Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 16
Sayı: 1789
Halen içinde yaşadığımız Pandemi Sürecinde; konser, tiyatro, opera ve bale gibi sanat etkinlikleri devam etmeli midir?

Devam etmelidir.
Devam etmemelidir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 33 müzisyen gazete okuyor
 
 
Ozan Çubukçu
 
 
Yayımlanan Sayı :

Hüseyin Alizade'yi tanımalısınız... - 25.08.2006

Jivan Gasparyan'dan çeviren Ozan Çubukçu

“Tar’ım hayatımın anlamıdır” diyen, İranlı büyük müzisyen Hüseyin Alizade 1951 yılında Tahran’da doğdu. Yoksulca sayılabilecek bir ailenin altı çocuğundan biriydi. Tarla tanıştığı güne kadarsa aklında hep keman çalmak vardı. Ama keman bölümlerinin kontenjanı dolmuştu. Bu düşkırıklığı, dünya müziği için büyük bir şans olacaktı. Büyükleri ona tarı önerdiler. “Bu çalgı nasıl çalınıyor?” diye sormuştu, çocuk Alizade. Bu sorunun yanıtını bütün bir yaşamını tara ve müziğe adayarak vereceğini bilemeden…

Böylelikle konservatuara başladı. Eğitimini tamamladıktan sonra, Tahran Üniversitesi Müzik Okulu’na girdiğinde yıl 1975’ti…Buradan, beste ve icra dallarında lisans derecesi aldı. Aynı dönemde, geleneksel İran müziği alanında Huşeng Zarif, Ali Akber Şahnazi, Nur Ali Borumend, Mahmud Kerimi, Abdullah Devâmi, Yusuf Forutan, ve Said Hormuzi gibi ustalardan İran klasik müziğinin inceliklerini öğrendi. Günde on iki saat tar çalıyordu. Bütün bu yıllar boyunca kendisine “katlanan” ailesine daima şükran duyacaktı. Çünkü gerçekten de küçük bir evleri vardı.

Eğitimini tamamladıktan sonra, İran Radyo ve Televizyonu Ulusal Orkestrası’nda şef ve solist olarak görev yaptı. Böylece, daha sonra İran ve yurt dışında vereceği konserlerle ilerleteceği solo kariyeri de başlamış oldu.

Klasik İran müziğinin tanıtımı ve geliştirilmesine kendini adamış olan Aref topluluğunu kurdu ve Şeyda topluluğuyla da çeşitli çalışmalar yürüttü. Alizade, yurt dışındaki ilk profesyonel deneyimini Maurice Bejart’ın Gülistan adlı balesinin temsili sürecinde yer alarak elde etti. Burada ünlü Bejart Bale Topluluğu orkestrasında çaldı. 80’lerin başında Berlin Üniversitesinde de beste ve müzikoloji konusunda çalışmalarını sürdürerek formel eğitimini daha da ileri götürdü.

Günümüz İran müziğinin en önemli figürlerinden biri olarak kabul edilen Alizade, Tahran Üniversitesi ve konservatuarında, ayrıca Kalifornia’da hocalık yaptı . Pek çok genç müzisyen yetiştirdi. Tar için pek çok etüd yazdı ve yayınladı. Mirza Abdullah’ın tar ve setar için yazmış olduğu redifi yorumladı ve parçanın bütününü kaydetti. Zurnayı, neyi, tarı ve setarı çok sesli müziğin birer enstrümanı olarak ustaca kullandı. Yerel motifleri ve ezgileri çağdaş müziğin eğlim ve olanaklarıyla başarıyla sentezledi.

Alizade, Avrupa, Amerika ve Asya’da haylice konser verdi ve pek çok radyo ve televizyon programına katıldı. Başlıca eserleriyse şunlar Ney doğaçlamaları (1976), Umut Ovalarının Atlıları (1977), Hesar (Hisar,1977), Oysan (İsyan, 1983- arp,yaylılar ve vurmalılar için bir fantezi),Ney Nava (1983), Roya (Rüya, 1986) arp ve flüt için, Torkemen (Türkmen, 1986), Raz-O-Niaz (1986), Şefkat Şarkısı (1991)… Başkaca pek çok albümü bulunan Alizade 2003 yılında, İran’da, ünlü ermeni müzisyen Civan Gasparyan’la da bir konser verdi ve konser kaydı 2004 yılında albüm olarak piyasaya sürüldü.

Ayrıca, Türkiye’de de gösterime girmiş olan Sarhoş Atlar Zamanı ile sadece festival programlarında yer alan Gebbe gibi filmlerle, İran Seraye Men est (İran Benim Sarayımdır) ve Kaplumbağalar da Uçar filmlerinin müziklerini yaptı.


 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021