Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1770
5 Ağustos 2020 tarihinde yapılacak olan CSO Stajyer sanatçı sınavı şartnamesi hükümleri, CSO gibi standardı yüksek bir orkestraya stajyer sanatçı seçmek için yeterli midir?

Yeterlidir.
Yeterli Değildir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 36 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Ankara Müzik Festivalin'nde 3. hafta programı - 20.04.2009Ankara Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası                             20 Nisan, MEB, 20.30“Eski 45’likler”

Orkestra, bütün bir yıla yayılan konser programının yanı sıra, çağdaş çok sesli müzik yapıtlarının pop ve caz türünde özgün örneklerini de katıldığı yurt içi ve dışı programlarda seslendirmektedir.  Son 5 yılda Yunanistan, Bulgaristan, Güney Kore’de turneler gerçekleştirmiştir. Ankara ezgilerinden oluşan bir folk caz albümü çıkaran orkestranın “Derin Köklerin Türküleri” projesinden de bir albümü bulunmaktadır.

Şef Kemal Günüç yönetimindeki 21 müzisyenden oluşan Orkestra,  Festival konserinin solistleri Nur Yoldaş, Ercan Turgut, Banu Kırbağ ve Elif Tecer ile başkentli müzikseverlere nostaljik bir konser sunacaklar.

“Eski 45’likler” temalı konserde başkentliler In the Mood, Delilah, I Will Survive gibi klasikleşmiş parçaların yanısıra Arkadaşımın Aşkısın , Tanju Okan Şarkıları, Dünya Dönüyor, Bana Yalan Söylediler, Sana Nerden Gönül verdim gibi bir döneme imza atan Türkçe şarkıları birlikte söyleyecekler.

Mojca Zlobko-Vajgl, arp                            21 Nisan,
Anadolu Medeniyetler Müzesi, 20.30
Miran Kolbl, keman 

Slovenya’nın ünlü arp sanatçısı Mojca Zlobko-Vajgl festivalimizde.

Slovenya Devlet Opera ve Balesi solist sanatçısı olan Mojca Zlobko-Vajgl konser solisti olarak Berlin Senfoni Orkestrası ,Hamburg Filarmoni, Stockholm Oda Orkestrası ve  Belgrad Senfoni Orkestrası  gibi büyük topluluklarla konserler vermiş ve büyük övgüye değer görülmüş bir müzisyen.

Ayrıca kendisi oda müziğinde de bir “usta” olarak görülüyor.

Miran Kolbi ise Slovenya Firamoni Orkestrası’nın baş kemancısı ve eski Yugoslavya döneminde bir çok prestijli yarışmaların da ödüllü kemancısı. Dünyanın bir çok orkestrası ile solist sanatçı olarak konserler veren Miran Kolbl, Slovenya Kültürünün gelişmesi ve tanıtılmasına yaptığı katkılardan dolayı 2 özel devlet ödülü ile ödüllendirilmiştir.

Dr. Erol Üçer Müzik İleri Araştırmalar Merkezi                          22 Nisan, MEB, 20.30
MİAM Yeni Müzik Topluluğu                                                    
Karman İnce, şef-piyano                        Cihat Aşkın, keman

Bülent Evcil, flüt                                    Öykü Karadağ, bas klarnet                    
Amy Salsgiver, perküsyon                      İpek Altınel, harp          
Sevil Ulucan, keman                              Evrim Baştaş, viyola
Yelda Özgen Özturk, viyolonsel              Arda Agosyan, kontrabas

Prof. Dr. Kamran Ince önderliğinde Türkiye’nin önde gelen müzisyenlerinden oluşan topluluk son 20 yıl içinde yazılan çağdaş eserleri icra edebilmek ve kayıtlarını gerçekleştirmek amacı ile kurulmuştur. Topluluğun amacı, günümüzün gelenekse3l batı orkestrasına farklı sunum, imge ve içerikler kazandırarak orkestranın geleceğine  destek olmaktır. Dr. Erol Üçer Müzik ve Araştırma  Merkezi MIAM çatısı altında çalışmalarını  Cihat Aşkın ile birlikte sürdürmektedir.

Topluluk 26. Festivalde Kamran İnce'nin “Kayıp bir dünya için Müzik” ve “Düş Çizgileri” eserlerini yorumlayacak. 

“23 Nisan Özel Konseri”                                                                                 
MEB, 20.30
Al Dente İkilisi, müzikli-komedi

Christian Plouvier, flüt 
Hakan Ali Toker, piyano
Konuk Sanatçılar: Cem Anıl, piyanist
Akyurt Çocuk Korosu    Pınar Alpay Yüksel, şef

Belçika’nın tanınmış ve çok yönlü uluslararası flüt sanatçılarından olan Christian Plouvier ve Ankara’lı piyanist-besteci Hakan A. Toker'den oluşan Al Dente İkilisi,   23 Nisan’da çocuklara yönelik özel, bir o kadar da eğlenceli bir programla festivalde ilk kez yer alacak.

Sürprizlerle dolu bu özel  müzikli komedi gösterisi, çocuklara olduğu kadar büyüklere de kahkaha ve müzik dolu anlar yaşatacak.

Ankaralı dinleyiciler Plouvier'yi, en son Hacettepe Senfoni Orkestrası eşliğinde arpist Duygu Aydoğan ile verdiği başarılı bir 2008'e Veda konserinden Hakan A. Toker'i ise doğaçlama resitalleri, Tanini grubunun Türk-batı sentezi çalışmaları ve Yıldız İbrahimova ile verdiği caz konserlerinden hatırlayacaklardır.

Konserin konukları ise Sevda-Cenap And Müzik Vakfı bünyesinde çalışmalarını sürdüren şef Pınar Alpay Yüksel yönetimindeki  Akyurt Çocuk Korosu ile piyanoda kendi bestelerini seslendirecek olan küçük dahi Cem Anıl .

Kataklo                                                                                                     24 Nisan,
MEB, 20.30
Akrobatik dans gösterisi

Akrobasinin, dansın şiirsel  anlatımı ile inanılmaz bir gösteri.

Farklı disiplinlerden oluşan ve felsefik anlatımı ile izleyiciyi 10 yıldır büyüleyen bu eşsiz  İtalyan  topluluğu

2006  Torino Kış Olimpiyatlarının açılış törenindeki gösterileri ile büyük beğeni topladı.

Topluluk sahnede dans, güç ve dengenin inanılmaz ahengini jimnastik ögeleri ile birleştiriyor: ortaya inanılmaz bir gösteri çıkıyor. 7’den 77’ye herkese hitap edecek bir şov.

Wiener Kammersymphonie                                                           25 Nisan,
MEB, 20.30
Matthias Maurer, şef
Atilla Aldemir, keman, viyola

Orkestra Viyana’nın büyük orkestralarında yer alan önemli müzisyenlerden oluşan bir topluluk. Bünyesinde dünyanın bir çok ülkesinden önemli sanatçıları barındırıyor. Orkestra müzisyenlerinin çoğu aynı zaman da birer solist sanatçı…

Ünlü genç kuşak yeteneklerimizden Atilla Aldemir ise  bu gecenin solisti.1975 İstanbul doğumlu  ve 1994 yılından bu yana çalışmalarını Avrupa’da sürdüren, son altı yıldır ise Viyana’da yaşayan Aldemir, ulusal ve uluslararası pek çok ödülü bulunuyor.  Son olarak geçtiğimiz Ağustos ayında Avusturya’da düzenlenen 15. Uluslararası “Johannes Brahms Yarışması”nda viyola dalında, 75 sanatçı arasından üçüncülük ve en iyi çağdaş eser yorumu ödülü alan sanatçı 2007 yılında aynı yarışmanın keman dalında ikincilik ödülünü kazanmış, iki de özel ödüle layık görülmüştü.

Müzik eleştirmenlerince en belirgin özelliğinin; “Enstrümana mutlak hakimiyet, yorumda üslup duyarlılığı ve seyirciyi sürükleyen coşkuyu bir arada sergileyebilme yeteneği” olduğu belirtilen Aldemir, konserlerinde 1840 yapımı J.B. Vuillaume kemanı kullanıyor. Aldemir aynı zamanda Berlin Senfoni Orkestrası ve Philharmonia Wien’nin baş kemancısı.


www.ankarafestival.com

 

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020