ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1837
Şu an 4 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Klasik her zaman klasiktir!Sayı: 1253 - 23.06.2011


MÜZİK
Selda Ba
ğcan / Halkım/ Majör Müzik

“Halkım Diyarbekir’de çocuklar vuruldular/ Halkım
Şemdinli’de vuruldular/ Güneşin çocuklarıydı onlar/ Geleceğin yıldızıydı onlar/ Halkım vuruldular/ Daha çocuktular”. Ne derseniz deyin, memleketin berbat ötesi hali pür melalini anlatan bundan daha samimi sözler olamaz herhalde! Hele de “seni çöpe atacağım poşete yazık” gibi müthiş ötesi şarkılar ve şarkıcılar ortalıkta göbek attırmak için esip coşarken. İnsanoğlu böyle bir duruma maruz kalınca aklı başında bir iki söz ve tabii ki altyapısı iyi bir müzik duymak için çırpınıyor. 40 yıldır, hiç sektirmeden yaptığı gibi, Selda Bağcan çırpınanlara kanat açıyor. 

Selda Ba
ğcan klasiği
Yeni albümü ‘Halkım’, Selda Ba
ğcan’ın sıfır beste ve güftelerden yaptığı bir albüm. (Türkülerimiz serisi de yayımlanmaya devam ediyor çünkü.) Albümde Erdal Erzincan, Tolga Sağ gibi halk müziğini hakkını vererek yapan müzisyenlerin besteleri de var, anonim şarkılar, deyişler de. Tam bir Selda Bağcan klasiği yani. Enstrümanlar artık hiç kimsenin yapmadığı şekilde canlı çalınmış, akustik altyapı da yine “insan yapımı”. Müziğin neredeyse tamamının robotik aletler sayesinde yapıldığı şu günümüzde, Selda Bağcan’ın farklı ve iyi olmasının sebebi tam da burada yatıyor işte: Bildiği yoldan şaşmıyor, “deneysellik” triplerine girmiyor. Temiz çalınmış, temiz söylenmiş, “namuslu” bir albüm var karşımızda. Albüm Selda Bağcan’ın akıllara durgunluk veren sesinden, yeteneğinden ve muhalif tavrından nasibini fersah fersah almış. Ama çok da klasik diyenler, klasiklerin neden ölümsüz olduğunu bir kez daha düşünmeli bizce.

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.