ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1820
Şu an 11 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Tiyatro Eğitimcisi Gereksinimi!Sayı: 1596 - 01.09.2014


Her yıl "konservatuvar–tiyatro bölümleri"nden öğrenciler mezun oluyor. Bu mezunlar, kendilerini tek bir konuya odaklıyorlar. "Devlet Tiyatrosu" veya "Özel Tiyatro"da çalışmaya başlamak. Evet, konservatuvar tiyatro bölümlerinin birincil amacı oyuncu yetiştirmektir. Ancak, ülkenin özellikle büyükşehirler dışında kalan üniversitelerinde –ki özellikle Anadolu’daki üniversitelerde– sayısal olarak azımsanmayacak kadar tiyatro konusunda eğitim almaya hevesli, istekli bir genç kuşak yaşamaktadır. Bu üniversitelerin "Öğrenci Tiyatro Toplulukları", kendi kapasiteleri çerçevesinde öğrencilerin tiyatro sevgisini bir şekilde oyunlarda oynayarak giderebilecekleri etkinliklerde bulunmaktadır. Ancak, özellikle Anadolu’da tiyatro sanatına karşı çok kuvvetli bir sevgi olduğunu bilmek gerekir.


Bütün bunları anlatı
şımın sebebi şudur: Konservatuvar mezunlarından bazılarının, kendilerini tiyatro bölümlerinde öğretim elemanı olarak görmek istediklerini ümit etmek isterim. Bu niyette olan kişilerin, öncelikle yabancı dillerini kuvvetlendirmeleri, lisansüstü çalışmalarına hemen başlamaları, akademik yaşamda gerekli olan birikime sahip olabilmek için meraklı ve istekli olmaları, araştırma yeteneğine sahip olmasalar bile, bu yeteneği ve beceriyi kazanabilmeleri için gerekli düşünsel hazırlıklara derhal başlamaları gerekir. Çünkü, sanılanın tersine, sanat alanında da sürekli gelişim için, ulusal ve uluslararası farkındalık içerisinde olmak gerekmektedir.


Günümüzde dünyada, ilgili sanat alanındaki son geli
şmeler nelerdir? İlgili sanat alanında ne gibi yeni görüşler, fikirler ortaya atılmaktadır? Sanat eğitiminde dünyadaki en son, en yeni gelişmeler nelerdir?... Bu konuların üniversitede sanat alanında eğitim veren öğretim elemanları tarafından sürekli olarak gözlenmesi gerekmektedir. Bu gözlemlerden bir sonuca varacak olan sanat eğitimcisi, kendi ülkesinde, kendi insanına verilmekte olan sanat eğitimini yeniden gözden geçirip, hem kendi insanına uygun, hem de evrensel sanat eğitiminin yeni çizgisine paralellik gösteren bir düzeyde "Sanat Eğitimi Modeli" geliştirme şansını yakalayabilecektir. Bu sebeple, evrensel bir dil olan "Sanat" konusunda eğitim veren kişilerin, yabancı dil okur–yazarlığı seviyesinin iyi düzeyde olması gerekmektedir. Bu konuda eksiği olan kişilerin bu eksiklerini bir an önce kapatmaları gerekmektedir. Özellikle, genç sanatçı eğitimcilerinin bu konuda ilerleme şansları, bu şansı yakalama olasılığı daha az olan ileri yaşlardaki sanat eğitimcilerine göre daha fazladır.


"Konservatuvar Tiyatro Bölümü" mezunları arasından kendilerine "tiyatro e
ğitimcisi" olma yolunu seçenlerin sayılarının giderek artması, özellikle Anadolu'daki üniversitelerin ihtiyacına cevap verebilir. Bu seçimi yapacak olanlar, idealist bir ruha sahip olmalıdırlar. Çünkü, sahnede oyunculuk yapmanın yanısıra, dizilerde oyunculuk yapmak veya film–dizi seslendirmesi yapmak konusunda fedakarlıkta bulunmaları gerekecektir. Bu fedakarlıkta bulunacak kişilerin, ülkenin sadece İstanbul–Ankara–İzmir–Bursa'dan ibaret olmadığını düşünmeleri yerinde olacaktır. "Konservatuvar–Tiyatro Bölümü" mezunları arasından kendilerini "tiyatro eğitimciliği"ne hazırlayan kişilerin sayısı yeterli çoğunluğa ulaşmadıkça, büyükşehirlerin dışındaki üniversitelerin tiyatro bölümlerinde verilecek eğitim, niteliği sorgulanan bir yapıda sürmeye devam edecektir.

    
Birgün


Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.