Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1758
Güzel Sanatlar Fakülteleri ve benzeri okulların yetenek giriş sınavlarının YÖK tarafından kaldırılması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Kaldırılması doğru bir karar, Katılıyorum.
Kaldırılması yanlış bir karar, Katılmıyorum.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 62 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

"Sanatçının korunması sadece kağıt üstünde" - 21.06.2011Müzik-Sen Genel Başkanı Mehmet Çırıka, ''İlgili meslek kuruluşlarınca gösterilen tüm çabaya karşın, anayasanın sanatın ve sanatçının korunmasını öngören hükümleri önemli ölçüde kağıt üzerinde kalmaktadır'' dedi.

Mehmet Çırıka, yarın kutlanacak ''Dünya Müzik Günü'' dolayısıyla yaptı
ğı yazılı açıklamada, Dünya Müzik Günü'nün 1982 yılından bu yana başta Avrupa ülkeleri olmak üzere, dünya genelinde birçok ülkede, kültür bakanlıkları ve yerel yönetimlerin öncülüğünde, amatör ve profesyonel müzik sanatçılarının katılımıyla kutlandığını belirtti.

Kutlamaların giderek yaygınla
şğını vurgulayan Çırıka, güzel sanatların, özellikle de müziğin toplum yaşamındaki yerinin tartışılmaz olduğunu bildirdi. İnsan yaşamının müzikle daha anlamlı hale geldiğini belirten Çırıka, şunları kaydetti:

''Dünya edebiyatının önemli isimlerinden biri Cervantes'in 'müzi
ğin olduğu yerde kötülük barınamaz' sözü müziğin barış ve dostluğa sağladığı katkıyı sanırız yeterince ifade etmektedir. Bu bilinçle 'Dünya Müzik Günü' dünya genelinde birçok ülkede etkin bir şekilde kutlanırken, barış ve kardeşliğe her zamankinden daha çok ihtiyaç duyulan günümüz Türkiye'sinde devletimiz, yerel yönetimlerimiz ve ilgili diğer kurum ve kuruluşlarımızca bu konuya gereken önem verilmemektedir.

Günümüz ko
şullarında müzik sanatçılarının sosyal güvenlik hakları henüz çözüme kavuşturulmamıştır. Çalışma yasalarından kaynaklanan hak ve çıkarları korunamamaktadır. İş ve ücret güvenceleri yoktur. Ülkemiz adeta yabancı uyruklu müzisyen işgaline uğratılmıştır. Bu işgalin sonucu olarak işsizlik oranı giderek yükselmiş olup,bugün müzisyenlerin işsizlik oranı ülkemiz ortalamasının çok çok üzerindedir.

İlgili meslek kuruluşlarınca gösterilen tüm çabaya karşın, anayasanın sanatın ve sanatçının korunmasını öngören hükümleri önemli ölçüde kağıt üzerinde kalmaktadır. Yönetim Kurulumuz, bu anlamlı günde, başta ülkemiz müzisyenleri olmak üzere, tüm dünya müzisyenlerini yürekten kutlamakta ve evrenselliğe giden yolda sanatçıya sahip çıkmanın önemini bir kez daha hatırlatmayı yararlı görmektedir.''


AA

 

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020