ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1822
Şu an 5 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


"Müzik bir bütün ama..."Sayı: - 24.07.2007


Dünyanın en ünlü trompetçilerinden Wynton Marsalis, iki konser için İstanbul’daydı. Caz Festivali kapsamında sanat yönetmenliğini yaptığı  Jazz at Lincoln Center Orchestra ile önce 10 Temmuz’da Kemer Golf & Country Club’da, 11 Temmuz’da da Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi’nde çaldı.

Açıkhava’da John Coltrane yorumlarıyla başlayan, grup üyelerinden Ted Nash’in Dali, Matisse ve Picasso için yaptığı kompozisyonların da çalındığı konser büyük ilgi gördü, ayakta alkışlandı. West LB AG sponsorluğunda düzenlenen konser öncesinde Marsalis ile kuliste görüştük.

8 tane Grammy kazandı

Jazz at Lincoln Center’da eğitmen olarak çalışan Marsalis, saksofoncu ağabeyi Branford Marsalis ile günümüzün en önemli caz müzisyenleri ve bestecileri arasında yer alıyor. 15 saygın caz solistinden oluşan Jazz at Lincoln Center Orchestra’nın sanat yönetmenliğini yürüten müzisyen, hem caz hem de klasik müzik alanındaki çalışmalarıyla 8 Grammy kazandı. Ayrıca 1997 yılında ABD’de kölelik üzerine yaptığı “Blood on The Fields” adlı oratoryo, müzik dalında Pulitzer Ödülü’ne değer görülen ilk caz kaydı oldu.

1961 yılında New Orleans’ın Louisiana kentinde dünyaya gelen Wynton Marsalis’in babası (piyanist Ellis Marsalis) ve kardeşlerinden ikisi de müzisyen.

Ünlü trompetçi, “4,5 yıl önce ailecek çalışmayı denedik, sonuç beklediğimizden de iyi oldu. Umarım bunu tekrar yaparız” diyor.

Wynton Marsalis’in son albümü “From Plantation To The Penitentiary”de sanatçının vokal de yaptığı ve ABD’deki politik sistemi eleştirdiği “Where Y’All At” adlı bir parça bulunuyor. Dış basındaki yorumlarda şarkı “Wynton Marsalis rap yaptı” diye değerlendirildi. Müzisyen ise bunu komik buluyor:
“Ben rap yapmadım; bir ritim üzerine konuştum sadece. Bunu yıllar önce New Orleans’da yapıyorduk zaten. Bu neye benziyor biliyor musunuz? Hiç blues dinlemeyip Elvis Presley’i tanıyan birinin blues’u duyunca 'aa, bu Elvis” demesine...”

İlk yardım edenlerdendi

Şarkının içeriğine gelince... Marsalis, kendisi gibi pek çok kişinin ABD’nin iç ve dış politikalarını onaylamadığını, savaşa karşı olduklarını, insanların artık değişim istediğini güçlü bir şekilde vurguluyor.

Katrina Kasırgası’ndan büyük zarar gören New Orleans’a yardım elini uzatan ilk müzisyenlerden biri de Marsalis idi. Sanatçı, olay hakkındaki görüşlerini şöyle özetliyor:

“Bence kasırga sonrasında devlet yetkililerinin tutumu, pek çok insanın gözünü açtı. Halka doğru dürüst yardım edilmedi, yöneticilerin yalnızca kendilerine hayırları olduğu ortaya çıktı.”

Sayısı 100’e yaklaşan caz albümlerinin yanı sıra çok sayıda klasik müzik çalışması da bulunan Marsalis, müziğe bakışını ise şöyle açıklıyor:

Eğitim 8 aylıkken başlıyor

“Dinleyici olarak baktığımda müzik benim için bir bütün. Ama çalmaya gelince ben caz adamıyım.”
İstanbul’da söyleşilere ve atölye çalışmalarına da katılan Marsalis’in öğretmenlik yaptığı Jazz at Lincoln Center’da çocuklar daha 8 aylıkken müzik eğitimi alabiliyor. Çocukların müzik eğitimi almasına büyük önem veren Marsalis “Gün boyu müzik dinleyip ebeveynleriyle dans ediyorlar, harika bir ortam. Müzik eğitimine başlamak için hiçbir yaş erken değildir. Gelecek kuşaklardan çok umutluyum” diye açıklıyor düşüncesini.
 Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.