Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 16
Sayı: 1804
Mavi Nota e-Müzik Gazetesi'ni hangi yolla öğrendiniz?

Arkadaş tavsiyesi üzerine öğrendim.
Yaptığı çalışmalardan dolayı biliyordum.
Basın yayın araçları aracılığı ile öğrendim
İnternet arama motoru aracılığı ile öğrendim.
Tesadüfen öğrendim
Mavi Nota'yı doğduğu günden beri bilirim

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 22 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Geleneksel Türk musikisinin en önemli temsilcilerinden duayen sanatçı, Münir Nurettin Selçuk, vefatının 40'ıncı yılında İstanbul Aşiyan'daki mezarı başında düzenlenen törenle anıldı. - 27.04.2021Geleneksel klasik Türk müziğinin önemli sanatçılarından, besteci, hanende ve tamburi Münir Nurettin Selçuk’un vefatının 40. Yıldönümü nedeniyle Aşiyan Mezarlığı’ndaki kabri başında düzenlenen anma törenine İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, İstanbul Vali Yardımcısı Özlem Bozkurt Gevrek ve İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Maşalı katıldı.

Kur’an-ı Kerim okunup, dualar edilen anmanın ardından konu
şan İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, “Münir Nurettin Selçuk, 80 yıldan fazla yaşamış ve gerçekten çok bereketli bir ömür sürmüş sanatkarımız. Türk musikisinin son büyük üstatlarından biridir. Münir Nurettin Selçuk, çok kültürlü bir aileden geliyor. Babası şairdir. Anne tarafından ise Selçuklulara mensuptur. Münir Nurettin Selçuk, aynı zamanda padişah müezzinliği yapmış bir isimdir. Geleneksel musikimizin yanında batı musikisinde eğitim almak için Paris’e gitmiştir. Farklı alanlar önüne çıkmasına rağmen musikiye olan sevgisinden dolayı farklı alanlara yönelmemiştir. İcrasıyla, bestesiyle musikimize getirmiş olduğu yorumla örnek bir sanatkârdır” dedi.

Selçuk’un kı
ş döneminde ve gündüzleri beste yapmadığını belirten Yılmaz, “Selçuk, daha çok sabah saatlerinde beste yaparmış. Geleneksel musikimizi çok iyi bilen ve ona yeni bir yaklaşım da getiren biridir. Eğer bugün geleneksel Türk musikimiz hayatta ise Münir Nurettin Selçuk şüphesiz bunun en belirleyici ve en öncü isimlerinden birisidir. Bana sorarsanız Yahya Kemal ve Münir Nurettin Selçuk ikilisi İstanbul’un kelimesi sesi ve sedası olmuştur. Aynı zamanda Münir Nurettin Selçuk, Behçet Kemal Çağlar, Nedim, Fuzuli ve Faruk Nafız Çamlıbel gibi pek çok şairimizin şirine hayat veren isim olmuştur. Ama daha da önemlisi Münir Nurettin Selçuk, İstanbul’u anlatan büyük bir sanatkardır. Bugün vefatının 40’ıncı yılı, biz de salgın şartlarını dikkate alarak anma gerçekleştiriyoruz. Münir Nurettin Selçuk’u anmak ve anlatmak demek, bizim medeniyetimizi anlatmak yolunda en önemli adımdır” diye konuştu.

DHA

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021