Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 17
Sayı: 1807
Mavi Nota e-Müzik Gazetesi'ni hangi yolla öğrendiniz?

Arkadaş tavsiyesi üzerine öğrendim.
Yaptığı çalışmalardan dolayı biliyordum.
Basın yayın araçları aracılığı ile öğrendim
İnternet arama motoru aracılığı ile öğrendim.
Tesadüfen öğrendim
Mavi Nota'yı doğduğu günden beri bilirim

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 23 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Yunus Emre ve Beethoven gökyüzünde buluşacak - 30.06.2010Konya'nın Beyşehir ilçesi ve Antalya'da gerçekleştirilecek ''XCTurkey Paragliding Cup'' Uluslararası Yamaç Paraşütü Şampiyonasında, devlet sanatçıları, gökyüzünde Beethoven'a ait 9. senfoni ile Yunus Emre'nin ''Aşkın aldı benden beni'' eserini birlikte çalacak.

''XCTurkey Paragliding Cup''
Organizatörü Murat Çakmak, 20 Eylül–3 Ekim 2010 tarihleri arasında uluslararası yamaç paraşütü pilotlarının katılımıyla yapılacak şampiyona ve organizasyonun Karaman, Konya'nın Beyşehir ilçesi ve Antalya'yı kapsadığını söyledi.

Çakmak, Türkiye'nin tarihi, kültürel ve turistik tanıtımına odaklı organizasyonla, dünyadaki yüz binlerce yamaç paraşütü ve doğa sporcusunun, ülkemizin yamaç paraşütü cenneti olduğunun farkına varacağını belirtti.

Karaman'daki volkanik Karadağ'da kalkış uçuşlarıyla başlayacak şampiyonanın, Beyşehir'de devam edeceğini ve Antalya Tahtalı dağındaki final uçuşlarıyla sona ereceğini ifade eden Çakmak, organizasyonun Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklendiğini vurguladı. Şampiyonanın finalinin Antalya'da gerçekleşecek olmasının ayrı bir önem taşıdığını anlatan Çakmak, ilki bu yıl yapılacak şampiyonayı her yıl gerçekleştirerek, Türkiye'nin tanıtımına uzun soluklu katkı sağlamayı hedeflediklerini bildirdi.

Türkiye'nin tanıtımına katkı

Yedi kıtadan yamaç paraşütü sporcularının katılacağı organizasyonun, bugüne kadar yapılmış tüm havacılık faaliyetlerinden farklı, benzersiz ve birçok yönden ilk olma özelliği taşıyacağını dile getiren Çakmak, şunları kaydetti: ''Organizasyon görevlisi Fransız pilot Patrick Andre'nin test için 22 Haziran 2010 tarihinde Karaman'dan Kayseri'ye yaptığı ve 7 saat 7 dakika havada kalarak gerçekleştirdiği 262 kilometrelik uçuş, tüm zamanların rekorlarını alt üst etti. Organizasyonda elde edilen bu rekor, bölgenin iç ve dış turizm dinamiklerini harekete geçirecek. Organizasyon, bölge insanına görsel güzelliğiyle unutulmaz anlar yaşatacak. Dünyanın farklı ülkelerinden ülkemize gelecek hava sporcuları bölgeye ve ülkemize katma değer sağlayacak. Dünyaya yamaç paraşütü cenneti ve kültür başkenti Türkiye'nin deniz, kum ve güneşten ibaret olmadığını göstermek istiyoruz.''

Farklı kültürlerin buluşması

Organizasyondaki 3 ana aktiviteden birinin ''Gökyüzünde Senfoni-Gökyüzünde İlahi'' projesi olduğunu ifade eden Çakmak, proje kapsamında, yamaç paraşütüyle 2 kişilik uçuşlar sırasında 4 devlet sanatçısının gökyüzünde enstrüman çalarak Beethoven'a ait 9. Senfoni ile Yunus Emre'nin ''Aşkın Aldı Benden Beni'' dizelerini bir arada seslendireceklerini belirtti.

Antalya Devlet Senfoni Orkestrası Şefi Orhan Şallıel tarafından iki eserin birleştirilerek seslendirileceğini ifade eden Çakmak, keman, ney ve bendir sanatçılarının gökyüzünde eseri icra edeceklerini söyledi.

Projede Şallıel'in yanı sıra Antalya Devlet Senfoni Orkestrası sanatçılarından keman sanatçıları Doğan Ozan Gedik ve Levent Gürsel, trombon sanatçısı Eray Zikguş ile sanatçı Aygü Özhan'ın yer alacağını belirten Çakmak, TRT'den naklen yayınlanacak organizasyonun ülkenin tanıtımına çok büyük katkı sağlayacağını sözlerine ekledi.

AA

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021