Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 16
Sayı: 1789
Halen içinde yaşadığımız Pandemi Sürecinde; konser, tiyatro, opera ve bale gibi sanat etkinlikleri devam etmeli midir?

Devam etmelidir.
Devam etmemelidir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 29 müzisyen gazete okuyor
 
 
Nihal Yazgın
 
 
Yayımlanan Sayı : 1105

Cazdan Habersiz Kalmayın - 12.11.2010

Caz müziği dünyayla kıyaslandığında Türkiye'de henüz istenildiği konuma gelmiş değil. Ama kim ne derse desin, bu müziğin ülkemizde azımsanmayacak kadar takipçisi var. Kemikleşmiş dinleyicilerin yanında özellikle genç müzikseverler arasında bu müziğin müdavimleri gün geçtikçe artıyor.

Fakat caz dinleyicisi uzun zamandır; bu müziği icra edenlerle iletişim kurmak ve caz hakkında kendilerini yeni keşiflere yönlendirecek bir platformun eksikliğinden yakınıyordu. Fakat yakın bir zaman önce yayına başlayan www.cazkolik.com adlı site, bu eksikliği büyük ölçüde giderdi. Artık caz tutkunlarının bu müziği ve bu müziğin üstatlarını daha iyi tanıyabileceği bir sanal mekan var. www.cazkolik.com'u hayata geçiren isim Feridun Ertaşkan, Ertaşkan yaklaşık 17 senedir müzik sektörünün içinde olan ve çalışmalar yapan bir isim. Cazseverler onu Açık Radyo'da 2005 yılından beri yaptığı "Cazkolik" adlı programdan tanıyor. Feridun Ertaşkan, kurduğu sitenin amacını şöyle anlatıyor: "www.cazkolik.com olarak temel amacımız, öncelikle caz müziği ve müzisyeni ile dinleyicisi arasında dolaysız bir köprü kurmaya çalışmaktır. Böylesi bir köprü işlevinin müzik-müzisyen-dinleyici arasında önemli bir işlevi yerine getireceğine inanıyoruz. Amacımız, ülkemizde ve dünyada caz üzerine üretilen her notayı takip etmek ve gelişen her güncel caz haberini anlık olarak okuruna aktarmak, tartışma ve bilgilendirme platformu yaratmak."

Bilmeceyi Çöz, Albümü Kap
Bunların yanı sıra site interaktif özellikler de içeriyor. Sitede yeni açılan 'günün konuğu' bölümü ziyaretçilerin büyük ilgisini görüyor. Her gün bir okurun ve cazseverin konuk edildiği 'günün albümü, şarkısı ve müzisyeni' seçimleri okurlara diğer cazseverlerin neler dinlediği, takip ettiği konusunda önemli ipuçları veriyor. Böylece site hem günceli yakalıyor hem de takipçilerine düzenli caz dinleme imkanı sunuyor. Ayrıca www.cazkolik.com kamuoyunda tanınan birçok cazseveri de günün konuğu köşesinde ağırlayarak popüler etki oluşturmak istiyor ve yapıyor da. Feridun Ertaşkan, bunların yanı sıra önümüzdeki günlerde başlayacak günlük eğlenceli bilmecenin sorulacağı 'cazcuz' bölümü ile her hafta onlarca okura caz albümleri armağan edeceklerinin müjdesini veriyor. Ertaşkan, ayrıca siteye üye olan herkese; içinde bulunulan ayın caz gündemini derleyen aylık cazkolik bültenini de düzenli olarak göndermeye bu ay başlayacaklarını iletiyor. Türkiye'nin dört bir yanındaki cazseverleri siteye davet eden Ertaşkan, gazetelerin kültür-sanat servisleri içinde günceli en yakından takip eden caz platformu olmaları sebebiyle ayrıca bir haber kaynağı işlevi de göreceklerini sözlerine ekliyor. Bu siteye tıklayarak online olarak müzik de dinleyebilirsiniz. Müzik yayını kesintisiz on saat sürüyor ve parça tekrarı da yapılmıyor. Caz dünyasından bihaber kalmak istemiyorsanız www.cazkolik.com adresine göz atmanızı tavsiye ederiz.

Alıntıdır
 

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021