ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1835
Şu an 2 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Goldberg Çeşitlemeleri'nin Öyküsü Sayı: - 20.10.2006


Yüzyıllar önce müziğin gelişmeye başladığı yıllarda, yüksek dozda müzik dinlemek birebir ilaç yerine geçer, varlıklı insanlar birçok rahatsızlıklarına iyi geldiğine inandıkları müzikleri dinlemek için büyük çaba harcarlardı. O zamanlar ne teyp ne de CD vardı. İyi bir müziğin uykusuzluğa da çok iyi geldiği söylenirdi. J.S. Bach'ın "Goldberg" adlı öğrencisi, zengin Kont Kayserling tarafından bu amaçla tutulmuştu. Kont'tan çağrı alınca Goldberg, yatak odasının yanındaki odaya sessizce girer ve klavseni yavaşça çalardı. Saatlerce klavsen çaldığı olurdu. Bir süre sonra Kont'un aklına bir fikir geldi. Kendisine uyku getirici olarak özel bir bestenin olmasının iyi olacağını düşündü. Goldberg O'na bu işi hocasının yapmasını önerdi. Kont da Bach'tan hem zarif hem de neşeli karakterde bir eser istedi. Şartı, Bach'ın bu bestesinin kendisini uyutmasıydı.

"Goldberg Çeşitlemeleri" olarak bilinen eser, Kont Kayserling'i mutlu etmekle kalmadı, uyuttu da. Kısa bir süre sonra Kont, sevincini besteciye yolladığı ve içinde 100 Louis altını bulunan bir enfiye kutusuyla belirtmişti. Günümüzde müzikseverler, kontrapuntal çeşitlemeleri izlemek, bestenin zevkine varmak için keyifle uyanık kalıyor ve ninninin bestecisinin esinini alkışlıyorlar. Bu çeşitlemelere, ölen annesi için gözyaşlarıyla piyanoda çalan Johannes Brahms; "Nasıl bir müzik bu! Bir merhem sanki, bu müzik dertli kalpleri teselli ediyor" demişti.

***

İlkin Aktüze'nin uzun yıllara dayanan program notlarını düzenleyerek hazırladığı "Müziği Okumak" adlı beş ciltlik kitabın, ilk cildinden aldığım hoş bir anektodu burada naklediyorum. Tekrarlar gözetilmeden 45-50 dakika süren bu çeşitlemeleri Arthur Schnabel bir konseri sonrasında 90 dakika sürecek bir bis olarak çalmış ve büyük ilgi toplamıştı.

***

Goldberg Çeşitlemeleri, klavsen için yapılmış bir başyapıttır. Yıllar sonra çağımızın ünlü piyanistleri bu çeşitlemeleri piyanoya uyarlamış ve plaklar yapmışlardır. Yine de klavsen piyanonun tüm olanaklarına rağmen zengin tınısı, huzur veren ses rengiyle hala popülerdir. Birçok ünlü yorumcu bu eşşiz müziği klavsenle yorumlamayı tercih eder. Şimdi meraklıları için Bach'ın "Goldenberg Çeşitlemeleri" nin en iyi örneklerinden birkaçını, klavsen ve piyano ayrımıyla sunuyoruz: Önce klavsen için piyasada bulabileceğiniz iyi CD'ler;
1.Christophe Rousset
2.Trevor Pinnock
3.Kenneth Gilbert Piyano için;
1.Rosalyn Tureck
2.Andras Schiff
3.Andrei Gavrilov Bunların dışında, dahi piyanist Glenn Gould'un 1955 mono kaydını da öneriyoruz. Kurt Rodarmer tarafından aranjmanı ve transkripsiyonu yapılan ve sanatçı tarafından gitar için seslendirilen çeşitlemeleri büyük bir keyifle dinliyoruz. Eserin Gaede Trio tarafından CD yapılmış bir üçlü çeşitlemesi de fevkade güzel.

***

Belli başlı eserlere takılıp kalmamak lazım. Klasik müzikseverlerin çok iyi bildikleri bu çeşitlemeleri CD almaya başlayan tüm müzikseverlere de hararetle tavsiye ederim.


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.