ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1820
Şu an 8 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Evin İlyasoğlu’ndan “71 Türk bestecisi”Sayı: 424 - 30.10.2007


Klasik müzik üzerine yazdığı çok sayıda kitapla ve Cumhuriyet gazetesindeki köşe yazılarıyla tanıdığımız Evin İlyasoğlu’nun çağdaş bestecilerimizi konu alan yeni çalışması “71 Türk Bestecisi”, Pan Kitap tarafından yayımlandı.

Yoğun bir emekle, kılı kırk yararak yayımlanan araştırmanın temelleri, İlyasoğlu’nun 1989 yılında yayımlanan, “25 Türk Bestecisi / Twentyfive Turkish Composers” ve 1998’de çıkan “Çağdaş Türk Bestecileri / Contemporary Turkish Composers” adlı kitaplarına dayanıyor.

Türk Beşleri; Cemal Reşit Rey, Ulvi Cemal Erkin, Ahmet Adnan Saygun, Hasan Ferit Alnar ve Necil Kazım Akses ile başlayan kitap, genç kuşaktan Zeynep Gedizlioğlu, Bekant Gençkal, Mahir Cetiz gibi isimlere uzanıyor.

Yazar, 71 besteci hakkında biyografik bilgiler vermenin yanı sıra eserlerinin listesinin dökümünü yapıyor ve yapıtlarının yayın haklarını elinde bulunduran firmaların adlarına yer veriyor.

Önsözünde kitabın başlıca amacının Türkiye’deki evrensel müziğin yaratıcılarını, uluslararası arenada tanıtmak olduğunu belirten Evin İlyasoğlu, 2000’li yıllarda Türk bestecilerin, yapıtlarını seslendirtmenin yanı sıra kayıtlarını yapıp satabilmelerinin de zorluğuna dikkat çekiyor.

İlyasoğlu ile kitap üzerine görüştük.

“71 Türk Bestecisi” nasıl bir ihtiyaçtan doğdu?

Son on yılda dünyanın her yerinde sesini duyuran genç kuşak bestecilerimizin sayısı arttı. Türk bestecilerinin yapıtları, yurt dışında seslendirilmeye ve çeşitli kuruluşlar tarafından onlara yapıt ısmarlanmaya başlandı. Yeni kuşakları öncekilere eklemek, yurt dışında, yurt içinden daha çok tanınan bestecilerimizi böyle bir külliyata dahil etmek gerekiyordu. Ayrıca, bütün bestecilerimizin de birbirini tanıyacağı bir platform oluşturmak istedim.

Kitabın Türkçe-İngilizce olarak yayımlanmasındaki amacınız nedir?

Bu kitaba kaynaklık eden diğer iki kitabım da yine iki dilde yazılmıştı. Şu anda dünyanın pek çok kitaplığına girdiler. İngilizce olduğu için nice makaleye ve teze kaynak oluşturdular. Umarım bir olanak çıkar da yurt dışında satılması da gündeme gelir. 

Bestecilerimize ilginin artması anlamında yurtdışından olumlu geri dönüşler bekliyor musunuz? 

Önceki kitaplarımda, nice müzik meraklısı ya da yorumcu, kimi bestecimizle irtibat kurdu. Bundan sonra da bizim yeni kuşaklarımızın dünyadaki yeni kuşaklarla tanışmasını umuyorum. Bir başka yönüyle de Türkiye’deki orkestralara, konser organizatörlerine, şef ve solistlere, konservatuvarlara bir el kitabı olmasını diliyorum.

Zira, konser programları yazılırken öyle eski bilgiler kullanılıyor ki,  ölmüş bir besteci yaşıyor bile gösteriliyor. Bilginin hem yeni, hem de özet oluşu kitabı yurt içinde ve yurt dışında kaynak olarak kullananlara kolaylık sağlayacaktır. 

Şimdi 8. baskısı hazırlanan “Zaman İçinde Müzik” adlı kitabınızdaki metin, CD’lerdeki örneklerle de destekleniyordu. “71 Türk Bestecisi” için de benzer  bir çalışma düşünüyor musunuz?

“Zaman İçinde Müzik”in 10.CD’si de Türk bestecilerinin ilk kuşağından son kuşağına kadar örnekleri içeriyor. Bu yeni baskı hazırlığında yeni bestecilerimizden üçünü daha ekleyerek, bütün kitabı olduğu gibi, CD’leri de güncelleştirdim.

Ancak, “71 Türk Bestecisi” kitabının içindeki hangi bestecileri, hangi kıstaslara göre seçebilirdim ki! Büyük kırılganlıklara yol açardı. Her bestecinin kendi maddesi içine yapıtlarının diskografilerini ekledim. Meraklısı hem onları bulup dinleyebilir hem de kendi evinde bir 'Türk bestecileri köşesi’ oluşturabilir.
 


Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.