ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1837
Şu an 4 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Müzik Festivali'nin onur konuğu Kremer...Sayı: 1249 - 17.06.2011


İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından gerçekleştirilen İstanbul Müzik Festivali’nin Yaşam Boyu Başarı Ödülü bu yıl çağımızın önde gelen keman virtüözlerinden Gidon Kremer’e veriliyor. 2003 yılından itibaren Daniel Barenboim, Jordi Savall, Leyla Gencer, Nevit Kodallı gibi müzisyenlere takdim edilen ödül, çağımızın müziğine yaptıkları katkılarla öncü bir rol üstlenmiş, 20 ve 21. yüzyıl müziğinin üretiminde belirleyici olmuş isimlere veriliyor.

Kremer 1970’li yılların ilk yarsından beri, gerek teknik üstünlü
ğü gerekse yorumladığı eserlerde öne çıkan yenilikçi yaklaşımı sebebiyle müzikseverler ve eleştirmenler tarafından 20. yüzyılın ikinci yarısının en büyük, en heyecan verici keman virtüözlerinden biri olarak kabul görüyor. Kremer’i diğer birçok meslektaşından ayıranın, klasik keman edebiyatından seçtiği eserleri çoğu zaman alışılmadık bir biçimde yorumlamasının yanı sıra özellikle çağdaş Rus ve Doğu Avrupa bestecilerinin yapıtlarının seslendirilmesi ve tanınmasında oynadığı rol olduğu söylenebilir. 

En önemli ustalarla çaldı
Litvanya’nın Riga kentinde do
ğan Gidon Kremer keman çalmaya dört yaşında her ikisi de profesyonel birer kemancı olan babası ve büyükbabasının kontrolünde başladı. Moskova Konservatuvarı’nda geçtiğimiz yüzyılın en büyük keman virtüözlerinden biri olan David Oistrakh’la çalıştı. Adını 1967 yılında Kraliçe Elisabeth yarışmasındaki üçüncülük ile duyurmaya başladı ve uluslararası Paganini, Çaykovski yarışmalarında kazandığı birinciliklerle dünya sahnelerine çıktı.

Ünlü
şef Herbert von Karajan’la 1976 yılında Brahms’ın keman konçertosunun kaydettikten sonra Karajan’ın “dünyanın en büyük kemancısı” olarak tanımladığı Kremer, önce Almanya ardından tüm Avrupa ve Amerika’da klasik müzik dünyasının ürettiği en heyecan verici isimlerden biri olarak gösterilmeye başladı. Barok, klasik ve romantik dönem bestecilerinin eserlerinin yanı sıra Alban Berg, Philip Glass, Alfred Schnittke, Luigi Nono, Arvo Pärt ve John Adams gibi 20. yüzyıl bestecilerinin eserleri de Kremer’in repertuarının vazgeçilmezleri arasında. Birçok bestecinin kendisine eser adadığı Kremer’in çağdaş müziğin tanıtımında en önemli yere sahip yorumculardan biri olduğunu söylemek hiç de abartılı olmaz. Kremer, 1990’ların sonunda kurduğu Kremerata Baltica oda müziği orkestrasıyla yaptığı kayıtlarla Grammy dahil sayısız ödüle layık görüldü. 

Glenn Gould çalacak
Gidon Kremer’e ödülü
İstanbul Kültür Sanat Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı tarafından yarın akşam Aya İrini Müzesi’nde gerçekleştirilecek ‘Glenn Gould’a Saygı’ başlıklı konserin öncesinde verilecek. Konser süresince Kremer ve orkestrası Kremerata Baltica, Kremer’in yedi ayrı besteciye verdiği siparişlerden oluşan ve Glenn Gould’a adanmış olan Bach Transkripsiyonları serisini seslendirecek. Ödül töreni öncesinde gerek verdiği konserlerle gerekse yaptığı CD ve DVD kayıtlarıyla Türkiye’yi dünya sahnelerinde büyük bir başarıyla temsil eden piyanist Gülsin Onay Aya İrini Müzesi İç Avlu’da Glenn Gould ve Bach üzerine kaçırılmaması gereken bir konuşma yapacak.


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.