projesinde, ünlü tango sanatçısı Pablo Ziegler ile birlikte sahne aldı.

 

Eski Yugoslavya'da 1978 yılında sanatçı bir ailede doğan Misha Dacic ilk defa 11 yaşında iken yerel orkestra ile verdiği konserde dikkatleri üzerine çekti. Kemal Gekic, Frank Cooper, Lazar ve Valentina Berman, Jorge Luis Prats eğitmenleri arasında sayılabilir. Misha Dacic'in yakında gerçekleşecek programları arasında Almanya ve İspanya'daki festivallerde resitaller, Birleşmiş Milletler nezaretinde, keman sanatçısı Ida Haendel ile birçok duo resital, ve Arjantinli bandoneón sanatçısı Héctor Del Curto ile birlikte çalışmaları vardır. Son çalışmalarından, çeşitli canlı performansların yer aldığı 'Misha Dacic in Recital' isimli DVD, VAI (Video Artist International)'den çıkmış̧tır. Misha Dacic, Miami'de yaş̧ıyor, 'Patrons of Exceptional Artists' kurumunun desteğini almaktadır.

 

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021