Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 16
Sayı: 1788
Halen içinde yaşadığımız Pandemi Sürecinde; konser, tiyatro, opera ve bale gibi sanat etkinlikleri devam etmeli midir?

Devam etmelidir.
Devam etmemelidir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 41 müzisyen gazete okuyor
 
 
Çağla Güvelioğlu
 
 
Yayımlanan Sayı :

Washington'da Türk Müziği Konseri - 25.12.2006

Kennedy Sanat Merkezi’nin 1997 yılında açılan Millennium Stage adlı sahnesinde müzikseverlerin karşısına bu kez, Dünya Vakfı’na bağlı müzik grubu çıktı. Dünya, Massachusetts eyaletinin Boston kentinde yaklaşık 2,5 yıldır aktif olan bir vakıf. Konsere Mehmet Sanlıkol, Robert Labaree ve Cem Mutlu katıldı. Bu üçlü, vakfın konserler veren müzik grubunun çekirdek kadrosu... Amaçları, Türk ve Anadolu kültürünü diğer kültürlerle yan yana sergileyebilmek.

Konserde Sufi müziğinden, Yunus Emre’ye, düğün şarkılarından klasik Türk müziğine kadar farklı ezgilere yer verildi. Yaklaşık 80 kişinin izlediği gösteride en çok ilgi çeken, III. Selim’in 18’inci yüzyılda yazdığı bir aşk şarkısının, Mustafa Sandal’ın Beni Ağlatma parçasıyla birleştirilmesiydi...

13 yıldır Boston’da yaşayan Mehmet Sanlıkol, bu sentezleri nasıl oluşturduğunu şöyle anlatıyor:

" Geçtiğimiz 2 buçuk yıldır sürekli kendimizi zorladığımız şey, alışılmışın dışında ama kesinlikle çiğ olmayan perspektiflerle Türk kültürüne bakabilmek. Bunlardan birisi de ortak temalar paylaşan, birbirinden müzik olarak çok uzak gibi gözüküp, aslında olmayan kimlikleri yan yana getirmek. Sultan Selim’in aşk şarkısını alıp, buna bir şekilde rahatça bağlanabilecek bir popçunun şarkısıyla yan yana koyabilmek, hem araştırma hem de bilinç gerektirebiliyor. Biz hakikaten ince eleyip sık dokuyup, geçmişin ne kadar yakın olduğunu ve insan öğesinin yüzyılları aştığını göstermeye çalışıyoruz. Bunu da Türk kimliği altında gösteriyoruz."

Boston’daki Berklee Müzik Koleji’nden burs kazanan, daha sonra New England konservatuarında bestecilik ve kompozisyon alanında master ve doktorasını tamamlayan Sanlıkol, şimdi de aynı konservatuarda ders veriyor. Türk müziği değil, Türkiye’den müzikler sunduklarını vurgulayan Mehmet Sanlıkol’un yeni projesi de oldukça ilginç:

" Yıldırım Beyazıt hakkında bir etnik bale sahneye koymayı planlıyoruz. Bunun için çeşitli başvurularda bulunuyoruz. Boston’da inşallah bunu gerçekleştireceğiz. O kadar çok proje var ki, saymakla bitmez ama ilk aklıma gelen bu... "

Sanlıkol’un özel araştırma konuları Osmanlı, Türk, mehter müziği ve Türk müziğinin batıdaki etkileri... Mehmet Sanlıkol, Yıldırım Beyazıt hakkında 16 ve 17’inci yüzyıllarda 100 –150 tane opera beslendiğini söylüyor ve, " Bunların en meşhurları Beyazıt ve Tamerlana, yani Beyazıt ve Timurlenk diye Vivaldi ve Hendel’e ait 2 opera" diyor. 

Dünya Vakfı’yla ilgili ayrıntılı bilgiyi www.dunyainc.org
 adresinden, Mehmet Sanlıkol hakkında daha fazla bilgiyi de www.sanlıkol.com sitesinden edinebilirsiniz...


 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021