Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 16
Sayı: 1807
Mavi Nota e-Müzik Gazetesi'ni hangi yolla öğrendiniz?

Arkadaş tavsiyesi üzerine öğrendim.
Yaptığı çalışmalardan dolayı biliyordum.
Basın yayın araçları aracılığı ile öğrendim
İnternet arama motoru aracılığı ile öğrendim.
Tesadüfen öğrendim
Mavi Nota'yı doğduğu günden beri bilirim

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 24 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Gülsin Onay ve BSO’nun konseri, Server Ganiyev’e adandı… - 06.09.2010Gümüşlük’te muhteşem bir konser daha yıldızların altında seyirciyle buluştu. Piyanist Gülsin Onay ve Şef Işın Metin yönetimindeki Bilkent Senfoni Orkestrası’nın verdiği konser, klasik müzikseverlerin yoğun ilgiyle karşılandı.

7. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali kapsamında Denizbank’ın sponsorluğuyla gerçekleşen konser, önceki gün yaşamını yitiren Bilkent Senfoni Orkestrası konzertmeisterı Server Ganiyev anısına yapıldı.

Konser öncesinde bir açıklama yapan Devlet Sanatçısı Gülsin Onay, müzik dünyasının bir önceki gün 73 yaşında kaybettiği Azerbaycan Devlet Sanatçısı, Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Yaylı Sazlar Sanat Dalı Başkanı, ünlü keman sanatçısı ve hocası Prof. Server Ganiyev'i müzikleriyle anacaklarını belirtti. Onay, şunları söyledi; “Azerbaycan Devlet Sanatçısı kemancı Server Ganiyev büyük bir müzisyen ve hoca idi. Bilkent Müzik Fakültesi keman ekolünün dev adımlarla ilerlemesini ona borçluyuz. Bilkent Orkestrası'nın konzertmeister’liğini de yapmıştı yıllarca. Ve daha yıllarca Bilkent'ten yükselen keman sesleri onu yaşatacak. Bu akşam bu büyük usta da bizimle olacak, yıldızlarla bezeli gökyüzünde bir yıldız...”

Konser öncesi bir konuşma yapan Gümüşlük Belediye Başkanı Mehmet Tire, Piyanist Gülsin Onay’a, Bilkent Senfoni Orkestrası’na ve Şef Işın Metin’e festivali onurlandırdıkları için, Denizbank ve Denizbank’ın CEO’su Hakan Ateş’e verdikleri destek için teşekkür etti. Başkan Tire, geçtiğimiz gün yaşamını yitiren Azerbaycan’lı keman ustası Server Ganiyev’i de anarak taziyeleri belirtti.

Rasyonel Mimarlık, Miko Sail ve Kuryap tarafından sponsorluğu karşılanan prefabrik sahnede seyirciyle buluşan Bilkent Senfoni Orkestrası 73 kişiden oluşuyordu. Klasik müzikseverlerin ilgiyle izlediği konserde Gülsin Onay ve Bilkent Senfoni Orkestrası, Dvorak’ın “Symphony no.9 in E minör Op.95 B178 from new world” ve Maurice Ravel’in “Piano Concerto in G majör Manuel de Falla – Nights in the Gardens of Spain” adlı eserlerini seslendirdiler.

1993'te Bilkent Üniversitesi'nin özgün bir sanat projesi olarak kurulan Bilkent Senfoni Orkestrası, Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi'nin öğretim kadrosunda yer alan, Türkiye ve 12 ülkeden 90'ı aşkın sanatçı ile birlikte Enstitü bünyesinde “yüksek lisans” ve “sanatta yeterlik” (doktora) düzeyinde akademik çalışmalarını sürdüren Türk ve yabancı genç sanatçılarla 120'ye varan üyeden oluşuyor. Bilkent Senfoni Orkestrası, bu özellikleriyle, Türkiye'nin “ilk özel, akademik, uluslararası sanat topluluğu” olma özelliğini sürdürüyor.

“Sanatın toplumsal yaşamada işlevsel kılınması” amacıyla hareket eden orkestra, çeşitli sivil toplum örgütleri ile işbirliği yapmakta ve bu çalışmaları sonucu Mevlana Vakfı’ndan Evrensel Kardeşlik ve Dünya Barışı’na Katkı, Ankara Halkla İlişkiler Derneği’nden Yerelden Evrensele Kültürel Tanıtım ödüllerini almış.

Gümüşlük Kültür ve Sanat Derneği tarafından organize edilen festivale Gümüşlük Belediyesi Ana Sponsor olarak destek veriyor. Festivalin diğer destekçi kurumları ise Bodrum Ticaret Odası, Bodrum Belediyesi, Myndos Kazısı, Tepe Grubu, Denizbank, Kuryap, Rasyonel Mimarlık, Engel & Völkers, Erenler Sofrası, Yarbasan Taşevleri, Miko Sail, Club Hotel Zemda, Akustik Turizm, Tekfen OZ, İbak Homes, THY, Kefaluka Resort, Hürtop, Doğuş Holding, Borusan, EMT, Bilkent Üniversitesi, The Marmara Bodrum, Patika, Wall, Miko Sail ve Rekmay.

7. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali kapanış programı:


8 Eylül 2010 Çarşamba : Gülsin Onay - Piyano ve Burhan Öçal - Perküsyon. Eren Levendoğlu - Piyano ve Zeynep Tanbay - Dans, katılımıyla 

Konser saati 21:30’dur.

Bilet satış noktaları: Hızma Hediyelik - Barlar Sokağı; İmge Kitabevi -Oasis Alışveriş ve Kültür Merkezi; Gümüşlük Eklisia.

Biletler, 20 TL’dir.

İletişim 0 252 394 42 60
gumuslukfestival@gmail.com
www.gumuslukfestival.orgŞef Işın Metin'in biyografisi için tıklayınızBilkent Senfoni Orkestrası

Bilkent Senfoni Orkestrası (BSO), 1993'te Bilkent Üniversitesi'nin özgün bir sanat projesi olarak kuruldu. Orkestra, Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi'nin öğretim kadrosunda yer alan, Türkiye ve 12 ülkeden 90'ı aşkın sanatçı ile birlikte Enstitü bünyesinde "yüksek lisans" ve "sanatta yeterlik" (doktora) düzeyinde akademik çalışmalarını sürdüren Türk ve yabancı genç sanatçılarla 120'ye varan üyeden oluşuyor. Bilkent Senfoni Orkestrası, bu özellikleriyle, Türkiye'nin "ilk özel, akademik, uluslararası sanat topluluğu"dur.

Kuruluşunda "Sinfonietta" tanımına uygun bir topluluk olarak çalışmaya başlayan Orkestra, yapısında bir "Akademik Oda Orkestrası" ve bir "Yaylı Çalgılar Topluluğu"nu içererek "Orkestralar Topluluğu" kimliğini taşımaktadır. Sanat yaşamımıza her yıl 80'i aşkın etkinlikle katılan topluluk, her dört oluşumda, bugüne değin konserleri, televizyon, radyo kayıtları ile yayınladığı 30 üzerinde CD ile kısa zamanda seçkinleşmiştir. 2003 yılı içinde Avrupa ve Japonya'ya CD dizininden ihraç eden BSO, Emil Tabakov yönetiminde, Jean-Philippe Collard ile Çaykovski ve Sancan piyano konçertolarının kayıtlarını EMI firması için gerçekleştirmiştir. A. Adnan Saygun'un piyano, keman, viyola ve viyolonsel konçertoları CPO ve Peer Musik işbirliğiyle; Tabakov konçertoları ise Naxos etiketiyle 2007 yılında piyasaya çıkan albümler arasındadır.

"Bilkent Konserler Dizisi", "Türk Bestecileri Haftası", "Bilkent Anadolu Müzik Festivali" gibi özgün temalardaki konser ve kayıt dizileriyle, sanat yaşamına kalıcı ve geniş boyutlu etkinlikler getirmek, yurtiçinde turne konserleri yoluyla nitelikli müzik beğenisini yaygınlaştırmak; yurt dışında, uluslararası etkinliklerde bulunmak, bu tür etkinlikleri düzenleyen kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapmak, fakülte eğitimine akademik kadrolaşmada kaynak sağlamak, diğer ülkelerle sanatsal iletişimde köprü kurmak, Orkestra'nın temel ilkeleri arasındadır.

BSO, "Siena Uluslararası Montepulciano Müzik Festivali" (1998), San Marino Cumhuriyeti "Uluslararası San Leo Müzik Festivali" (1998) gibi önemli festivallerin konuğu olmuştur. Orkestra, Vladimir Ashkenazy, Gürer Aykal, Serge Baudo, Jean-Claude Casadesus, Alexander Dimitriev, Erol Erdinç, Massimo Freccia, Jean Fournet, Howard Griffiths, Peter Gülke, Ernest Martinez Izquierdo, Yoel Levi, Gennady Rozhdestvensky, Nello Santi, Lior Shambadal ve Emil Tabakov (Müz. Dir. 2002-2008) gibi ünlü şefler, Valery Afanassiev, Pierre Amoyal, Alison Balsom, İdil Biret, Han-Na Chang, Robert Cohen, Jean Philippe-Collard, Costas Cotsiolis, Nikolai Demidenko, Suna Kan, Olga Kern, Lang Lang, Elisabeth Leonskaja, Mischa Maisky, Shlomo Mintz, Christiane Oelze, Gülsin Onay, Güher-Süher Pekinel, Mihail Pletnev, Viktoria Postnikova, György Sandor, Fazıl Say, Hüseyin Sermet, Sayaka Shoji, Akiko Suwanai gibi ünlü solistler ve Roma Filarmoni Korosu, Bulgaristan Devlet Filarmoni Korosu gibi topluluklar eşliğinde konserler vermiştir.

Orkestra, Temmuz 2000'de Almanya'da, Aralık 2000'de Portekiz'de (Lizbon ve Algrave bölgesi), Nisan 2001'de Belçika'da (Brüksel) konserler gerçekleştirmiştir. 2002'den günümüze Montreux Ses ve Müzik Festivali (İsviçre) tarafından davet edilen BSO, Festival kapsamında "Müzikli Eylül Konserleri Orkestrası"nı oluşturmuştur. Bilkent Senfoni Orkestrası Şubat 2004'te Japonya'da (Tokyo) Türkiye Yılı kapsamında konserler vermiştir.

Kurulduğu 1993 yılından beri gerçekleştirdiği etkinliklerde, çeşitli kurum, kuruluş ve özellikle sivil toplum örgütleriyle yaptığı geniş işbirliğiyle, sanatın toplumsal yaşamda işlevsel kılınmasını ilke edinen Orkestra, "Evrensel Kardeşlik ve Dünya Barışına Katkı", "Yerelden Evrensele Kültürel Tanıtım" ödüllerinin sahibidir. Bilkent Senfoni Orkestrası, 2009 yılında "UNICEF Türkiye İyi Niyet Elçisi" ilan edilmiştir.

2009-2010 konser sezonunda Işın Metin'in Sanat Direktörlüğü ve şef Klaus Weise'nin Müzik Direktörlüğünde etkinliklerini sürdüren Bilkent Senfoni Orkestrası, dinleyicilerini Bilkent Konser Salonu (800), Bilkent Odeon (4000) ve Bilkent Erzurum Konser Salonu'nda (300) ağırlamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021