ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1853
Şu an 24 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


“Öğrenci olduğumuz için ciddiye alınmadık!”Sayı: 653 - 30.10.2008


Genç müzisyen Fırat Aktav’ın dünyanın sayılı müzik okullarından Sibelius Akademi’yi kazanmasının hikâyesi, Türkiye’deki müzik eğitimi ve müzik öğrencilerine sağlanan imkânlarla ilgili sorunları da gündeme getiriyor

Bilkent Üniversitesi teori ve kompozisyon bölümü öğrencisi, 20 yaşındaki Fırat Aktav, mayıs ayında girdiği bir sınavla dünyanın sayılı klasik müzik eğitim kurumlarından, Finlandiya’daki Sibelius Akademisi’ne kabul edildi. Her sene 170 kadar öğrencinin girdiği okula bu sene yalnızca 16 yabancı alınmış; Aktav bu öğrencilerin arasındaki tek Türk. Helsinki’deki eğitimine 8 Eylül’de başlayan Fırat Aktav, oldukça başarılı bir sınav performansı verdiği için, okulun önde gelen hocalarından Paavo Heininen’le çalışıyor. 

Hobi olarak başladı

1988 Ankara doğumlu Aktav’ın müzik serüveninin dönüm noktası, 10 yaşına rastlıyor. Annesi Aktav’a hobi olarak bir enstrüman çalmasını önermiş. Piyanoda karar kılınınca Aktav, 1998’de Kemal Eroğlu ile çalışmaya başlamış.  TED Ankara Koleji’nde okurken, 2002’den 2004’ün sonuna kadar okulun çoksesli korosunun piyano eşliğini yapan Aktav, liseyi bitirdikten sonra Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nin Teori ve Kompozisyon bölümüne kabul edilmiş. Aktav, altı yıllık programın dört yılını tamamlamış.

Genç sanatçı, enstrüman solistliği yerine besteciliğe yönelmesini şöyle anlatıyor: 

Arkadaşı kaydı dinletince

“Lise 2. sınıfta kendi kendime doğaçlama yapmaya başlamıştım; bir arkadaşım, bunlardan birini kaydedip bana dinletti. Derken aynı sene bir lise oyununun müziğinde görev aldım, bazı parçaları biz besteledik. Bu bir sıçrama tahtası oldu: O ana kadar  besteciliğin benim için geçici bir heves olabileceğini düşünen ailem de bana tam anlamıyla destek olmaya başladı. Açıkçası, enstrüman çalmak için bir odaya kapanıp saatlerce çalışmak gerekiyordu, ama ben o sabra sahip değilim!”

Sibelius Akademisi ise iki yıl önce girmiş gündemine. 2006’da yaz kampında tanıştığı Fin arkadaşını geçen sene ziyaret etmiş Aktav. Gezisinde, Akademi’yi görmek istemiş. Bir yandan da, klasik müzik açısından Türkiye’deki durumun her geçen gün kötüye gittiğini, hem müziğe ilginin hem de iş olanaklarının azaldığını hisseden Aktav,  yurtdışına giden arkadaşlarından farklı ülkelerdeki müzik eğitimi konusunda olumlu izlenimler almış. Ayrıca Sibelius’un, CV’sine yazabileceği çok önemli bir referans olabileceğini düşünmüş. 

“Bilkent’te geri kalan 2 senemi tamamlayacak sabrı kendimde görmedim” diyen Aktav böylelikle mayısta Sibelius’un zorlu sınavına girmiş ve üç gün süren sınavı başarıyla geçmiş. Böylelikle Sibelius’ta lisans ve yüksek lisansı birleştiren 5,5 yıllık  kompozisyon bölümüne, Heininen’in öğrencisi olarak başlamış. Toplam 1700 kadar öğrencisi bulunan Akademi’de, 183 tam zamanlı ve 300 kadar da yarı zamanlı öğretim görevlisinin bulunması, öğrenciye verilen önemin de bir göstergesi. 

İmkânlar bitmiyor

Sibelius ülkenin en büyük müzik kurumu ve  devlet tarafından finanse ediliyor. “Okuldan son derece memnunum; imkânlar tükenmek bilmiyor” diyen Aktav, her binada donanımlı bilgisayar odaları, kayıt stüdyoları, yeni ve kaliteli enstrümanlar içeren birçok çalışma mekanı bulunduğunu belirtiyor: “Örneğin Bilkent’te kullanabildiğimiz toplam iki Steinway piyano varken, burada hayatımda ilk kez olmak üzere  sadece tek bir odada iki Steinway gördüm!”

“Türkiye’deyken beni rahatsız eden bir durum vardı; öğrenci olduğumuz için hiç ciddiye alınmadığımızı hissediyorduk” diyor Aktav. ‘Öğrencisin sen, daha hiçbir şey değilsin’ tavrından rahatsız olan genç müzisyen, yılda ancak bir kez okul sahnesinde eser seslendirme imkânı bulabildiklerini belirtiyor: “Sibelius’taysa değişik projelere katılma imkânı bulunuyor. Örneğin kısa filmler ve sanatsal video çalışmaları için besteci aranıyor. Şu anda gündemde olan bir projeden teklif geldi, videoyu gördükten sonra katılıp katılmayacağıma karar vereceğim.”
 

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.