Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 16
Sayı: 1789
Halen içinde yaşadığımız Pandemi Sürecinde; konser, tiyatro, opera ve bale gibi sanat etkinlikleri devam etmeli midir?

Devam etmelidir.
Devam etmemelidir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 24 müzisyen gazete okuyor
 
 
Murat Beşer
 
 
Yayımlanan Sayı : 1206

Tutkuyla okunmuş şarkılar - 11.04.2011

Ailesi müzisyen olduğu için müziğe doğuştan yetenekli ve ilgili olan Ayşe Gencer yedi ay önce bir arkadaşı sayesinde albüm yapmaya karar verdi. Hep dinleyerek büyüdüğü ve yaşamı boyunca keyifle icra ettiği caz standartlarından oluşan bir albüm düşündü; ama özellikle yıllardır dinlediği bir Antonio Carlos Jobim bestesi, "Luiza" adlı parça onun için çok önemliydi. Parçayı en doğru ifade ve telaffuzuyla söylemek istediği için Brezilya Başkonsolosu Michael Francisgepp'ten randevu aldılar, gerçek bir caz ve Jobim meraklısı olan Başkonsolos onlarla çok ilgilendi ve yardımını esirgemedi.

Babajım stüdyolarında yapılan ve 10 parçadan olu
şan albümün kayıtlarını Can Aykal üstlendi. Düzenlemeleri ise Gencer’in eşi ve albümde trompet’i üstelenen İmer Demirer yaptı. Uzun süren miks ve mastering işlemleri ardından "Ayşe Gencer/ But Beautiful" ortaya çıktı ve albüm Mart ayı ortasında Aisha Records tarafından yayınlandı.

Ay
şe Gencer, caz coğrafyamızda üç tarafı engin müzik denizleriyle kaplı bir yarımadaya benziyor; bir tarafı piyanist babası İlham Gencer, bir tarafı şarkıcı annesi Ayten Alpman, bir tarafı ise trompetçi eşi İmer Demirer.

Bütün önemli caz kulüplerinde yıllardır sahne alan, kadifemsi ve bu
ğulu sesiyle caz standartlarını hepimize yeniden yeniden sevdiren Ayşe, gerek denizden gerek karadan yoğun bir şekilde gelen “albüm yap” baskılarına ancak buraya kadar dayanabildi ve sonunda hepimize “But Beautiful” dedi.

Aslında baskılar bir yana; repertuarın sonunda yer alan “Luiza”, Ay
şe’nin yirmi yılı aşkın bir süredir sahnede seslendirdiği bu Antonio Carlos Jobim bestesi, bu albümün de hayata geçmesinin gerçek müsebbibi. En çok ondan etkilendiğinin ve sadece onu okumak pahasına bile olsa, bu çalışmayı gerçekleştirmeye değer olduğunu düşünen birinin albümü “But Beautiful”.

Sadece bu parça de
ğil, Ayşe’nin tüm yorumları onun kadar samimi; Billie Holiday’e has sıcak bir dokunaklılık içinde alkol, duman ve melankoli kokulu.

İmer’in zarif düzenlemeleriyle, ruh dolu sololarıyla, birbirinden değerli usta emektar müzisyenin katkılarıyla nefes bulan “But Beautiful”, ülkemizde sadece caz standartlarından oluşan, özgün beste içermeyen bir repertuarla hazırlanmış ilk kadın vokal caz albümü.

Öyle ya da böyle; tutkuyla okunmu
ş, şarap gibi yıllanmış şarkılarla caz tarihimizdeki önemli eksik halkalardan birini tamamlayan bu albüme sahip çıkalım…

 

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021