Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1762
Güzel Sanatlar Fakülteleri ve benzeri okulların yetenek giriş sınavlarının YÖK tarafından kaldırılması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Kaldırılması doğru bir karar, Katılıyorum.
Kaldırılması yanlış bir karar, Katılmıyorum.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 22 müzisyen gazete okuyor
 
 
Ahmet Makal
 
 
Yayımlanan Sayı : 1133

Bir amatör Türk korosu - 29.12.2010

Ankara Müzik Festivali kapsamında konser veren Orfeon Oda Korosu’nun CD’si sadece klasik müzik meraklılarına değil, her türlü müziksevere hitap ediyor.

Batı ülkelerinin birçoğunda, kökenleri yüzyıllar öncesine uzanan önemli bir a cappella (eşliksiz) koro müziği geleneği vardır. Koro için eser yazan çok sayıda besteci yanında, bu eserleri seslendiren korolar da bulunur. Bu koroların bazılarının kuruluş tarihleri de yüzyıllar öncesine uzanır. Örneğin dünyanın en ünlü korolarından biri olan Cambridge’teki King’s College 1441 yılında kuruldu. Korolar aynı zamanda bir okul vazifesi de görür, ses sanatçılarının yetişmesine katkıda bulunurdu. Bu ülkelerde, tam zamanlı profesyonel korolar dışında, kendi meslekleri yanında müzikle ilgilenen kişilerden oluşan amatör korolar da yaygındır ve koro geleneğinde önemli yer tutarlar. Ülkemizde ise koroların durumu hiç de iç açıcı değil. Bizim a cappella (eşliksiz) korolarımız Devlet Çoksesli Korosu ile TRT Ankara Radyosu Çoksesli Korosu’ndan ibaret ve bunlar büyük bir boşluğu dolduramıyor. Amatör koroların durumu ise daha da kötü. Kamu ve özel kesim yanında dinleyiciden de yeterli ilgiyi göremeyen bu korolar, kendi yağlarıyla kavrulmak durumundalar.

Durum böyleyken, ülkemizde amatör bir koronun kurulması, konserler vermesi, uluslararası festivallerde Türkiye’yi temsil etmesi ve hatta ödüller kazanması gerçekten büyük bir ba
şarı. 1994 yılında değişik mesleklere sahip amatör müzikçiler tarafından kurulan Orfeon Oda Korosu, kısacık geçmişine karşın böylesi başarılara imzasını attı. Repertuvarında erken dönem koral eserler yanında çağdaş eserlere, halk müziği, pop ve caz kaynaklı parçalara da yer veren koro, çalışmalarını değişik şeflerle yürüttü. Koroyu 1999’dan bu yana TRT Ankara Radyosu Çoksesli Korosu’nun da şefi olan Elnara Kerimova çalıştırıyor. Kerimova yönetimindeki Orfeon, çeşitli ülkelerde konserler verdi, 1999 yılında İngiltere’de, 2000 yılında Avusturya’da yapılan yarışmalarda ödüller kazandı. Koro, yurt içinde de sanatsal ve sosyal amaçlı konserler veriyor. Koronun 2000 yılında Avusturya’nın Linz kentinde yapılan 1. Koro Olimpiyatları’nda verdiği konser sırasında yapılan canlı kayıtlar ile değişik tarihlerde yapılan stüdyo kayıtlarından seçmeler, YESA firması tarafından bir CD olarak yayınlandı. CD’de erken dönem koral eserleri yanında; Ulvi Cemal Erkin, Muammer Sun gibi Türk bestecilerin çok seslendirdiği halk türkülerinden Billy Joel gibi pop sanatçılarının şarkılarına, Azeri türkülerinden Besame Mucho gibi klasik şarkılara kadar neredeyse her türde eser yer alıyor. Sadece klasik müzik meraklıları değil, her türlü müziği sevenler; Orfeon’un CD’sinde zevkle dinleyecekleri parçalar bulabilecekler.

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020