Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1749
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 57 müzisyen gazete okuyor
 
 
Emel Burçin Özgüneş
 
 
Yayımlanan Sayı : 1177

Yüksek sesli müzik akciğere zarar verir! - 01.03.2011

Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, ”yüksek sesli müziğin kulakların yanı sıra akciğerlere de olumsuz etkisinin olabileceğini ve akciğerleri patlatabileceğini” bildirdi.İstanbul Üniversitesi (İÜ) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, ”yüksek sesli müziğin kulakların yanı sıra akciğerlere de olumsuz etkisinin olabileceğini ve akciğerleri patlatabileceğini” bildirdi.Prof. Dr. Küçükusta,açıklamada, depresyon, panik atak, Parkinson, Alzheimer, epilepsi, stres, otizm, madde bağımlılığı gibi pek çok psikiyatrik ve nörolojik hastalıkta, doğum ve kansere bağlı ağrılarda, beyin travmalarında ve birçok organik rahatsızlığın tedavisinde başarıyla uygulanan müziğin, uygun olmayan şartlarda yüksek sesli dinlenmesi durumunda birçok rahatsızlığa ve hastalığa davetiye çıkarabildiğini vurguladı.

Yüksek sesli müzi
ğin olumsuz etkilerine işaret eden Prof. Dr. Küçükusta, şunları söyledi:

”Bunların ba
şında, işitmede azalma, kulak ağrısı, kulak çınlaması, yorgunluk, sinirlilik, uyku bozuklukları gibi kulak ve sinir sistemini ilgilendiren yakınmalar gelir. Araştırmalar, 85 desibelden yüksek seslerin 8 saatten fazla dinlenmesinin kalıcı sağırlığa neden olabileceğini ortaya koymuştur. Dinleyiciler, rock müzik konserlerinde 105 desibelden daha yüksek seslere maruz kalırlar.

Son yıllarda, heavy metal, hard rock gibi yüksek sesli müzik dinleyenlerde ortaya çıktı
ğı saptanan bir rahatsızlık ise tıp dilinde ‘Pnömotoraks ‘ ismi verilen durumdur. Bugüne kadar birçok kişide, yüksek sesli müziğe bağlı ‘Pnömotoraks ‘ geliştiği bildirilmiştir. Bunların çoğu, bir rock konserinde ve gece kulübünde hoparlörlerin hemen yakınında bulunan gençlerde, bazıları ise arabasında müzik dinleyen kişilerde ortaya çıkmıştır.

Pnömotoraks ‘, akci
ğerlerdeki hava keseciklerinin yırtılması sonucunda içlerinde bulunan havanın akciğer zarları arasına geçmesiyle oluşur.” Prof. Dr. Küçükusta, akciğer zarları arasında biriken havanın da, akciğeri sıkıştırarak onun sönmesine ve solunumun bozulmasına yol açtığına dikkati çekti.

Pnömotoraks”ın ba
şlıca belirtilerine de değinen Prof. Dr. Küçükusta, ”Ani başlayan nefes darlığı ve göğsün yan tarafında bıçak batar tarzda bir ağrıdır. Bazı kişilerde kuru bir öksürük de olabilir. Şiddetli patlamalar sırasında olduğu gibi yüksek sesli müziğin, akciğer çevresinde basınç değişikliklerine neden olarak hava keseciklerinin yırtılmasına ve içlerindeki havanın akciğer zarları arasında toplanmasına yol açtığı düşünülmektedir” dedi.

UZUN BOYLULARDA Rİ
SK YÜKSEK

Pnömotoraks” riskinin, uzun boylu, zayıf gençlerde ve sigara içenlerde daha fazla olduğunu dile getiren Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, ayrıca ”amfizem, kronik bronşit, astım, sarkoidoz ve fibrozis” gibi nefes darlığına neden olan hastalığı bulunanların da yüksek risk altında olduğunu bildirdi.

Prof. Dr. Küçükusta, ”Pnömotoraks”ın tedavisine de i
şaret ederek, ”Küçük ‘Pnömotorakslar’ın istirahatla kendiliğinden düzelebileceğini, hava kaçağının fazla olduğu durumlarda ise akciğer zarları arasındaki havanın bir iğneyle ya da göğüs boşluğuna tüp takılarak boşaltılması, özel durumlarda ise akciğerdeki yırtığın cerrahi girişimle düzeltilmesi gerektiğini” kaydetti.

Pnömotoraks”ın ileri derecede astım ve amfizemi bulunan ki
şilerde ölümlere yol açabileceğini ifade eden Prof. Dr. Küçükusta, ”Pnömotoraks için risk grubunda olanların, yani uzun boylu, zayıf yapılı, sigara içenler ile astım, kronik bronşit, amfizemli hastaların, heavy metal ve hard rock konserlere gitmemeleri, gitseler bile hoparlörlerden uzak durmaları, ev ve arabalarında yüksek sesli müzik dinlememelerini öneriyorum” diye konuştu. 

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2019