ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1853
Şu an 22 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Piyano festivaline flamenkoyla vedaSayı: 670 - 24.11.2008


Sanat yönetmenliğini Fazıl Say’ın yaptığı, Antalya Belediyesi, Antalya Kültür Sanat Vakfı ve Forte Prodüksiyon işbirliğiyle gerçekleştirilen 9. Uluslararası Antalya Piyano Festivali geçtiğimiz Cumartesi gecesi saat 20.30’da Antalya Kültür Merkezi’nde İspanya’nın en ünlü caz piyanistlerinden Chano Dominguez’in konseriyle kapandı.

Wynton Marsalis’in ‘Dünyadaki en iyi 10 müzisyenden biri’ dediği ve 2005’ten beri ‘yeni flamenko soundu’ olarak tanımladığı projesiyle dünyada konserler veren piyanist sorularımızı yanıtladı. Türkiye’ye üçüncü kez gelen piyanist, Antalya’ya ilk kez geldiğini belirtiyor:

“Antalya Piyano Festivali’nde daha çok Türk müzisyenle tanışma fırsatı bulmayı umuyorum. İsmini duyduğum çok sayıda Türk piyanist var.”  

‘Kökleri iyi bilmeli’

Dominguez’e göre, son yıllarda flamenkocuların caz, klasik müzik gibi türlerle denemeler yapması çok olumlu bir gelişme:

“Bu işteki hassas nokta müzisyenlerin köklerine ne kadar hakim olduğu. Bir müzisyen bir araya getirdiği farklı tarzların köklerini iyi biliyorsa, bunda hiçbir sakınca olmaz, hatta her iki tarzı daha güçlü hale getirir...” diyor piyanist.

Dominguez ‘yeni flamenko soundu’nu caz ve flamenko füzyonu olarak tanımlıyor. “Cazın derinlikleriyle flamenkoyu olduğundan da güçlü hale getirmek istiyorum; bu anlamda sound, geleneksel flamenkodan uzaklaşıyor” diyen müzisyen ekliyor: “Özellikle piyanonun yanındaki kontrbas ve elektrogitar gibi enstrümanlar flamenkoyu çok farklı, enerjik bir sounda taşıyor.”


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.