ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1820
Şu an 5 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Piyanist Burçin Büke, bir kez daha Amerika Birleşik Devletleri’ndeSayı: 470 - 07.01.2008


Piyanist Burçin Büke, Amerika konserlerine hazırlanıyor. 5 - 9 Ocak 2008 tarihleri arasında ABD’de dört konser verecek olan Burçin Büke’nin ilk durağı Florida The Harriet Himmel Gilman Theater olacak. Bu konserin ardından Büke, 6 Ocak’ta Florida West Palm Festival’de, 7 Ocak’ta Boynton Women’s Club’da, 9 Ocak’ta ise New York Dahesh Museum’da sahneye çıkacak. Büke’nin ABD konserlerinin hemen ardından Türkiye konserleri başlayacak.

Zamanında piyanistlerin smokin zorunluluğuna karşı çıkıp serbest kıyafetle resital vermesiyle gündeme gelen Büke, turnesi hakkında şunları söyledi: 

3-4 kez çağrılıyor

“ABD’ye yılda 3- 4 kez turne için gidiyorum. Aslına bakarsanız yurt dışında daha çok konser veriyorum. Gündeme konserlerle gelmek daha güzel bir şey. New York’ta 1 milyon müzisyen var zaten. Buna rağmen tekrar tekrar çağrılmaktan dolayı mutluyum. Türkiye’yi orada iyi temsil ettiğimi düşünüyorum”.

ABD’deki turnelerinde 4, 5 yıldır kendi bestelerini çaldığını belirten Büke, “Amerikan seyircisi beni Türk bestecisi olarak da tanımaya başladı. Bu da güzel ve önemli bir gelişme benim için” dedi. 6 ve 7 Ocak tarihli konserlerinin biletlerinin tamamen satıldığını söyleyen piyanist, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yıllardır aynı hızla çalışıyorum. Yılda toplam 70- 80 konser veriyorum. Hepsi düzgün ve elit mekanlarda gerçekleştiriliyor. 365 günde 200 konser vermek bana komik geliyor açıkçası”.

Bebek projesi sürecek

Konser turnesi sırasında New York’taki High Definiton adlı televizyon kanalının canlı yayınına da konuk edilecek olan Büke’yi Türkiye dönüşünde yoğun bir konser trafiği bekliyor. 17-18 Ocak’ta Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile çalacak olan Büke, sonrasında İzmir, Almanya, Eskişehir, Ankara ve Yunanistan’da da konserler verecek. Önümüzdeki dönemde bebekler için kaydettiği Mozart sonatlarının devamını getireceğini söyleyen piyanist, albüm çıkarma sıklığı konusuna da değindi: “Aslında bir albümün kaydını tamamlamak iki günümü alıyor. Klasik müzik zor bir sektör. Ama Nişantaşı’nda kendimi gösterip gündeme gelmek yerine piyanomun başında terlemeyi tercih ediyorum. Aynı şekilde ne zaman albüm yayınlayacağıma da kendim karar veriyorum”.


Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.