Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 17
Sayı: 1807
Mavi Nota e-Müzik Gazetesi'ni hangi yolla öğrendiniz?

Arkadaş tavsiyesi üzerine öğrendim.
Yaptığı çalışmalardan dolayı biliyordum.
Basın yayın araçları aracılığı ile öğrendim
İnternet arama motoru aracılığı ile öğrendim.
Tesadüfen öğrendim
Mavi Nota'yı doğduğu günden beri bilirim

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 21 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Müslüman ülkelerde genç olmak zor, müzik yapmak da... - 21.06.2010Irak'ta heavy metal müziği yapan gençler sıkıntılı.

Irak'taki Heavy-metal hayranları, Cezayir'in hip-hopçıları ve Mısır'ın rock müzik dinleyenleri… Batı dünyasına dayalı bu müzik tarzları, doğunun iki dünya arasında kalmış gençleri için adeta birer başkaldırış.

ARD'nin haberine göre kendi dillerinde yazdıkları şarkı sözlerinde çoğunlukla işsizlik, yoksulluk, şiddet gibi sosyal mesajlar veren genç müzisyenler, aynı zamanda kendi ülke hükümetlerinin tutumları, ülkedeki zorbalıklar ile ilgili politik eleştirileri de şarkıları ile yansıtmaya çalışıyorlar. Savaşın, sansürün ve din baskısının tam orta yerinde genç olmak da zor, müzik yapmak da…

Savaş bölgesinden heavy metal:

Irak’ta meavy-metal müzik yapan topluluklar neredeyse hiç kalmadı. Acrassicauda ise hükümete ve muhafazakar halka direnen nadir müzik gruplarından biri. Onlar yalnızca ABD’nın Bağdat’a attığı bombalara ve savaş sonrasında yaşanan kaosa maruz kalmadılar, dinci fanatiklerin de hedefi oldular. İsimleri Firas al-Talif, Tony Aziz, Faisal Talal ve Marwan Riyak olan 4 kişilik topluğun şarkı sözleri ölüm ve felaketler üzerine. Şeytanın dostu oldukları iddiası ile ölümle tehdit edilmeleri yetmemiş gibi bir de stüdyolarına düşen bomba ile birlikte tüm enstrümanları zarar gören grup, önce Suriye ve Türkiye’den geçerek Amerika Birleşik Devletleri’nde soluğu aldı.

Mısır’da toplu tutuklanmalar

Rock müzik yapanlar yalnızca Irak’ta tehlike altında değil, 90’ların ortalarında birçok heavy metal müzik yapan ya da dinleyen genç Mısır’da da gözaltına alındı.. Mısır magazin basını ve hükümet yanlısı gazeteler o zamanlar metalcileri seks ve uyuşturucu bağımlısı satanistler olarak topluma yansıttı. . Gözaltına alınan gençlerin 100’den fazlası tutuklandı. Hatta Mısırlı gazeteci Hossam El-Hamalawy’a göre, tutukluların serbest kalması için hiçbir girişimde bulunulmadı. El-Hamalawy’a göre , Mubarek Hükümeti ülkenin iç politika sorunlarını dindirmek için bu söylentileri gündemde tuttu.

Mısır’da yaşanan benzer bir olay 2003 yılında Fas’ta da yaşanmış. Fas’ta bir düzineden fazla rock müzik yapan ve dinleyen topluluk hapis ile cezalandırılırken, bunun başlıca sebebi yaptıkları müziğin İslam dinini ve ahlakı olumsuz etkilemesi olarak kayıtlara geçti.

Bunca zorluğa rağmen bu ülkelerde birçok grup tüm içtenlikleri ile müzik yapmaya devam ediyor. Seks, uyuşturucu ve Rocknroll üçlüsü Mısır’da ‘seks yok, uyuşturucu yok sadece rock’nroll’ adı altında tutulabiliyor. Birkaç müzik grubunun bir araya gelerek sahne aldıkları konserlere yaklaşık 200 ya da 300 izleyici katılıyor.

Sert gitar hareketleri ile geleneksel melodiler

Fas’lı birçok müzik grubu kendi tarzlarını oturmak için çoğunlukla batıda müzik yapan rock müzik topluluklarını örnek almış. Özellikle Fas’ta görülen batı akımları Total Eclypse, Barry ya da Hoba Hoba Spiritdie isimli gruplar, kendi kültürlerini temsil eden Gwana ve Rai gibi stilleri sert gitar efektleri ve davul vuruşlarının yanında Reggi ritimleri ve hiphop tarzından esinlenerek ortaya bir yeni bir karışım çıkarmışlar. Fas’ın en büyük alternetif müzik festivali "Boulevard de Jeunes Musiciens" için her yıl yaklaşık 20 bin Faslı genç en sevdikleri müzik gruplarını dinlemek için Casablanca’ya geliyor.

Bu kuzey Afrika ülkesinde en bilinen rap grubu "Le Micro Brise le Silence" (MBS). 90’lı yılların başında 1988 Ekim ayında yaşanan gençliğin ülke içinde yaşadığı huzursuzluğa karşı bir cevap olarak müzik yapmaya başladılar. Dönemin başkanı Chadli Benjedid yönetimindeki hükümet yapılan protestoları bastırmak için şiddete başvurdu. Tüm bunlara rağmen grup, yıllar içinde dinleyici kitlesini genişletti ve Cezayir’de 80 binden fazla albüm satıldı. Almbümleri Fransa ve İsviçre’de de piyasaya sürüldü.

DHA
 
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021