Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 14
Sayı: 1748
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 67 müzisyen gazete okuyor
 
 
Avi Medina
 
 
Yayımlanan Sayı : 446

Wagner ve Saz Arkadaşları - 29.11.2007

Bir mahalle hayal ediyorum.. Bildiğimiz herkesin aklına gelen mahalle imajı. Ama Avusturya’da, tercihen Salzburg. Birkaç çocuk toplanmış. Belki küçük Wolfgang ile Ludwig -diğerlerinden bir kaç yüzyıl büyükler tabi- adım atışıyorlar (adım alışmak mıdır yoksa o. ikisi de mantıksız geliyor). Benim hayalimde Ludwig kazanır o düelloyu. Çoğunluk Wolfgang ı sever ama. Daha bir sosyal, neşeli fln olduğundan. daha kolaydır dinlenmesi, insanlar zaten müzikte, sanatta, genel olarak hayatta hep daha kolay olanları sevme tandansı içindedirler, bugün pop müziğin, futbolun, tek gecelik ilişkilerin ve Dan Brown kitaplarının bu kadar revaçta olmasının yegane sebebi budur. Neyse, diyelim ki Ludwig kazanıyor, takım seçecek ya. Küçük Chopin'i Liszt'i Mendelshon'u aldı diyelim takımına. Wolfgang da daha kendine yakın birilerini Schubert, Vivaldi, Strauss gibi. Küçük Sebastian da hakem olsun. Ama bir adam vardır ki aralarında. Hep en son, "başka seçilecek adam kalmadığı" için seçilir. Antipatik bir adamdır çünkü. Müziğini dinleyince o içindeki "karanlık" görünür çok bariz bir şekilde. Kötü bir insan olduğundan mıdır nedir, saf, duru bir çalışması görülmemiştir daha. Eh öleli 300 yıldan fazla olduğuna göre bundan sonra da görülmez.

Richard Wagner diye bir adamdır bu. Klasik müzik tarihinin "haşarı çocuğu". "Bir tek ben mi bu kadar işkilleniyorum bu adamdan?" diye merak ederken geçen gün araştırıp fark ettim ki, klasik müzik camiasının şamaroğlanıymış zaten kendisi. İnsanlar bununla dalga geçerek eğleniyormuş aralarında. Bakın şu mesela;

I like Wagner's music better than any other music. It is so loud that one can talk the whole time without people hearing what one says. That is a great advantage.

Oscar Wilde demiş bunu bir de. Ben o adamı mülayim, etliye sütlüye dokunmayan bir adam diye hayal ederdim hep. Demek ki Sayın Wagner için bir istisna yapmış. Bu yine en insancıllarından biri gerçi.

Is Wagner actually a man? Is he not rather a disease? Everything he touches falls ill: he has made music sick.

Bu Nietzsche'den de pek hazzettiğim söylenemez. Ama bu konuda ortak bir paydada birleşmişiz. Lakin yine de eleştirisi üslup yönünden pek hoşuma gitmedi. İstediğin kadar haklı olabilirsin ama eleştireceksen adam gibi eleştir, belden aşağı vurma.

Wagner has beautiful moments but awful quarter hours.

İşte gerçek bir eleştiri, hem taşı tam gediğine oturtan, hem içinde muhteşem bir zeka barından. Rossini. Çok içli dışlı olmayanlar için karanlık, hatta hiç adı sanı duyulmamış bir figürdür klasik müzik arenasında.

Sözlerimi Mark Twain'in muhteşem Wagner yorumuyla bitirmek istiyorum. Aklını seveyim senin.

Kaynak: Wagner's music is better than it sounds.

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2019