ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1822
Şu an 7 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


New York ile eş zamanlı müzik şöleniSayı: 683 - 18.12.2008


Önceki akşam “Kültür Değişimi” başlığıyla gerçekleşen bir konserle, İstanbul Boğaziçi Üniversitesi’ndeki Garanti Kültür Merkezi’nde Selim Sesler ve grubuyla, New York’taki Carnegie Hall’de Maurice Brown ve grubu eşzamanlı olarak sahne aldı. Karşılıklı performanslar video konferans sistemiyle iki salonda canlı yayınlanırken, salonlarda bulunan İstanbullu ve New Yorklu lise öğrencileri de birbirlerinin sevdikleri müzikleri dinleme fırsatı buldu.

Etkinlik, Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof Dr. Füsun Akarsu, Boğaziçi Üniversitesi rektör yardımcısı Yeşim Arat ve ABD’nin İstanbul Başkonsolosu Sharon Wiener’in konuşmalarıyla başladı. Ardından konserde Selim Sesler ve grubu “Şu Köyceğiz Yolları”, “Kara Üzüm Habbesi” ve “Kasap Havası” gibi hareketli parçalar seslendirirken, trompet sanatçısı Maurice Brown ve grubu bolca doğaçlamaya başvuran bir caz programı sundu. İki salonda da kimi öğrenciler ses ve enstrümanlarıyla çeşitli parçalarda müzisyenlere eşlik etti. İstanbul Atatürk Anadolu Lisesi öğrencisi 17 yaşındaki İlter Dirin’in Selim Sesler ve grubuyla beraber seslendirdiği “Makber” öğrencilerce coşkuyla alkışlanırken; New York’ta Genesis ve Michael adlı iki öğrencinin kendi yazdıkları hiphop parçası büyük beğeni topladı.

Etkinliğe katılan İstanbul Atatürk Anadolu Lisesi, Kadıköy Anadolu Lisesi, Şehremini Anadolu Lisesi ve Terakki Vakfı Okulları’nın öğrencileri son 3 aydır süren bir programda, New York’taki 9 lisenin öğrencilerine paralel bir müzik eğitimi almış ve müzikte ritim, yapı, doğaçlama ve özgürlük gibi kavramları incelemişti. 

ABD Dışişleri’nden destek

Konser boyunca müzisyenler öğrencilere bu kavramları uygulamalı biçimde açıklarken öğrenciler de diğer ülkenin müziklerine dair hislerini belirttiler.

Etkinlik öncesi soruları yanıtlayan Başkonsolos Wiener, ABD Dışişleri Bakanlığı Eğitim ve Kültür Ofisi’nin de faaliyeti desteklediğini vurguladı. “Bu karmaşık dünyada farklı kültürler arasında karşılıklı anlayışın gelişmesinde müziğin önemli bir rolü var” diyen Wiener, 3 aylık programda Türk öğrencilerin yanı sıra öğretmenlerin de, ABD’nin müzik eğitimine dair bilgi edinme fırsatı bulunduğunu belirtti.*Fotoğraf: İstanbul Atatürk Anadolu Lisesi öğrencisi 17 yaşındaki İlter Dirin, New Yorklu ve İstanbullu arkadaşları için, Selim Sesler ve grubuyla beraber “Makber”i seslendirdi.
 

Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.