ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1837
Şu an 1 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Sansürlü bir rock albümüSayı: 734 - 02.03.2009


Tak adlı şarkısıyla şöhreti yakalayan İzmirli rock grubu Anemi, Merhamet adlı albümlerinde müzik piyasasının tepkileri nedeniyle şarkılarını sansürlüyor

İzmir’in en tanınan ve en çok dinlenen bar grubuydu onlar... 2003’ten beri çeşitli rock barlarda sahne alan ve son olarak Ooze Venue’de her hafta üç gece, yaklaşık 2 bin kişiye çalan ve herkesi hep bir ağızdan rockla bezeli arabesk bir isyanla “ta... koyayım” diye bağırtan Anemi’nin Merhamet isimli albümü Yakartop Müzik tarafından yayınlandı. Vokalde Arda Öziri, gitarda Yankı Sivriköz, basgitarda Soner Kırgız ve davulda Mehmet Unayağyol’dan oluşan Anemi’de şarkı sözleri ve aranjmanlar ise Yankı Sivriköz’e ait. Albümde, rock sound’una zaman zaman ney, darbuka gibi Doğu enstrümanları da eşlik ediyor. Hatta oryantal bölümü olan bir şarkıları bile var. Sound sert olmasına olabiliyor ama şarkı sözleri bir o kadar duygusal... Tak adlı şarkıları da albümde bulunuyor ama grubun barlardaki asiliğini albümde göstermemesi ve şarkıyı sansürlemesi ise hayranları için bir nevi hayal kırıklığı...

Tak’ın nakarat bölümünde geçen küfürü “bip”lemiş Anemi. Şarkıyla ilgili gelebilecek tepkiler hususunda ise bas gitarist Soner durumu özetliyor; “Öyle bir çekincemiz oldu tabii ki ama alınan iyi tepki kötüyü o kadar bastırdı ki... Ufak tepkiler almıştık bar zamanında, şimdi Türkiye’ye mâl olan bir albümde de tepkiler gelecektir ama sonuçta sansürleyip koyduk. Aslında zeki ve mizah anlayışı olan bir toplumuz. O şarkının içindeki espriyi anlayanlar tepki göstermez diye düşünüyoruz.”

İzmir’den İstanbul’a transfer

1996’da henüz lisedeyken kuruluyor Anemi. 2003’e kadar çeşitli müzik şenliklerinde sahne alan grup, daha sonra bar programlarına başlıyor ve yavaş yavaş İzmir’in en tanınmış grubu oluyorlar. Bu başarılarını ise albüm süreci izliyor. 

Barlarda gece yarısından sabahın erken saatlerine kadar dinleyicilerini coşturan Anemi’yle birçok prodüktör albüm için görüşmüş ama istedikleri gibi bir sözleşme önlerine gelmemiş ve onlar da doğru zamanı beklemeyi tercih etmişler. Grubun söz yazarı ve gitaristi Yankı, “Zaten tanınıyorduk ve geçimimizi de sağlıyorduk, tek istediğimiz şu şarkıların ortaya çıkmasıydı. Şu andaki prodüktörümüz İbrahim Sayın olmasaydı bu albüm de olmazdı. İbrahim, ‘siz istediğiniz müziği yapın ben hiçbir şeye karışmayacağım, ama siz de bana pazarlama kısmında karışmayın’ demişti. Hiçbir rahatsızlığımız olmadan bitirdik albümü. Kendi emeğimiz kadar emek gördük” diyor bu yerinde kararları için.

İstanbul’un adı İzmir’in tadı

İzmir’de Türkçe sözlü şarkı söyleme geleneğini de başlatan grup, müzik piyasasında dayanışmaya inanıyor. Rekabete çok prim vermeyen dörtlü, İzmir’deki başarılarını ise repertuvarlarının ve şarkı sıralamasının getirdiğini düşünüyor. Bunu ise işin arka tarafında olan ciddi bir disiplin, çalışma ve kafa yorma sürecine bağlıyorlar. Albüm için 40 şarkıdan 10’unu seçen grup, en iyileri ayıklayarak değil, sıralama ve dengeyi gözeten bir yol izlemiş.

İzmir ve İstanbul’un bar ortamlarını ve dinleyicilerini karşılaştırdıklarında Yankı; İstanbul’da çok çeşitli konserlerin olduğuna; ama İzmir’deki barlarda istediğin müziği yapma özgürlüğünün daha fazla olduğuna değiniyor. Baterist Mehmet, İzmir’de kemik kitle yaratmanın daha mümkün olduğunu ama İzmir’in İstanbul’la karşılaştırılmasının doğru olmadığını söylüyor. Soner ise İstanbul’u depresif ve sorunlu görüyor. Şehrin yüzünün gülmediğinden ve dolayısıyla insanların sadece eğlenmeye odaklandıklarından bahsediyor. İzmir’i bu anlamda daha rahat buluyor ve oradaki bar repertuvarlarında farklı duyguları besleyecek şekilde şarkı seçmiş olduklarını dile getiriyor. Amaçları ise daima dinleyenlerinin ruhlarında bir kıvılcım ateşlemeyebilmek, ister mutlulukla, ister acıyla...
  

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.