ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1822
Şu an 2 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Avril Lavigne'in cilalı dünyası...Sayı: 1186 - 14.03.2011


Avril Lavigne, Goodbye Lullabye, Sony Music
Avril Lavigne henüz 17 ya
şındayken çıkardığı ilk albümü, 2002 tarihli ‘Let Go’dan beri ekmeğini aynı çelişki üzerinden yiyor. Bir yandan özgür kız, erkek fatma havaları, diğer yandan ise mazbut aile kızı, “baktırırım ama elletmem” tavırları. Ve işin doğrusu bu formül tuttu. 30 milyon üzerinde albüm satışı, liste başarıları, izlenme oranları ve sonucunda yaratılmış olan Avril Lavigne markası, bu tasarımın ne kadar iyi oluşturulup uygulandığını kanıtlıyor. Bireysellik, özgürlük ama son kertede geleneksel değerlere bağlılık sadece kliplerde değil, bütün kişiliğinde ve elbette albümlerinde de baskın olan öğeler. Geri kalan her şey teferruat veya pazarlama aracından ibaret oluyor. 

Kör gözüm parma
ğına ayrılık
Mesela geçti
ğimiz hafta piyasaya sürülen son albümü “Goodbye Lullabye”ı ele alalım. 26 yaşına gelen Kanadalı müzisyen son albümünde kimi yerde tempoyu düşürmüş, akustik ve içine kapanık bir ruh hali üzerinden başka bir kapı aralamaya çalışş gibi gözüküyor. Nedeni ise basit; bu bir ayrılık albümü. Pop punk gruplarından Sum 41’ın lideri Deryck Whibley –ki bu albümün prodüktörlerinden biri- ile üç yıl süren evliliğinin bitmesi üzerine yazılan albüm buram buram ayrılık, yalnızlık ve hayal kırıklığı kokuyor. Ancak buradaki temel sorun inandırıcılıkta. Her ne kadar albümün akustik kısımlarına tekabül eden ‘Black Star’, ‘Everybody Hurts’ (R.E.M. değil), ‘Wish You Were Here’ (Pink Floyd değil) gibi şarkılar müzik olarak belirli bir değere karşılık verse de beraberinde taşıdığı duygu samimiyetsiz, fazla cilalı ve kurgulanmış duruyor. Ne yazık ki bu hissi pekiştirmek için Avril ve ekibi de elinden geleni yapıyor. Basına verilen demeçler, albüm kapağındaki piyano üzerine gelinlikle çömelmiş fotoğrafı ve daha nice şey bütün hikayeyi kör gözüm parmağına sokarcasına tatsızlaştırıyor. Diğer yandan ‘Push’, Avril’in vatandaşı ve beta sürümü olarak müzik tarihinde kendine daha önemli bir yer edinmiş olan Alanis Morissette’e bir gönderme hüviyetinde olumlu istisna oluştururken albümde, ‘What The Hell’ bilinen ve sevilen Avril’i bir kez daha hayranlarıyla buluşturuyor. Ne var ki büyük bir zorlamayla üzerinde yaratılmaya çalışılan bu marka Avril’i bir müzisyenden ziyade ürün olarak algılamamıza neden oluyor. Tekrar son klibine geri dönersek; şarkı boyunca Sony bilgisayarı, televizyonu, fotoğraf makinası kullanılıyor, çünkü Sony ile anlaşması var (plak şirketi de Sony). Devamlı parfüm sıkıp duruyor, çünkü kendi adına parfüm markası var. Abbey Dawn diye bir butikten alışveriş yapıyor, çünkü o isimde bir giyim markası var. Ve evet, arka planda bir şarkı çalıyor, çünkü artık yeni bir albümü var…

Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.