Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 16
Sayı: 1804
Mavi Nota e-Müzik Gazetesi'ni hangi yolla öğrendiniz?

Arkadaş tavsiyesi üzerine öğrendim.
Yaptığı çalışmalardan dolayı biliyordum.
Basın yayın araçları aracılığı ile öğrendim
İnternet arama motoru aracılığı ile öğrendim.
Tesadüfen öğrendim
Mavi Nota'yı doğduğu günden beri bilirim

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 26 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

27. festivalde üçüncü hafta... - 19.04.2010 İki Star, Bir Konser                                 
Sedat Öztoprak, bariton           Selman Ada, piyano

İstanbul’da doğan Sedat Öztoprak,  müzik eğitimine, Devlet Konservatuvarı’nda soprano Belkıs ARAN’ın yanında başladı. Mezuniyetinden sonra 1987 yılında İtalyan Hükümeti’nin verdiği bir bursla İtalya’nın Siena kentindeki Chigiana Müzik Akademisi’nde mastır çalışmalarını Prof. Daniel Ferro ile gerçekleştirdi. Türkiye’ye dönüşünden sonra İstanbul Devlet Operası’nda solist olarak şarkı söylemeye başladı. 2000-2002 yılları arasında İstanbul Devlet Operası’nda yönetici olarak görev yaptı.

1953’te Adana Ceyhan’da doğan Selman Ada, 1965’te devlet tarafından üstün yetenekli çocukların eğitimini sağlayan yasa kapsamına alınarak Paris Ulusal Yüksek Konservatuvarı’na gönderildi. Dünyaca ünlü ustalarla çalışarak ve beş ayrı dalda birinci olarak 1971'de mezun oldu. 1973'te İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nde göreve başladı. 1979'da Ankara Devlet Opera ve Balesi'nde genel müzik direktörü olarak çalıştı. 1980'de Paris’e dönerek "Ecole Normale Superieure de Musique" te opera korrepetitörlüğü ve orkestra yönetimi bölümünü kurdu. Yedi yaşından beri beste yapmakta olan Selman Ada, orkestra şefi, besteci ve piyanist olarak Türkiye’de ve Avrupa’da binden fazla temsil, konser ve resital vermiştir.

Sevda-Cenap And Müzik Vakfı'nın
katkılarıyla 19 Nisan Pazartesi akşamı Devlet Resim ve Heykel Müzesi Konser Salonu'nda gerçekleşecek resitalde sanatseverler
F.Schubert'in Serenat gibi klasiklerinin yanısıra A.A.Saygun-Masa, N.K.Akses-Altın Kum Vapuru’ndan, A.Karlıbel -Dalgın geceler, Ç.Işıközlü-Kandilli Rüyada, M.Sun-Seni sevdim diye, ve Selman Ada'nın  Taş, Katedral, Fırsat tanısan (Ali Baba operasından) gibi eserlerinden oluşan özel repertuvarı dinleme fırsatına sahip olacaklar. 

Terem Quartet, Balalayka Dörtlüsü
“Farklı tınılardan içinize işleyen melodiler”

Andrey Konstantinov,
soprano domra - Alexey Barshchev, alto domra
Andrey Smirnov,
akordeon - Mikhail Dzyudze, bas balalayka

Terem, Rusça tepesi olan tahta ev demek. Terem Quartet de farklı  müzik disiplinlerinden olan insanların aynı çatı altında buluşması  fikri ile oluşmuş bir grup.

Her biri kendi dalında ün yapmış olan sanatçılardan oluşan Terem Quartet, Rusya’nın ve     St. Petersburg’un Kültür elçileri ilan edilmişler. Yapıtları ve konserleri o denli ses getirmiş ki  basın “St. Petersburg Telefon Kartı” lakabını yakıştırmış.

İlk defa Türk seyircisi ile buluşacak olan topluluğun ne denli sevildiğinin bir başka göstergesi de yerel televizyon kanallarının yanı sıra National Geographic'nin de  grup hakkında bir belgesel hazırlamış olması

Sevda-Cenap And Müzik Vakfı'nın
katkılarıyla 20 Nisan Pazartesi akşamı MEB Şura Salonu'nda gerçekleşecek konserde Terem Quartet'in düzenlemeleri ile
J. S. Bach Re Minör Toccata & Fugue'den  A.Piazzolla'nın Libertango'suna,  Rus halk ezgilerinden Görevimiz Tehlike filminden Lalo Schifrin'e kadar uzanan farklı türleri kapsayan bir repertuar seslendirilecek.www.ankarafestival.com

 

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021