ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1853
Şu an 19 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Klasikten cazaSayı: 672 - 26.11.2008


 “Harika çocuk” sıfatıyla başladığı müzik kariyerini dünya çapında başarılı bir solist olarak sürdüren, “My Dream“, “Personal Touch“ ve “Secret Garden” albümleriyle kendi bestelerini de dinleyicilere sunan piyanist Burçin Büke bu kez müzik severlere klasik müzikten caza uzanan bir program sunacak. “Klasik’ten Caz’a” başlıklı konser, Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda 28 Kasım saat 20.00’de gerçekleşecek. 

‘Sık yapılmayan bir performans’

Programın ilk yarım saati boyunca tek başına sahne alacak olan Büke, Chopin, Liszt ve Albeniz’in eserlerini, sonra da cazın en önemli isimlerinden George Gershwin’in parçalarını seslendirecek.

Ardından Büke’ye kontrbasta Volkan Hürsever ve davulda Erhan Seçkin katılacak: Üçlü, Miles Davis’ten geçerek Beatles’a kadar uzanırken Büke’nin kendi besteleri alacak sırayı.

Konser öncesi sorularımızı yanıtlayan Büke, bu orijinal müzikal kombinasyon için “Bu, dünyada sık yapılmayan bir performans; iki müzik türünü birlikte çalan müzisyen veya grup çok az. Örneğin Nigel Kennedy bu türde bir konser verdi geçen hafta” diyor. 

Pür klasik müzik

Klasik müzik eserlerinde hiçbir aranjman kullanmadıklarını, eserleri pür haliye çalacaklarını belirten Büke, “Aslında klasik müzik ve cazın harmonik olarak aynı yolda ilerlediğini söylemek mümkün, iki müzikte yalnızca vurgular değişik” görüşünde.

İlginç bir biçimde bütün arkadaşlarının caz müzisyeni olduğunu belirten piyanist, “Her klasik Batı müziği piyanistinin rüyası caz çalabilmek, her caz piyanistinin rüyası da klasik çalabilmektir” diyor. Ancak Türkiye’de Tuna Ötenel veya Aydın Esen varken, caz kulvarını onlara teslim etmek gerektiğinin altını çizen Büke, caz kulvarında iddialı olmadığını, cazı bir hobi olarak gördüğünü söyleyerek ekliyor: “Esas kulvarım klasik Batı müziği. Biz bar müziği yapmıyoruz, konser salonunda yapılan müzik türünü yapıyoruz”. 

Üst üste konserler

Büke yaklaşık iki aydır yoğun bir program sürdürüyor. Bu proje çerçevesinde Anadolu’daki çeşitli üniversitelerde konserler ve konferanslar gerçekleştirdi. Sanatçı, ayrıca ekim ayında Süreyya Operası’nda üç akşam Beethoven’ın “Koral Fantazi” eserini seslendirip olumlu eleştiriler almıştı. İzmir, İstanbul, Adana, Hollanda ve Almanya’da resitaller veren piyanist, bir yandan da mart ayında Lahey ve Rotterdam’da gerçekleştireceği önemli konserlere hazırlanıyor.

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.