ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1822
Şu an 7 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et




Destekleyenlerimiz






 

Yazılar


Mevlana konserleri Pakistan’a taşınıyor!Sayı: 438 - 19.11.2007


Sanatçı Esin Afşar, Mevlana’nın 800. doğum yıldönümü nedeniyle 2007 başından bu yana verdiği Mevlana temalı konserlerini 20 - 27 Kasım tarihleri arasında Pakistan’da tekrarlamaya hazırlanıyor. Afşar’ın önceki yıllarda iki ayrı kaset olarak yayınlanmış olan “Yunus Emre” ve “Mevlana” albümleri, zamanında Dışişleri Bakanlığı tarafından birleştirilip tek CD halinde basılmıştı. Bu albümdeki Mevlana temalı bestelerinin konser performansı için eksik kalacağını düşünen Afşar, Ergüder Yoldaş, Aslıgül Ayas gibi sanatçı dostlarının eserlerini de repertuvarına ekledi.

İnsanlara 45 dakika kısa geldi

“Buna rağmen 45 dakikalık konser insanlara kısa geldi” diyen sanatçı, şöyle devam ediyor sözlerine: “Konserlerimde hep bir aktörüm olur. Bu kez ışıkla ilgili olarak da bana çok yardımcı olan, Devlet Tiyatrosu sanatçısı Ali Düşenkalkar seslendirdi şiirleri. Ayrıca arka planda genç dansçı Burcu Yüce sema gösterisi yapıyor. Konserlerimiz hem otantik hem de modern öğeler barındırıyor; ney, bendir ve kemençe gibi enstrümanlar da kullanıyoruz.”

Afşar Pakistan’da iki Mevlana konserinin yanı sıra yıllardan beri gerçekleştirdiği Esintiler başlıklı konserini de sunacak. Sanatçı ayrıca, 1 Aralık’ta Fener Rum Patriği Bartholomeos’un girişimiyle Aya İrini’de konser verecek. Bu etkinlik için Yunanistan’dan 30 kişilik bir kilise korosu da geliyor. Bir diğer Mevlana konseri ise aralık ayında Kültür Üniversitesi’nde olacak ama tarihi henüz kesinleşmiş değil.  

Asıl hedef Anadolu

2007’nin bitmesiyle Mevlana Yılı sona erse de Mevlana konserlerinin 2008’de Danimarka gibi ülkelere taşınması söz konusu.  Afşar, yurtdışında konser vermeyi sevmekle birlikte kendisi için asıl önemli olanın Anadolu’ya ulaşmak olduğunu belirtiyor: “Yurtdışında da çok güzel tepkiler alıyoruz ama 1972 yılında rahmetli Fikret Kızılok ile yaptığımız Anadolu turnesinde gördüğümüz ilgiyi hâlâ unutamıyorum. Mümkün olsa Anadolu’nun her köşesine gitmek istiyorum.” 

Esin Afşar, yıl içinde Mevlana’yı anmak için yapılan bazı gösterilerde havai fişek patlatılmasını 'düşüncesizlik’ olarak niteliyor. İstanbul Müzik Festivali’nin özel etkinliği olarak gerçekleştirilen Bejart Balesi’ni çok önemli bulmakla birlikte bu temayı savaş dansı gibi bir koreografiyle işlemelerini de garipsemiş sanatçı.

Afşar’ın amacı, Mevlana konserlerinin DVD’sinin ve CD’sinin yakın zamanda yayınlanması. Devlet Tiyatroları’nın yaptığı bazı kayıtların, DVD’ye dönüştürülmesi de söz konusu.

Sanatçının önümüzdeki yıl piyasaya çıkacak olan bir kitap çalışması da var: “Daha önce 'Anılar Yanıltır Mı?’ diye bir kitabım çıkmıştı. Sonra bunu tekrar yayımlamam istendi. O arada ikinci kitabım 'Yaşamımdan Esintiler’e başlamıştım. O nedenle iki kitabı birleştirip adını 'Esintiler’ koymaya karar verdik. Onun içine Pakistan konserlerini de dahil etmek istiyorum. Kitabın kapağında da Orhan Peker’in yaptığı portrem yer alıyor. Sanırım mart ayındaki İzmir Fuarı’na yetişecek kitap.”

“Müzik kleptomanları var”

Türkiye’de müzik kleptomanları olduğunu söyleyen Afşar, eser hırsızlığı konusunda şunları aktarıyor: “1972’de SSCB turnesi yaptığımda Azerbaycanlılar 'İyi hoş da, Türkiye’den gelenler bestelerimizi alıp götürüyor, bir şey istemiyoruz ama bestecinin ismi yazılsın’ diye dert yanmışlardı bana. Özgün yaratıcılık konusunda neden böyle bir kıtlık olduğunu anlamıyorum.” 
   

Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye Et



Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.