ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1820
Şu an 5 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et




Destekleyenlerimiz






 

Yazılar


“80 yıldır konser salonu yapılamadı”Sayı: 410 - 08.10.2007


1999’dan Eylül 2006’ya kadar Uluslararası İstanbul Müzik Festivali’nin yönetmenliğini yürüttükten sonra 1 Eylül 2006’da Borusan Kültür Sanat Müzik Genel Müdürlüğü görevini üstlenen Ahmet Erenli, kurumda bir yılı geride bıraktı. Erenli ile yeni sezonda ilgi çekici konserlerle müzikseverlerin karşısına çıkmaya hazırlanan Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nı (BİFO), Borusan’ın gelecek için projelerini ve İstanbul’un konser salonu sıkıntısını konuştuk. 

BİFO, son olarak Konuk Şef Rahmi Koç’un katılımıyla verdiği özel konserle dikkat çekmişti. Erenli “Rahmi Bey’in orkestrayı içinden geldiği gibi yönetmesi çok başarılı bir sonuç verdi. 2008’in Konuk Şef’i olmak için  başvuranlar oldu. Biz de bazı insanlara teklif götüreceğiz. Belirlenen ismi de yılbaşına kadar açıklayacağız” diyor.

İlk konser gerçekleşti

BİFO yeni sezondaki ilk konserini Şef Gürer Aykal yönetiminde Caddebostan Kültür Merkezi’nde verdi.. Konserlde kemancı James Ehnes’e eşlik eden orkestra, Saygun ve Sibelius’un eserlerini seslendirdi. Erenli, BİFO’nun bu sezondaki en önemli konserinin 28 Şubat’ta Philharmonia Korosu’nun katılımıyla gerçekleşeceğini belirtiyor:

“Bu konserde Dvorak’ın 'Requiem’i İstanbul’da ilk kez seslendirilecek. Eserin hayli zor oluşu nedeniyle Torino Festivali’nde bu eseri seslendirmiş ve olumlu eleştiriler almış dört solisti davet ettik. Yaklaşık 200 kişinin bulunacağı görkemli bir sahne göreceksiniz. Ama eser büyük bir sahne gerektirdiği için, bu konseri yalnız Lütfi Kırdar’da yapabileceğiz.”

Erenli ayrıca BİFO’nun Yeni Yıl Karşılama Konseri’ne dikkat çekiyor. Korno sanatçısı Turgay Hilmi, boyu üç metreye yaklaşan 'Alp Kornosu’nu çalacağı konserde seyircilerin arasına girerek özel bir gösteri sergileyecek. Kendisini bir 'vokal müzik hastası’ olarak tanımlayan Erenli’nin gönlünde sahneye bir opera koymak yatıyor. Opera prodüksiyonu masraflı olduğu için en azından bir operanın konser versiyonunu yapmayı çok istiyor.

2009’da Wagner’in “Tannhauser” operasını seslendirmeyi düşündüklerini belirten Erenli şunları söylüyor:

“Borusan Kültür Sanat olarak yurtdışındaki festivallerle de ilişki içindeyiz. Gelecekte İstanbul Müzik Festivali ile yurtdışındaki bir festivalin ortak bir opera prodüksiyonu yapmasını hedefliyoruz. Bu prodüksiyonda Borusan’ın orkestra olarak yer alması büyük ihtimalle 2010’da gerçekleşecek. Ama henüz görüşmeler başlamadı.”

Erenli, gene Borusan tarafından düzenlenen Akdeniz Çağdaş Müzik Günleri’ni 2010 için geliştirmek ve ünlü konukları ağırlamak istediklerini de belirtiyor.

'AKM’ye ek yapılabilir’

Ahmet Erenli, görevde bulunduğu sürece yapmak istediklerini üç yıllık bir plan çerçevesinde tasarladığını belirtiyor ve Türkiye’deki konser salonu sıkıntısına dikkat çekiyor: 

“Türkiye’de içinde sadece müzik icra edilen bir salon 80 yıldır yapılamadı. Lütfi Kırdar bile gerçek anlamda bir konser salonu sayılmaz. Aya İrini yaz-kış uygun değil. Birkaç mekâna sıkışmış durumdayız. Tepebaşı’nda yapılması planlanan konser salonu inşa edilirse bu sıkıntımız hafifleyecek.

Atatürk Kültür Merkezi’nin salonları zaten opera için; İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nın da orada işinin olmaması lazım. Covent Garden, La Scala gibi dünyaca ünlü opera binalarının yanına ek binalar yapıldı. AKM’nin yanındaki park yeri binanın altına alınıp o alanda da ek binalar inşa edilebilir.”
 

Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye Et



Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.