ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1820
Şu an 5 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Hem centilmen, hem mütevazıSayı: - 10.07.2007


Son olarak 2000 yılında Uluslararası İstanbul Caz Festivali’ne konuk olan, aradaki 7 yıllık zaman diliminde birkaç özel davet nedeniyle Türkiye’ye uğrayan Bryan Ferry, 14. Uluslararası İstanbul Caz Festivali kapsamındaki konseri için yeniden İstanbul’da.

Dockers San Francisco’nun sponsorluğunda bu akşam saat 21.00’de Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi’nde dinlenebilecek olan Ferry’nin, konserde Bob Dylan şarkılarını yorumladığı son albümü “Dylanesque”ten ve kendi solo albümlerinden parçalar seslendirmesi bekleniyor.

Ferry ile İstanbul’a ayak bastığı gün görüştük. Kendisi Londra’da  konser verdikten sonra İstanbul’a uçmuş ve havaalanından henüz gelip oteline yerleşmişti. Yorgun olmasına karşın sorularımızı nezaketle yanıtladı. İngiliz centilmenliğinin yürüyen hali de demek mümkün Ferry için...

2000’deki konserinin çok iyi geçtiğini hatırlayan Bryan Ferry, “Konser biter bitmez yeniden İstanbul’a gelmek istemiştik” diyor: “Sonra burada özel konserler vermek de beni mutlu etti çünkü İstanbul’a gelmeyi seviyorum; dünyanın en güzel şehirlerinden biri benim için”.

'Dylan ile hiç karşılaşmadık’

“Dylanesque” albümünü kaydetmekten büyük zevk aldığını belirten Ferry, sözlerine şöyle devam ediyor: “Bob Dylan şarkılarını seviyorum. İlk solo single’ım da bir Bob Dylan bestesi olan ve 1973’te yayımlanan  'A Hard Rain’s A-Gonna Fall’ idi. O yüzden Dylan şarkılarıyla manevi bir bağım da var. Şarkı sözleri çok güçlü; gerçek bir şair o.”  Ferry, gülerek yeterince şarkı yazmadığını ve bu anlamda Dylan söylemenin kendisine iyi geldiğini ekliyor sözlerine.

Bryan Ferry ile Bob Dylan şimdiye dek hiç karşılaşmamışlar. Ünlü şarkıcı “Karşılaşsak iki çift laf ederdik belki ama olmadı. İmrendiğiniz insanlarla aranıza mesafe koyma gereği hissediyorsunuz. Niye böyle bilmiyorum ama iyi bir şey bu” düşüncesinde.

Roxy Music’in birleşmesi

Ferry’nin eski grubu Roxy Music, 2001 yılında yeniden bir araya geldi. Grubun Ferry ile birlikte en önemli üyesi sayılan, U2’nun prodüktörlüğü ve çağdaş sanat çalışmalarıyla da tanınan Brian Eno ise Roxy Music’in turnelerine katılmadı.

Ferry, “Eno tam olarak grubun bir parçası olmadı ama birlikte bazı kayıtlar yaptık” diyor. “Bugün Roxy Music tam anlamıyla bir araya gelse ne olurdu?” sorumuzu ise “Güzel olurdu ama fazla sürmezdi” diye yanıtlıyor.

Şarkıcı, iki kariyeri olduğu için kendisini hep şanslı hissetmiş: “Yetenekli insanlarla çalışmak her zaman iyidir. Daima ilginç insanlarla çalıştığım için şanslıyım. İstanbul’da bana eşlik edecek olan grubum da böyle müzisyenlerden oluşuyor. 10 müzisyenin üçü, farklı stillerde çalan gitarcılar”. 

Peki kendisini hiç rock yıldızı olarak görmemesine karşın 'efsane’ şeklinde değerlendirilmesini ironik buluyor mu? Karşımızda kocaman bir gülümseme ve yanıtı: “Hayatımdan büyük zevk alıyorum. Umarım 50 yıl daha böyle sürer.”

Bryan Ferry’nin bir özelliği de sanat eğitimi almasına karşın müziğe yönelmiş olması. “O günlere geri dönseniz tercihiniz değişir miydi?” sorusunu bir kahkaha atarak, “Büyük bir hata yaptım. Tanıdığım bütün sanatçılar çok zengin” diye yanıtlıyor. Tabii bu işin şakası. Londra’nın artık sanatın merkezi haline geldiğini söyleyen Ferry sözlerini şöyle bitiriyor:  “Okuldan sonra resim yapmaya vaktim olmadı ama fotoğrafa ilgi duyuyorum. Bakarsınız sergi açarım”.

'10 yaşından beri caz tutkunuyum’

Bryan Ferry, konser öncesinde dün The Marmara Oteli’nde düzenlenen basın toplantısına katıldı. Caz Festivali’nde rock konseri verme konusundaki düşüncesi sorulduğunda 10 yaşından beri caz tutkunu olduğunu anlatan Ferry “İlk aldığım plak Charlie Parker’ın bir albümüydü.  O zaman aldığımız plakların üzerine adımızı yazardık. Ama artık her şey internetten indirildiği için böyle bir imkânımız yok” dedi.

Bob Dylan kadar olmasa da Leonard Cohen’in şarkılarını da yorumlamak isteyebileceğini söyleyen Ferry, modellik yapması, hatta Kate Moss’a rakip gösterilmesi hakkında ise şunları söyledi:“Sanırım Kate’in modası geçti. Şimdiye kadar birçok giyim firması için modellik yaptım,  bu da kariyerimin bir parçası oldu artık”. Günümüzdeki rock grupları arasında favorisinin Arcade Fire olduğunu söyleyen Bryan Ferry Frank Sinatra, Billie Holliday gibi isimlerden ilham aldığını, bu etkinin müziğine somut olarak değilse de bilinçaltında yansıdığını anlattı. Toplantının sonunda Dockers Pazarlama ve Ürün Müdürü Didem Şavluğ, bavullara düşkün olan Bryan Ferry’ye Dockers’ın özel koleksiyonlarından seçilmiş gömleklerden ve pantolonlardan oluşan bir bavul ve hediye paketi sundu.


 

Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.