ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1853
Şu an 21 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Sınırdan gelen ses Lila DownsSayı: 628 - 17.09.2008


Latin cazının genç ismi Lila Downs’un son albümü “Shake Away”, Meksika ve ABD müziklerinin özgün bileşimini sunan şarkıcıyı tanımak için kaçırılmaz bir fırsat...

 “Frida” filmindeki parti sahnesinde, Meksika’nın bu ünlü kadın ressamını canlandıran Selma Hayek, şarkıcı Lila Downs’un kulağına eğilip iki kelime fısıldar; ardından Downs’un söylediği “Alcoba Azul” parçasının eşliğinde Hayek, kendisi kadar çekici olan ev sahibesiyle baş döndürücü bir tango yapar...

Lila Downs, 2002 tarihli bu filmle ismini duyurduktan sonra, 2003’teki Oscar Töreni’nde de Brezilyalı şarkıcı Caetano Veloso ile mükemmel bir düet yaparak gözlerde ve kulaklarda yer etmişti. 

Yılanın gözleri

Şarkıcının son albümü geçen günlerde EMI tarafından yayımlandı Türkiye’de: Albüm Meksika’da “Ojo de Culebra”, ABD’de ise “Shake Away” adıyla piyasaya sürüldü. Albüme ismini veren “Ojo de Culebra” (Yılanın  Gözü) adlı parça, Meksika yerlilerinin kültürüne referansla, deri değiştiren yılan teması etrafında, ABD ve Meksika halklarına karşılıklı korku ve öfkeden sıyrılıp yeniden doğma çağrısı yapıyor.

“ABD toplumu son  yıllarda yoğun bir dehşet yaşadı” diyor Downs:

“Albümdeki fikir de bu korku ve öfkeyi silip atmak (‘shake away’). Doğum yerim olan, Meksika’nın Oaxaca kenti de yoğun politik sancılar geçirdi. Zaman zaman bu acılarla aramıza mesafe koyuyoruz; oysa yapmamız gereken ne unutmak ne saklanmak. Olumlu olmalıyız. Gençliğimden beri benim hedefim, din ve ırk açısından farklı insanları bir araya getirmek oldu.” 

Downs’un bu parçada, Mart ayında İstanbul’a gelen Chambao grubunun solisti La Mari’yle düet yaptığını da belirtelim.

Bir diğer çarpıcı düette Downs, Arjantin’in efsane sesi Mercedes Sosa’yla “Tierra de Luz” adlı vatan özlemi temalı şarkıyı söylüyor.

“Perro Negro”da ise  Meksika’nın başlıca rock gruplarından Cafe Tacuba’nın solisti Ruben Albarran’la düet yapıyor.

Temmuz ayında Caz  Festivali’nde İstanbul’a konuk olan Raul Midon ise, Downs’a,  Santana’yla özdeşleştirdiğimiz “Black Magic Woman”da, sesi ve gitarıyla eşlik ediyor. “Taco de Palabras” ve “Los Pollos”da yerli renkleri hissediliyor; “Little Man” ve “Skeleton” ise ‘sınır müziği’ lezzeti veren blues parçaları. 

Sınırın iki yanında

Downs’un albümündeki diğer şarkılar arasında, sınırı ve çölleri bin bir sıkıntıyla geçip ABD’de asgari ücrete mahkum olan Meksikalıları anlattığı “Minimum Wage”den, “Silent Thunder” gibi mistik bir tad taşılan parçalara uzanan İngilizce ve İspanyolca şarkılar var.

Downs’un müzikal kariyeri uzun ve zengin. Kırk yaşındaki Downs’un annesi Meksika yerlisi bir şarkıcı, babası ise ABD’li bir sinema profesörü. Şarkıcı ayaklarını sınırın iki yanına birden basar: Önce Meksika’daki Oaxaca’da klasik şan eğitimi görür, ardından ABD’deki Minnesota’da antropoloji okuyup Meksika el sanatlarını inceler.

Kısa sürede, onu asıl ilgilendirenin Meksika yerlilerinin müziği olduğunu anlar ve çok katı bulduğu klasik müziği bırakır. İleride evleneceği ABD’li caz piyanisti ve saksafoncusu Paul Cohen’le bir grup kurar; birlikte Latin Amerika, ABD ve Avrupa’yı,  bardı restorandı, turlamaya koyulurlar.

Müziği başlarda ‘Latin caz’ olarak nitelenen Downs, giderek Mikstek, Zapotek, Maya ve Nahuatl yerlilerinin müziklerinden ve folklorundan da esinlenmeye başlar. ABD’ye göç etmek durumunda kalan, sınırı geçerken ve ABD’de yaşarken bin bir sorunla karşılaşan Meksikalıların deneyimleri hep ön planda yer alır parçalarında.

Önce kendi imkânlarıyla iki albüm çıkarır, iki ülkede de popülaritesi arttıkça ağırlıklı olarak İspanyolca, ama  bunun yanı sıra Mikstek dilinde, İngilizce ve Fransızca şarkılarıyla parlak albümler kaydeder Downs.

“Frida” filminde bazı parçalarına yer verilen “La Sandunga” (1999),  ardından “La Arbol de Vida” (2000), “La Linea” (2001);  Latin Grammy ödülü aldığı “Una Sangre” ve ilk kez bir parçasına video klip çektiği “La Cantina” (2006) albümlerini yayınlar.

Video klibi ve reklam gibi kaygılarının olmamasının yanı sıra, “Ojo de Culebra”dan çok sayıda parçayı myspace sayfasına koyması da, Downs’un ne kadar farklı saiklerle müzik yaptığına işaret.
 

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.