ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1835
Şu an 5 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


LigheaSayı: - 09.11.2006


"Ligheia (yüksek nota) eski Yunanca'dan gelen güzel bir sıfattır. Homer'in Odyssey'indeki duru sesli Muse'dur. Ligheia aynı zamanda armonik ses sanatı, ruhu tatlandıran ve yaşamın duru tadını açığa çıkaran melodidir. Ligea- i'siz ancak aynı- Sicilyalı yazar Guiseppe Tomasi di Lampedusa'nın o güzel romanındaki deniz kızıdır. Son olarak Lighea- Sicilya'nın sert güzelliğini takip eden, Tyrrhenia ve İyon denizlerinin derinliklerindeki fırtına şölenlerinde denizkızlarının seslerinin başkaldırışı- Mario Raja'nın saksofon, Bruno Tommaso'nun bas ve Marvi La Spina'nın piyano çaldığı CD'nin adıdır. "

Bu sözlerle İtalyan yazar Domenico Starnone, Sicilya'nın popüler melodilerinin yeniden ele alınması ile oluşturulan, topluluğun ilk CD sini ( Splasc(h) CDH799.2) takdim eder.

Marvi La Spina, Mario Raja ve Bruno Tommaso klasik müzikte birçok deneyimi olan üç caz bestecisi ve aranjörüdür. Yönettikleri birçok orkestralardan biri yerine, bir kerelik, besteciliklerini kendi grupları için kullanmaya karar verdiler.
Mükemmel bir etkileşim, karşılıklı takdir, yeniyi ve buluşun tadını elde etmek için paylaşılan çaba, bazen karmaşık bir yazıyla doğaçlamanın özgürlüğünü birleştiren bu merak uyandıran üçlüyü oluşturan esas ögelerdir.

Üç müzisyen Sicilya popüler müziği üzerine, bu müziği altı elle yazılmış bir çeşit suite çeviren bir dizi beste hazırladı.
Üçlünün çalışmalarıyla bu geleneğin güzel ezgi"leri, eski ninni seslerinden Salemi bölgesinin danslarının zorlayıcı ritmi üzerine yapılan doğaçlamalara kadar uzanan geniş bir yelpaze oluşturur. "Carrittera" nın Latin ritmine değişen hipnotik bir yürüyüşten "Scogli"nin denizden gelen yankılarına. Tüm bestelerde doğaçlama, onların bir parçası olarak, bir doğallık içinde ortaya çıkar. Lighea birçok İtalyan caz festivalinde çalmış,ulusal radyo yayınlarına çıkmış, "Settimante Musicali di Stresa 2003"de sunulan İspanyol-Amerikan Besteciler'de olduğu gibi özgün prodüksiyonlar çıkarmıştır.


Marvi La Spina
Kendi şehrinde "V.bellini" Konservatuarı'nda piyano dersleri alan Spina, 1985'de üstün başarıyla okulu bitirmiştir. Boston'da Berklee Müzik Okulu'nda " Düzenleme ve Beste Kursu"nu da başarıyla tamamlamıştır. Cazda "L.Refice" di Frosinone Konservatuarı'nda Gerardo Iacoucci ile çalışmış, Gunther Schuller ve William Russo ile birlikte katıldığı, AB'nin parasal destek verdiği, Polermo'daki " Corso Europeo di Direzione d'Orchestra Jazz"da üstün başarı göstermiştir.

Enrico Pieranunzi ile de caz çalışmıştır.

1997'de 12 parçadan oluşan kendi orkestrasını kurmuştur. Orkestra, birçok caz festivalinde John Coltrane'e ithaf edilen bir programla çıkmıştır.

Piyanist, aranjör ve besteci olarak Paul Jeffrey, Arundo Donax, Orchestra Jazz Siciliana, Duke Ellington Singers, Gunther Schuller, Piero Leveratto ve Carla Marcotulli gibi birçok grup ve müzisyenle sahne almıştır. 2000 yılında, "Scrivere in Jazz"(Sassari) ve "Barga Jazz" olmak üzere, iki uluslararası caz orkestrası için beste ve düzenleme yarışmasında birincilik ödülü almıştır.

"Kandiskij Oda Orkestrası" ve caz solistleri için Jimi Hendrix bestelerinden bir suit düzenlemiş, Charles Mingus müziğinin bir programını düzenlemek üzere " Brass Group Assocaition" dan teklif almıştır. Her ikisini de Polermo'da "Chiesa di S. Mario allo Spasimo" da sunmuştur.

2003 yılında Associazione Culturale MusicArte'ın istediği "Macchina di Suoni" için özgün bestelerden oluşan bir program, kısa süre içinde "Soul Note/ Dischi Della Quercia" için yapımcı Flavio Bonandrini tarafından piyasaya çıkarıldı.

Kendi topluluğu Kemonia ile birçok İtalyan caz festivaline katıldı.

Şu anda Bruno Tommaso dörtlüsünün bir üyesidir ve "Viggiano Jazz" yaz kliniklerinde piyano ve düzenleme üzerine ders vermektedir.

Mario Raja
1977 de profesyonel kariyerine başladığı Roma'da yaşamaktadır.

1979 yılında, Baldo Maestri ile çalıştığı Konservatuardan mezun olmuştur.

Birçok farklı müzik olaylarında aktif bir müzisyen olan Raja, Mel Lewis, Bob Brookmeyer, Joe Lovano, Luciano Berio, Jerry lewis, Phil Woods, Daniel Oren, Massimo UUrbani ve Giuseppe Sinopoli gibi birçok büyük sanatçıyla çalışmıştır.

RAI ulusal televizyonunun büyük orkestrasında tenor saksafon sandalyesini dolduran ilk müzisyendir. 1996'dan 1998'e kadar, "Nazionale di Jazz of AMJ" ve "Giovanile Valdostana di Jazz" orkestralarının şefliğini yaptı. Şu anda "Napoli University Jazz" Orkestrasının şefliğini sürdürmektedir.

Charles Mingus'un "Epitaph"ının Avrupa'daki ilk gösterisinde Gunther Schuller'e asistanlık yapmıştır.

2003 Mart'ında Grieg'in " Peer Gynt"ın Ellington/Strayhorn versiyonlarının özgün skorlarını ve Perugia'da "Amici della Musica" için Çaykovski'nin "Fındıkkıran Suit"ini yönetti.

2004 yılında "En İyi İtalyan Aranjör" olarak "Premio Positano"yu kazandı. Peragia Konservatuarı'nda, SiennaJazz yaz kliniklerinde, orkestra ve gruplarda saksafon dersi vermektedir.

Bruno Tommaso
Roma "Santa Cecilia" Konservatuarı'nda, Salvatore Pitzianti (kontrbas) ve Giorgio Gaslini ile çalıştı. Özel olarak Paolo Renosto'dan bestecilik dersleri aldı.

Cazda ilk çıkışını Roberto Laneri, Giancarlo Schiaffini ve Mario Schiano ile yaptı. Ortaçağ, Rönesans, barok, lirik-senfonik ve çağdaş müzik alanlarında bazı deneyimlerinden sonra, dikkatini caz, doğaçlama ve sınırların müziğine yoğunlaştırmaya karar verdi.

Franco D'Andrea ile Modern Art Üçlüsü'nün, Martin Joseph Üçlüsünün be Giorgşo Gaslini dörtlüsünün üyesi olarak çalmıştır. Yüzden fazla radyo ve televizyon yayınının kaydını yaparak, ulusal ve uluslar arası birçok festivalde yer alarak İtalyan ve diğer ülke müzisyenlerini bir araya getirmiştir.

"Scuola Popolare di Musica di Testaccio" nun fikir babalarından ve kurucularından biridir. AMJ (Associazione Nazionale Musicisti di Jazz)' ın (1989-90) ve "Associazione Italian Instabile Orchestra"nın (1997-98) ilk başkanı olmuştur.

Birçok prodüksiyonu oluşturmuş ve yönetmiştir. Bunlar arasında "Nux Erat", "Ulisse e l'ombra", "Steamboat Bill Jr.", "La conquista del Monte dei cocci", "Tributo a Leo Feré" ve "Il diritto e il rovescio" sayılabilir.

"Marche Jazz Orchestra" ve Barga "Uluslar arası Düzenleme ve Beste Kursu" orkestrasını yönetmektedir.

"Novitango" grubunun ve Eugenio Colombo'nun "Guida Blue" dörtlüsünün bir üyesidir. Italya ve diğer ülkelerde kurslarda ve kliniklerde uzun süredir öğretmenlik yapmaktadır. Sassari, Parma ve Napoli konservatuarlarında da öğretmenlik yapmıştır. "Associzione Sienna Jazz" AB kursları, Genç Orkestra ve SiennaJazz Yaz Klinikleri'nde de eğitim vermiştir.

Şu anda Pesora'da Rossini Konservatuarı'nda caz üzerine dersler vermektedir.

Fotoğraf soldan sağa: Marvia La Spina : Piyano
                              Mario Raja: tenor ve soprano saksofon
                              Bruno Tommaso: Kontrbas


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.