ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1853
Şu an 21 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Bir trompet EFSANESİSayı: 674 - 28.11.2008


Beyoğlu’ndaki The Hall dün gece saat 22.00’de, trompetçi Rex Richardson’ı ağırladı. Richardson’a sahnede Türkiye’nin değerli genç cazcılarından Okan Ersan, Levent Altındağ, Volkan Öktem, Eylem Pelit ve Çağrı Sertel eşlik etti.

Müzik kariyeri boyunca aralarında Benny Carter, Ray Charles, Aretha Franklin, Kurt Elling’in de bulunduğu isimlerle çalışmış olan Richardson aynı zamanda Joe Henderson’ın gruplarıyla Japonya ve Amerika turneleri gerçekleştirdi. 

Müzisyen 1995’ten beri kayıtlarını ve performanslarını Amerika’nın en önemli caz topluluklarından Rhythm & Brass ile gerçekleştiriyor. Günümüz bestecilerinden Doug Richards “Trompet ve Orkestra için Kıtalararası Konçerto”sunu, Dana Wilson da “Trompet ve Yaylılar için Konçerto”sunu Richardson için besteledi. Virginia Commonwealth Üniversitesi’nde caz trompeti profesörü olarak akademik kariyerine devam eden trompetçiye sorularımızı yönelttik.

2005’te Dana Wilson’ın konçertosunun prömiyerinde çalmak için Ankara’ya gelmiştiniz; Türkiye’ye tekrar gelmek nasıl bir duygu?

Türkiye’ye tekrar gelmek beni heyecanlandırıyor. Dünyadaki en şaşırtıcı ülkelerden biri, özellikle mutfağı ve zengin tarihi ilgimi çekiyor. Burada çok müzisyen arkadaşım var ve geleneksel müziklerinizi daha yakından tanımak istiyorum.

Türkiye’deki müzik sahnesini ne kadar tanıyorsunuz?
Oldukça canlı bir caz sahnesi olduğunu söylemeliyim! Birkaç sene önce Ankara ve İstanbul’a geldiğimde çok başarılı bir caz gitaristi olan Neşet Ruacan’la çalmıştım. 27 Kasım gecesi çalacağım müzisyenler de gerçekten dünya çapında  insanlar... Öte yandan, sevgili arkadaşım, klasik müzik trompetçisi Erden Bilgen, dünyanın gerçekten en iyi solistlerinden biri.

Kariyeriniz boyunca caz efsaneleriyle çalıştınız; özellikle müziğinizi etkileyen isimler kimlerdi?

Gerçekten çok sayıda kişiden ilham aldım ve almaya da devam ediyorum. Chicago’da yaşadığımda özellikle Kurt Elling’den etkilenmiştim. Woody Shaw, Freddie Hubbard ve John Coltrane gibi figürler yeniyetmeliğimden beri beni etkiledi; trompetin klasik isimleri sayılan Maurice Andre ve Hakan Hardenberger de öyle. Son yılların rock ve pop müzisyenlerinden Radiohead, Bjork, ve Inara George da besteleriyle beni etkiliyor.

Cazın yanı sıra klasik müzik kayıtları da gerçekleştirdiniz; bu iki tür sizin müzik dünyanınızda nasıl birleşiyor?

Bu biraz yeni diller öğrenmeye benziyor: Müziğin her türünün kendine özgü bir lisanı var. Bu lisana derinliğine nüfuz etmeye ve kendimden bir şeyler katmaya çalışıyorum. Klasik’e caz’dan, caz’a da klasik’ten bir şeyler katabiliyorum. Bestecilik derseniz, büyüklerin izinden gitmeye çalışıyorum: Ellington, Stravinsky, Wayne Shorter gibi sayısız 20. yüzyıl efsanesi aslında klasik müzik ve caz arasındaki bereketli alandan çıkmıştır.

Milliyet

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya 1 yorum yapılmış.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.