Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 16
Sayı: 1807




Mavi Nota e-Müzik Gazetesi'ni hangi yolla öğrendiniz?

Arkadaş tavsiyesi üzerine öğrendim.
Yaptığı çalışmalardan dolayı biliyordum.
Basın yayın araçları aracılığı ile öğrendim
İnternet arama motoru aracılığı ile öğrendim.
Tesadüfen öğrendim
Mavi Nota'yı doğduğu günden beri bilirim

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler



 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 








Şu an 35 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Dört elle eğitime sarıldılar... - 16.09.2010



Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ana sınıfları ile ilköğretimin ilk beş yılındaki müzik eğitimini, devlet sanatçıları Güher-Süher Pekinel kardeşlere 'emanet' etti.

Dokuz ildeki müzik öğretmenlerinin eğitilmesiyle başlayacak projede Pekinellerin yaratıcılığı ortaya koymayı amaçlayan ve ismini ünlü besteciden alan ‘Carl Orff’ sistemi uygulanacak. Öğretmenler müzik derslerinde bu yöntemi izleyecek.

MEB, Pekineller ile müzik öğretmenlerine seminerler verilmesi için özel bir protokol imzaladı. Protokol, bu öğretim yılında İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir, Mersin, Bursa, Trabzon, Gaziantep ve Mardin’de ‘Anadolu Müzik Eğitimi İyileştirme Projesi’ başlığıyla uygulanacak. Projenin hedef kitlesini anaokullarındaki 6 yaş grubu çocuklar ve ilköğretim 1-5. sınıf öğrencileri oluşturuyor. Başarılı bulunursa diğer illere de yaygınlaştırılacak.

Carl Orff sistemi, ‘yaratıcılığı’ esas alan bir sistem olarak biliniyor. Sistem, “İnsanın içinde zaten var olan yaratıcı güçleri açığa çıkarmasına ortam hazırlayan, temelinde ritim, hareket ve konuşma olan, insanların içlerinden geldiği gibi müzik yapıp, dans etmesine, doğaçlama yapmasına olanak tanıyan, öğrenme, keşfetme, deneme ve yaratma ortamı sunan bir eğitim anlayışı” olarak tanımlanıyor.

AA
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021