Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1765
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 25 müzisyen gazete okuyor
 
 
Asu Maro
 
 
Yayımlanan Sayı : 831

12 Eylül’ü kovan türkü - 21.07.2009

Yeni Türkü’nün 30. yaşı yarın gece Harbiye Açıkhava’da görkemli bir konserle kutlanıyor. Gecenin sürpriz konuğu Haris Aleksiyu...

Kimi “Gençliğimdi” diyor, kimi “umudumuz...” “Eskimeyen türkümüz”, “en ateşli günlerimizin yoldaşı...”, “12 Eylül’ü kovan türkü...”

Herkesin bir Yeni Türkü’sü var, geçmişe, “çocuklar, parlak yıldızlar” oldukları döneme dair bir şeyler hatırlatan... “Biz büyüdük ve kirlendi dünya” dedirten... Çemberin içinde ya da dışında yer almak gerektiğini hatırlatan...

1979’da “Buğdayın Türküsü”nü söyleyerek yola çıkmışlar, kâh yan yana, kâh ayrı ayrı ama çoğunlukla paralel yollarda 30 yıl geçmiş sonuçta ve Yeni Türkü otuzuncu yaşını kutlar olmuş. Yarın (19 Temmuz 2009) saat 21.00’de Harbiye Açıkhava Tiyatrosu’nda eski ve yeni ‘Yeni Türkü’cüler buluşup 30 yılın türküsünü söyleyecek.

Eskiler de olacak

“Senfonik 30 Yılın Türküsü” adından da anlaşılacağı gibi Selim Atakan’ın orkestrasyonlarıyla, Istanbul Symphony Project eşlik edecek Yeni Türkü’ye o gece. Sahnede gitar ve solo vokalde Derya Köroğlu, klavyede Erkin Hadimoğlu, klasik kemençede Furkan Bilgi, ud, buzuki ve gitarda Fatih Ahıskalı, saksofon ve yan flütte Serdar Barçın’dan oluşan bugünkü grubun yanı sıra Selim Atakan, Zerrin Atakan, Eftal Küçük, Tuğrul Bayrak, Tuncer Tercan, Murat Buket, Fuat Oburoğlu ve Cengiz Onural gibi gelmiş geçmiş Yeni Türkü’cüler de olacak.

Ve böyle bir geceye en çok yakışacak konuk: Yeni Türkü’nün “Telli Telli”, “Maskeli Balo”, “Olmasa Mektubun” gibi Murathan Mungan sözleriyle can bulan en ünlü şarkılarının Yunancadaki yorumcusu Haris Aleksiyu.

“Yeni Türkü iki komşu ülkenin müzikal kültüründen ustaca bir birliktelik yaratarak yeni bir kültür oluşturdu. Bu müzikal evliliğin parçası olmaktan mutluluk duyuyorum” diye anlatıyor duygularını sanatçı.  Gecenin bir diğer sürprizi de, 25 yıllık Yeni Türkü hayranı Sakine Hanım. Onun gözünden izleyeceğiz konseri ve grubun öyküsünü... Kocasıyla iki kızını Kumla’ya yazlığa göndermiş, kendisi koşmuş gelmiş felekten bir gece çalmaya. Çok heyecanlı... Kolay mı, 25 yıl önceki gençlik aşkını yıllar sonra kanlı canlı görecek karşısında... Bakalım neler olacak...

Özen Yula yaratmış Sakine’yi bu gece için, Şebnem Bozoklu da oynuyor... Olanca sahiciliği ve sıcaklığıyla tam Yeni Türkü’ye ve hayatımızdaki anlamına uygun bir sunuş olacağı kesin. Konser için hazırlanan broşürde Can Dündar, “O, 30 yıldır koparılamayan bir bağ aramızda...” diye anlatıyor Yeni Türkü’yü:

“Ortak mazimiz bizim; yenilgimiz, hüsranımız, zaferimiz... Daha ilk notadan, hep bir ağızdan söylediğimiz... Burnumuzun sızlayan direği... Hasretlikte meşalemiz... Şimdi onları yeniden bir arada görmek, zihnimizde dünyayı temizliyor sanki...”

Türkiye’de siyasi iklimin en boğucu olduğu günlerde adeta toprağın altından filiz veren bu türküye kulak vermek, en katlanılmaz anlarda umudu yeşil tutmak için birebir. Yarın  gece Harbiye’den türküler yükselecek bu yüzden. Hâlâ ‘çocuklarız’, ‘parlak yıldızlarız’ diyen...

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020