ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1821
Şu an 5 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Hiç konser veremiyoruz.Sayı: 1082 - 08.10.2010


Kürt müziğinin en önemli kadın seslerinden Nilüfer Akbal, yeni albümü Herîrê’yi Taraf’a anlatırken konser verememekten yakındı.

Kürt müziğin Sezen Aksu’su olarak bilinen Nilüfer Akbal, Herîrê albümüyle tekrar sahneye çıktı. Kuzey Irak’a yaptığı gezilerinin sonucu olarak ortaya çıkan albümde Metin Kemal Kahraman, Ayhan Evci, Jan gibi isimlerin besteleri var. Herîrê, ipek anlamına geliyor. Albümünü Ortadoğulu kadınlara ithaf eden Akbal ile Kürt müziği ve albüm hakkında konuştuk.

Bize Herîrê’yi anlatır mısınız?

Kuzey Irak’a yaptığım gezilerde Kürt sanatçılarla tanıştım ve çok şey öğrendim. Mesela İran’ın sanatçılar beşiği olan şehri Sine’den çok değerli iki müzisyenle tanıştım. İkisi de bana makamları tanıttı ve beraber çalıştık. Yıllarca Batılı bir müzik formasyonundan geçen ve bunu müziğime yansıtmaya çabalayan ben, bu makamları duyunca yeniden sıfır noktasında buldum kendimi.

Albümünüzü kadınlara adamışsınız.

Ben de burada Ortadoğulu kadınlara ilgi çekmek istedim, onların adını taşıyan şarkılarım onlara bir özgürleşme çağrısıdır.

Peki, Kürtçenin tüm lehçelerinden şarkılar söylüyorsunuz? Bu zor değil mi?

Zazaca zaten anadilim, Kurmanciyi ise Türkçeden sonra öğrendim. Tabii öğrenmemde Kürtçe müziğin epey bir katkısı oldu. Soranice ise fonetik olarak Zazacaya yakın. Böyle çokdilli bir memlekette, ben de bu kulak dolgunluğunu biraz ileri düzeye götürüp şu dilleri doğru düzgün öğreneyim dedim.

Kürtçe söyleyenler Harbiye Açık Hava’da konser veremiyor diyerek şikâyetinizi belirtmiştiniz...

Türkiye’de bırakın Harbiye’yi bir köyün resmi bir salonunda bile konser yapma hakkınız yok. Dolayısıyla Kürt müzisyenler siyasi partilerin, demokratik kitle örgütlerinin etkinliklerine, hatta düğünlere gitmek, buralardan aldıkları kısıtlı paralarla geçinmek durumundalar. Tabii hem müzisyenler hem dinleyenler için acılı bir durum bu. Bu mecralarda, yani kamusal alanda kendi sanatçılarını görmek Kürtlerin de hakkı. Bunu söylemek zorunda olmak bile bir ülkenin utanç kaynağıdır. Bu hak yıllardır ellerinden alınmış. Belediyelere, konser salonlarına da bir yazı gitmelidir ki, Kürt sanatçılar da buralarda dinleyicileriyle buluşabilsin. Yıllarca gittiğim her etkinlik için, sabıka kaydı almak zorunda kaldım.

Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.