ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1820
Şu an 7 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Duyarlık!Sayı: 443 - 26.11.2007


Cumhuriyetimizin kuruluşu aşamasında, ülkemizin kültür-sanat kurumlarının kuruluşunda Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ile birlikte çalışmış, aynı ortamı ve dönemi paylaşmış olan müzikolog, sanat tarihi uzmanı, bir dönem Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü yapmış, İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı'nn kuruluş aşamasında çok önemli katkı ve desteklerde bulunmuş olan Cevat Memduh ALTAR için 'Müzikbilimin; Tarih, Felsefe ve Estetik ile Buluşması - Doğumunun 104. yılında Cevat Memduh ALTAR' başlığı ile Bilkent Üniversitesi Ahmet Adnan Saygun Müzik Araştırma ve Eğitim Merke-zi'nde bir PANEL düzenlendi. Bu panele konuşmacı olarak katılmak şerefine ulaştım. Müzikolog Ersin ANTEP'in hazırladığı ve Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi'nin destek verdiği bu panele Cevat Memduh ALTAR ile ilgili söyleyecekleri olan herkes (ailesi dahil) katıldı.

Çok önemli sözlerin söylendiği, çok önemli vurguların yapıldığı bu panele katılan dinleyicilerin sayısı ise oldukça az idi. Ankara'da müzik eğitimi alan kişileri ve de özellikle 'müzikoloji'alanında eğitim gören gençleri aradı gözlerim. Ahmet Adnan SAYGUN'un kompozisyon öğrencileri oldukları dönemde, Hasan UÇARSU ve Özkan MANAV, Saygun hocamızın Ankara'da bir eserinin seslendirilmesi söz konusu olduğunda, Mavi Tren'e binerler ve Ankara'ya gelirlerdi. Artık böyle öğrencileri bulmak oldukça zorlaştı galiba. Yaşlanıyor muyum? Yoksa gerçekten duyarlılıklarda bir azalma mı baş gösterdi, bilemiyorum.

Ya da insanları duyarsızlaştırarak, tepkisizleştirmek gibi bir plan mı gerçekleştirilmekte? Bunun cevabını birlikte aramak lazım. Ne oldu da, bundan çok değil yirmi sene öncesindeki duyarlılıklar, günümüzde kendini gösteremez hale getirildi? TRT gibi bir kurum bile, kadrolaşma neticesinde yayınını 3 saat kesmek noktasına kadar getirildi. Avrupa'da yayını 3 saat kesilen bir yayın kuruluşunun ilgili kişilerini görevlerinden alırlar. Ancak, özel bir uzmanlık gerektiren alanlara bile, o işin uzmanlarını değil de, şunun-bunun tanıdığı kişi ya dakişilerin atamasını yaparsanız, olacağı budur. Bugünkü TRT, artık eski TRT değil.

Geleceğe ümitle bakmak isteriz elbette ama, olan biteni gözlemlediğinizde, bunu gerçekleştirmek biraz zor gözüküyor


Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.