ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1820
Şu an 6 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Çok sesli müziğin ustası geleceğin sanatçılarını yetiştiriyor...Sayı: 1259 - 01.07.2011


Sanayi, ekonomi, yerel gündem derken insanlığımızı toplum olarak bizi bir arada tutan değerleri unutuyoruz bazen. Tarih, kültür, sanat toplumların yapı taşları. Bu değerlerimizi gelecek nesillere aktarmak da en büyük görevlerimizden biri. Gazetemizde böyle kutsal bir görevi misyon edinmiş bir sanatçıyı konuk ettik bu hafta. Genelde olanın aksine sanatçı kökenli olmayan bir aileden gelmesine karşılık kendinden sonraki nesile örnek olacak şekilde müzikle yoğrulmuş bir sanatçı;  Zafer Yümlü.  

Müzi
ğin ustaları ile çalış
 
Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuarı Korno bölümü mezunu sanatçı 1994-1998 yılları arasında Ertuğrul Karamenderes ile “Rus Ekolu” üzerine çalışş. 1997’de bir dizi dinleti için gittiği Fransa’da Prof. Charles Lecomte ile, 2000 yılında Cenevre Konservatuarı’nda Prof. Gregory Cass ile çalışş. 1995-2001 arasında İzmir, Çukurova ve Bursa Senfoni Orkestralarında konuk sanatçı olarak yer alan Zafer Yümlü, 2002’de İzmir’de bir ilki gerçekleştirerek “ Çok Sesli Dünya Şarkıları Topluluğu”nu ve 2004 yılında ulusal ve uluslar arası çok sesli müzik alanında konserler vererek toplumu bilinçlendirmek amacında çaba harcayan Ensemble Feverish Music Topluluğu’nu kurdu. Yümlü, Avusturya’da yapılan ”Dornbirn Horntage 2006 “ etkinliğine ve Litvanya’da yapılan “Summer Academy Art BALTICA 2009” a konuk sanatçı olarak davet edilmiş. 2007’de Türkiye’de ilk kez Ege Üniversitesi işbirliğinde “Bir enstürmanı tanıyalım “adlı seminerler yaparak aldığı davetler üzerine bu seminerleri çeşitli üniversiteler ve eğitim kurumlarında tekrarladı. Halen Genel Koordinatörü olduğu Ensemble Feverish Music Uluslararası Kültür Ajansı’nda konser çalışmalarını sürdüren sanatçı çok sesli müziğin çeşitli branşlarında öğrenciler yetiştirmekte, dünya çapında sanatçıların katıldığı Master Kursları düzenlemektedir. Dünya çapındaki pek çok sanatçı ve topluluğun Türkiye’deki temsilcisi olan Yümlü’nün Almanya’da yayımlanmış “Dört Korno için Anadolu Ezgileri” adlı bir kitabı vardır. Uzmanlık alanlarından birisi de AB projeleri hazırlama ve yönetimi olan Yümlü’nün çeşitli internet ve yazılı basın organlarında yayınlanan makale ve bildirileri bulunuyor.

Ö
ğrenmeye istekli öğrenci seçimi
Tiyatro’da oldu
ğu gibi müzikte de her şeyin anlık olmasından dolayı dolu dolu yaşanması gerektiğini söyleyen Yümlü, Türkiye’de pek çok etkinlik yapıldığını ama bir etkinliğin kalıcı olması için vizyon sahibi olması, her kesime hitap etmesi gerektiğini düşünüyor. Ajansında eğitim verdiği öğrencilerin yetenekli ve en önemlisi öğrenmeye istekli seçme öğrenciler olmasına dikkat eden Yümlü artık sanatçıların da işlerini doğru ve güzel yaptıkları zaman son derece iyi gelirler elde ettiğine dikkat çekti.  Bir tüketim toplumu olarak sanatı ve kültürü de tükettiğimizi bunun ancak iyi eğitimli yeni nesil sayesinde korunabileceğini belirtti ve “Amacımız sanata duyarlı gençler yetiştirmek ve topluma kazandırmak. Ülkelerin refahı ekonomik yönden kalkınmanın yanı sıra sanata olan duyarlılıkları ile ölçülür hepimizin görevi bu amaca bir nebze de olsa katkı sağlamak olmalıdır” diye konuştu.

Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya 1 yorum yapılmış.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.