ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1820
Şu an 7 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Piyano festivaline flamenkoyla vedaSayı: 670 - 24.11.2008


Sanat yönetmenliğini Fazıl Say’ın yaptığı, Antalya Belediyesi, Antalya Kültür Sanat Vakfı ve Forte Prodüksiyon işbirliğiyle gerçekleştirilen 9. Uluslararası Antalya Piyano Festivali geçtiğimiz Cumartesi gecesi saat 20.30’da Antalya Kültür Merkezi’nde İspanya’nın en ünlü caz piyanistlerinden Chano Dominguez’in konseriyle kapandı.

Wynton Marsalis’in ‘Dünyadaki en iyi 10 müzisyenden biri’ dediği ve 2005’ten beri ‘yeni flamenko soundu’ olarak tanımladığı projesiyle dünyada konserler veren piyanist sorularımızı yanıtladı. Türkiye’ye üçüncü kez gelen piyanist, Antalya’ya ilk kez geldiğini belirtiyor:

“Antalya Piyano Festivali’nde daha çok Türk müzisyenle tanışma fırsatı bulmayı umuyorum. İsmini duyduğum çok sayıda Türk piyanist var.”  

‘Kökleri iyi bilmeli’

Dominguez’e göre, son yıllarda flamenkocuların caz, klasik müzik gibi türlerle denemeler yapması çok olumlu bir gelişme:

“Bu işteki hassas nokta müzisyenlerin köklerine ne kadar hakim olduğu. Bir müzisyen bir araya getirdiği farklı tarzların köklerini iyi biliyorsa, bunda hiçbir sakınca olmaz, hatta her iki tarzı daha güçlü hale getirir...” diyor piyanist.

Dominguez ‘yeni flamenko soundu’nu caz ve flamenko füzyonu olarak tanımlıyor. “Cazın derinlikleriyle flamenkoyu olduğundan da güçlü hale getirmek istiyorum; bu anlamda sound, geleneksel flamenkodan uzaklaşıyor” diyen müzisyen ekliyor: “Özellikle piyanonun yanındaki kontrbas ve elektrogitar gibi enstrümanlar flamenkoyu çok farklı, enerjik bir sounda taşıyor.”


Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.