ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1820
Şu an 3 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Klasikten cazaSayı: 672 - 26.11.2008


 “Harika çocuk” sıfatıyla başladığı müzik kariyerini dünya çapında başarılı bir solist olarak sürdüren, “My Dream“, “Personal Touch“ ve “Secret Garden” albümleriyle kendi bestelerini de dinleyicilere sunan piyanist Burçin Büke bu kez müzik severlere klasik müzikten caza uzanan bir program sunacak. “Klasik’ten Caz’a” başlıklı konser, Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda 28 Kasım saat 20.00’de gerçekleşecek. 

‘Sık yapılmayan bir performans’

Programın ilk yarım saati boyunca tek başına sahne alacak olan Büke, Chopin, Liszt ve Albeniz’in eserlerini, sonra da cazın en önemli isimlerinden George Gershwin’in parçalarını seslendirecek.

Ardından Büke’ye kontrbasta Volkan Hürsever ve davulda Erhan Seçkin katılacak: Üçlü, Miles Davis’ten geçerek Beatles’a kadar uzanırken Büke’nin kendi besteleri alacak sırayı.

Konser öncesi sorularımızı yanıtlayan Büke, bu orijinal müzikal kombinasyon için “Bu, dünyada sık yapılmayan bir performans; iki müzik türünü birlikte çalan müzisyen veya grup çok az. Örneğin Nigel Kennedy bu türde bir konser verdi geçen hafta” diyor. 

Pür klasik müzik

Klasik müzik eserlerinde hiçbir aranjman kullanmadıklarını, eserleri pür haliye çalacaklarını belirten Büke, “Aslında klasik müzik ve cazın harmonik olarak aynı yolda ilerlediğini söylemek mümkün, iki müzikte yalnızca vurgular değişik” görüşünde.

İlginç bir biçimde bütün arkadaşlarının caz müzisyeni olduğunu belirten piyanist, “Her klasik Batı müziği piyanistinin rüyası caz çalabilmek, her caz piyanistinin rüyası da klasik çalabilmektir” diyor. Ancak Türkiye’de Tuna Ötenel veya Aydın Esen varken, caz kulvarını onlara teslim etmek gerektiğinin altını çizen Büke, caz kulvarında iddialı olmadığını, cazı bir hobi olarak gördüğünü söyleyerek ekliyor: “Esas kulvarım klasik Batı müziği. Biz bar müziği yapmıyoruz, konser salonunda yapılan müzik türünü yapıyoruz”. 

Üst üste konserler

Büke yaklaşık iki aydır yoğun bir program sürdürüyor. Bu proje çerçevesinde Anadolu’daki çeşitli üniversitelerde konserler ve konferanslar gerçekleştirdi. Sanatçı, ayrıca ekim ayında Süreyya Operası’nda üç akşam Beethoven’ın “Koral Fantazi” eserini seslendirip olumlu eleştiriler almıştı. İzmir, İstanbul, Adana, Hollanda ve Almanya’da resitaller veren piyanist, bir yandan da mart ayında Lahey ve Rotterdam’da gerçekleştireceği önemli konserlere hazırlanıyor.

Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.