Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1773
 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 26 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

''Caz müzik, çalınması ve dinlenilmesi en zor müzik türü' - 17.05.2011Perküsyonist ve ritm saz ustası Okay Temiz, caz müziğin, Afrika'da, pirinç tarlalarında çalışan işçilerin söylediği şarkılarla başladığını belirterek, ''Caz müzik, çalınması ve dinlenilmesi en zor müzik türü'' dedi.

Okay Temiz, sanatçının para ve
şöhret amacıyla müzik yapmaması gerektiğini ifade etti. Okay Temiz, ''Sanatçı sanatını kendisi için yapmalı ve dürüst olmalı. O zaman halk kabul ederse başarılı olur'' diye konuştu.

Caz müzikte ''özgürlük'' oldu
ğunu dile getiren Temiz, şunları kaydetti:

''Anla
şılması zor bir müzik türü olduğu için dinleyicisi azdır ve bu yüzden pop müzik gibi çok para kazandırmaz. Caz müzik, Afrika'da, pirinç tarlalarında çalışan işçilerin söylediği şarkılarla başlıyor. Afrika'dan Amerika'ya gelen bu müzik, burada değişikliğe uğrayıp caz ismini alıyor. Caz müzik, çalınması ve dinlenilmesi en zor müzik türü.''

Birçok müzik enstrümanı yaptı
ğını da anımsatan Temiz, ilk enstrüman yapımına annesinin cümbüşünü tamir ederek başladığını anlattı.

Bazı müzisyenlerin tekni
ği çok iyi kullanmasına rağmen duygu katamadığını savunan Temiz, ''Müzik yapmak için teknik çok gerekli bir unsur değil. Sporda, vücut kuvveti ve teknik bilgi lazım. Müzikte ruh lazım, kafayı kullanmak lazım. Teknik, müzikte sadece yardım eder'' dedi.

AA
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020