Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1770
5 Ağustos 2020 tarihinde yapılacak olan CSO Stajyer sanatçı sınavı şartnamesi hükümleri, CSO gibi standardı yüksek bir orkestraya stajyer sanatçı seçmek için yeterli midir?

Yeterlidir.
Yeterli Değildir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 21 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Antalya Devlet Opera ve Balesi’nden Sezonun Son Operası; RIGOLETTO - 22.05.2009Rigolletto: Tamer Peker
Gilda: Nuran Küçükekmekçi Aydın
Mantua Dükü: Göksay Yaran
Kont Monterone: Muhtar Malikov
Sparafucile: Engin Suna
Maddelena: Ebru Kaptan
Marullo: Bora Baran
Borsa: Oben Bostancı
Kont Ceprano: Toygarhan Altune
Usciere Di Corte: Yalçın Ünsal
Giovanna: Seda UzmenOrkestra Şefi: Alexandru SAMOILA
Reji: Patricia PANTON
Dekor: İsmail DEDE
Kostüm: Şanda ZIPÇI
Koro Şefi: Krastin NASTEV
Koreograf: Esra TANER
Işık: Mustafa ESKİ


Dünyaca Ünlü Aryalar Rigoletto’dan

Bestecinin 40 gün gibi kısa bir zamanda bestelediği eserde çok güçlü, canlı ve etkili sahneler vardır. Merak ve heyecan uyandıran olayları aşk, baba sevgisi, lanet gibi konular izler. Çapkın Mantova Dükü olaylara eylemleriyle heyecan ve merak katar, Rigoletto’nun korkuları, yüreğindeki baba sevgisi hüzünlendirir, Gilda’nın aşkı ve aşkı için gösterdiği saf özveri dramatik etkiyi arttırır.

Esere adını veren Rigoletto’nun partisi üstün ses yetenekleri yanında güçlü bir sahne yeteneği de gerektiriyor. Dünyanın en ünlü lirik- koloratur soprano partilerinden biri olan Gilda rolü de oyunculuk bakımından da seyirciyi derinden etkileyen karakterlerden biridir.

Günümüzde de tüm büyük tenorların repertuvarlarının vazgeçilmezlerinden biri olan son sahnede Montova Dükü’nün söylediği “La Donna E'mobille” aryası kıvrak melodisiyle daha ilk notasından dinleyeni kavrayan bir aryadır. Bu arya operayla ilgisi olmayan kişilerin bile diline dolanan yapısıyla oldukça popüler bir hale gelmiştir.

Eserin konusu kısa şöyledir : Kambur saray soytarısı Rigoletto'nun herkesten sakındığı ve hayatta tek varlığı olan kızı Gilda, çapkın Mantua Dükü'ne âşık olur. Bunu fırsat bilen dük Gilda'ya sahip olur. Rigoletto, bunu kabullenemez ve öç almaya karar verir. Gilda, sevgilisinin hayatını kurtarmak için kendisini kurban eder ve dükü öldürmeye karar veren babasının kolları arasında can verir.

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020