ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1836
Şu an 2 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Notaları yetim bıraktı.Sayı: 842 - 09.09.2009


Türk operasına sayısız eser kazandıran, cumhuriyet dönemi besteciler kuşağının önde gelen temsilcilerinden Nevit Kodallı, Mersin’de geçirdiği kalp krizinin ardından yaşama veda etti

Türkiye’nin önde gelen klasik müzik bestecilerinden Prof. Nevit Kodallı, Mersin’in Erdemli ilçesinin Limonlu beldesinde geçirdiği kalp krizi sonucu hayata gözlerini yumdu. Önceki gün akşam saatlerinde, ODTÜ Erdemli Deniz Bilimleri Enstitüsü’ne ait plajda denize girmek isterken aniden fenalaşan sanatçı, hastaneye götürülürken yaşamını yitirdi. Kodallı’nın cenazesi bugün düzenlenecek törenin ardından Mersin Asri Mezarlığı’ndaki aile mezarlığına defnedilecek.

Doğduğu toprakta öldü

Mersin’de 1924 yılında dünyaya gelen Kodallı 85 yaşındaydı. Cumhuriyet döneminin “Türk Beşleri”nden sonra gelen ikinci kuşak bestecileri arasında yer alan Kodallı, 1939’da girdiği Ankara Devlet Konservatuarı’nda Necil Kazım Akses’ten kompozisyon, Hasan Ferit Anlar’dan teori ve müzik tarihi dersleri aldı.

1948’de devlet bursuyla Fransa’ya gönderilen Kodallı, Paris’te Ecole Normale de Musique’de Arthur Honegger, Jean Fornet ve Nadia Boulanger gibi dönemin önemli isimlerinin öğrencisi oldu. 1953’te Türkiye’ye dönen Kodallı, aynı yıl Ankara Devlet Konservatuarı’nda kompozisyon öğretmenliği görevine getirildi. 

‘Telli Turna’ da üzgün

1955-1991 yılları arasında Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde orkestra şefliği, 1971-1981 yılları arasında Devlet Balesi’nde yönetmenlik, 1989-1993 yılları arasında Ankara Konservatuarı’nın müzik ve müzikoloji bölümü başkanlığını yapan sanatçı, Fransa’nın edebiyat ve güzel sanatlar alanında verilen “Officier” nişanına sahipti. Sanatçı, 1981 yılında “Devlet Sanatçısı” unvanına değer görüldü.

Önde gelen eserleri arasında “Gılgamış Operası”, “Atatürk Oratoryosu”, “Cumhuriyet Kantatı” ve “Van Gogh Operası” bulunan Devlet Sanatçısı Kodallı’nın en çok icra edilen eseri, küçük orkestra için bir süit olan “Telli Turna” oldu.

Besteciliğinin yanı sıra eğitimci kişiliğiyle de önemli çalışmalarda bulunan ve 1986’da YÖK tarafından “profesörlük” unvanı verilen Kodallı, emekli olduktan sonra memleketi Mersin’e yerleşti. Çukurova Devlet Konservatuvarı’nda verdiği derslerin yanı sıra Mersin Filarmoni Derneği’nin danışmanlığını yaptı.

Kodallı’nın hayatını anlattığı ve Evin İlyasoğlu’nun hazırladığı söyleşi ise “Mersin’den Yükselen Çağdaş Bir Ses - Nevit Kodallı” adıyla geçtiğimiz aylarda Pan Kitap etiketiyle yayımlandı.

Ünlü besteci Kodallı operaya sayısız eser kazandırdı.

Erdoğan: Üzüntü duydum

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Sanatçısı ve Besteci Nevit Kodallı’nın vefatı nedeniyle bir mesaj yayımladı. Erdoğan mesajında, “Devlet Sanatçısı, değerli müzik insanı Nevit Kodallı’nın vefatından büyük üzüntü duydum. Çok yönlü sanatçılığı ve verdiği eserlerle müzik kültürümüze önemli katkılar yapmış olan merhum Kodallı milletimiz tarafından daima saygıyla anılacaktır. Ailesi ve sanat camiamıza başsağlığı dilerim” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da, yayımladığı mesajda, şöyle dedi: “Cumhuriyet dönemi besteciler kuşağının önde gelen temsilcilerinden Nevit Kodallı, müzik sanatının hemen her dalında sayısız eser vermiş, Türk opera sanatının gelişiminde önemli katkı sağlamıştır. Atatürk Oratoryosu ile dünya literatürüne geçen değerli sanatçımız, müzik tarihine kazandırdığı eserlerle daima saygıyla anılacaktır.”
 

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.