Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 17
Sayı: 1807
Mavi Nota e-Müzik Gazetesi'ni hangi yolla öğrendiniz?

Arkadaş tavsiyesi üzerine öğrendim.
Yaptığı çalışmalardan dolayı biliyordum.
Basın yayın araçları aracılığı ile öğrendim
İnternet arama motoru aracılığı ile öğrendim.
Tesadüfen öğrendim
Mavi Nota'yı doğduğu günden beri bilirim

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 27 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Gümüşlük’ten Aryalar Yükseldi… - 16.08.2010Soprano Christine Wolff ve piyanist İbrahim Yazıcı’nın 7. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali’nde verdiği konser küçük balıkçı kasabasına renk kattı.

Ege’nin tarihi ve doğal yapısını korumuş ender kasabalarından biri olan Gümüşlük’e her yıl gelen birbirinden ünlü müzisyenlere Alman Soprano Christine Wolff ve Türk piyanist İbrahim Yazıcı da eklendi. Küçük balıkçı kasabasından yükselen aryalar Gümüşlük’te dalga seslerine karıştı.

Bu yıl festivalin konukları arasında yer alan piyanist İbrahim Yazıcı, pek çok toplulukla konserler vermiş ve uluslararası basında konserleri hakkında övgü dolu kritikler almış bir sanatçı. 2001 yılından beri Fazıl Say’la aralıksız konserler yapan Yazıcı, bestecinin Metin Altıok Oratoryosu’nun ilk seslendirilişi ve cd kaydı ile “Nazım” oratoryosunun Bilkent Senfoni Orkestrası ile cd ve Dvd kaydını yaptı. Başarılı çalışmalarından ötürü 2002 yılında Hacettepe Üniversitesi Sanat Teşvik Ödülü ve 2005 yılında İtalyan Cumhurbaşkanı tarafından "Cavalleria della Soliderita" şövalyelik unvanıyla onurlandırıldı. 1998-2007 yılları arasında Devlet Çoksesli Korosunun şefliğini yapan Yazıcı, halen İzmir Devlet Senfoni Orkestrasının Müzik Direktörü.

Yazıcı konser öncesinde yaptığı açıklamada, festivalin başarısına değinerek, “Türkiye’de konser vermeyen sanatçılar, gelip Gümüşlük Klasik Müzik Festivalinde konser veriyorlar. Bu beni gerçekten çok etkiledi. Bu önemli bir başarı, bu başarıda tabii ki Gülsin Onay’ın katkıları da çok büyük” dedi. Sanatçı, Eklisia’nın müzikle bütünleştiğini de dile getirerek; “küçük bir mekan, keşke daha büyük olsaydı ama kilisenin bahçesinde konser izlemek de bir o kadar keyifli” şeklinde konuştu.

Sanatsal yeteneğinin içe işleyen derinliği ve müzikalitesinin birlikteliğiyle Christine Wolff, çağdaş müziğin dünya çapında aranılan bir yorumcusu olma özelliğine sahip. Birçok uluslararası başarının da sahibi olan sanatçının kayıtları, geniş bir yelpazede, Barok ve Klasik’ten Çağdaş müziğe uzanıyor. Bunların arasında bütün opera kayıtları, daha az tanınan Romantik bestecilerin eserleri ve Joaquin Rodrigo’nun İspanyol şarkıları da bulunuyor. Christine Wolff, bilgi ve deneyimlerini masterclasslarda ve Halle Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak öğrencilere aktarmayı sürdürüyor.

Christine Wolff ve İbrahim Yazıcı’nın konseri öncesinde müzikseverleri bir sürpriz bekliyordu. Festivale verdiği destekleriyle tanınan, Almanya'da yaşayan iş adamı Hakan Dinekli, geçtiğimiz yıl festivalde kullanılmak üzere gönderdiği 3 piyanodan biri olan ve tüm konserlerde halen kullanılan Bösendorfer marka piyanoyla dinleyicilere minik bir konser verdi. Festivalin Sanat Danışmanı Devlet Sanatçısı Gülsin Onay ise izleyicilerin önüne Dinekli’yle birlikte çıkarak, katkılarından dolayı hayırsever işadamına teşekkürlerini iletti.

Festivale ayrı bir hava katan Soprano Christine Wolff ve piyanist İbrahim Yazıcı, Eklisia’daki konserde Hildegard Von Bingen, N. Rimski-Korsakow, Giacomo Puccini, Edvard Grieg, G.F. Handel, G. Bizet, Franz Liszt, W.A. Mozart gibi önemli bestecilerin eserlerini seslendirdiler.

Gümüşlük Kültür ve Sanat Derneği tarafından organize edilen festivale Gümüşlük Belediyesi Ana Sponsor olarak destek veriyor. Festivalin diğer destekçi kurumları ise Bodrum Ticaret Odası, Bodrum Belediyesi, Myndos Kazısı, Tepe Grubu, Denizbank, Kuryap, Rasyonel Mimarlık, Engel & Völkers, Erenler Sofrası, Yarbasan Taşevleri, Miko Sail, Club Hotel Zemda, Akustik Turizm, Tekfen OZ, İbak Homes, THY, Kefaluka Resort, Hürtop, Doğuş Holding, Borusan, EMT, Bilkent Üniversitesi, The Marmara Bodrum, Patika, Wall, Miko Sail ve Rekmay.

7. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali’nde konserler şöyle devam edecek:
 
18 Ağustos 2010 Çarşamba: İbrahim Yazıcı - piyano, Ümit İşgörür - Viyolonsel, Eklisia Gümüşlük
21 Ağustos 2010 Cumartesi : Wolfgang Boettcher - viyolonsel, Eklisia Gümüşlük
24 Ağustos 2010 Salı : Gülsin Onay – Piyano, Benyamin Sönmez - Viyolonsel, Erkin Onay -Keman, Eklisia Gümüşlük
5 Eylül 2010 Pazar : Gülsin Onay ve Bilkent Senfoni Orkestrası - Eklisia bahçesi Gümüşlük
8 Eylül 2010 Çarşamba : Gülsin Onay - Piyano ve Burhan Öçal - Perküsyon. Eren Levendoğlu - Piyano ve Zeynep Tanbay - Dans, katılımıyla 

Konser saatleri 21:30’dur

Bilet satış noktaları: Hızma Hediyelik - Barlar Sokağı; İmge Kitabevi -Oasis Alışveriş ve Kültür Merkezi; Gümüşlük Eklisia;

Bilet fiyatlar: Eklisia içi kapalı alan - 25 TL,  Eklisia bahçe - 10TL,  30 Temmuz, 5 ve 8 Eylül konserleri - 20 TL

İletişim 0 252 394 42 60
gumuslukfestival@gmail.com
www.gumuslukfestival.org
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021