Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 14
Sayı: 1746
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 75 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Afyon Klasik Müzik Festivali, yedinci yılında ünlü Çek ve Türk sanatçı ve toplulukları ağırlıyor - 14.04.2008Yedinci senedir Afyon'dan baharla birlikte hiç aksamadan gelen haberler, yine posta kutumuza düştü. Kendine "lokumcu" diyen, aslında Afyonkarahisar Klasik ve Caz Festivallerinin sanat danışmanı ve aynı zamanda Afyonlu müzik öğretmeni olan Hüseyin Başkadem'in ismiyle. Uzun lafın kısası, bu yıl yedincisi kotarılacak Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali, yarın başlıyor ve 13 Nisan'a kadar Afyon'un havasını epey bir değiştirecek.

Başkadem bu yıl da iyi bir program hazırlamış. Ve geçen yıl olduğu gibi bu yıl da bir Çek çıkarması var Afyon'a. Tam yedi Çek grubu festivalde çalacak. Yerli grupları ve sanatçıları söylemezsek ayıp etmiş oluyoruz. Buyrun programa bakalım. Çek ve Avrupa klasik müziğinin en yetenekli genç piyanistlerinden ve geleceğin ustalarından biri olarak kabul edilen Petra Milarova, Şef Prof. Dr. Erol Erdinç'in yönetimindeki Hacettepe Senfoni Orkestrası ile Joseph Haydn'ın Re Majör piyano konçertosunu çalıp açılışı yapacaklar. Daha sonrasında ise şimdiden piyanonun "yeni usta"larından biri olarak kabul edilen ödül rekortmeni Slovakyalı genç yetenek Matej Arendarik var. Arendarik festivalde solo piyano resitali ile boy gösterecek. Beş akademisyen klarnetçiden kurulu Akademi Klarnet Ensemble, klasik gitar üçlüsü Triobio, Pavane Quartet, İstanbul Flüt Gitar İkilisi, Hemera Quartet ve Boğaziçi Üniversitesi Müzik Kulübü Klasik Müzik Korosu, oda müziği üçlüsü Trio a tre, klasik enstrümanlarla elektronik müziği birleştiren deneysel keman-flüt ikilisi Duo Goelan, Fama Quartet ve Barok müzik enstrümanı Viola da Gamba sanatçısı Gary Berlind Afyon'a notalar saçacak olanlar. Öte yandan festival için özel olarak biraraya gelen müzisyenlerden kurulu Friends of Afyon Ensemble, 'Oda Müziği Sanatı I-II' adlı iki konserden oluşan bir seri de sunacak. Verdiği deneysel ve avant-garde keman resitaliyle geçtiğimiz yıl Afyonlu sanatseverlerin sevgisini kazanan David Danel, bu yıl da çağdaş ve deneysel yapıtları eski ustaların klasik eserleriyle karşı karşıya getirdiği 'The Contemporary and the Old/Çağdaş ile Eski' adlı bir program sunacak. Danel, ayrıca gönüllü olarak bir de keman "workshop"u da düzenliyor. Festivalin kapanışı ise Esin Afşar'dan. Afşar, festivali Nâzım Hikmet şarkıları ve şiirleriyle kapatacak.

Festivalde müzik dışında da kültür sanata dair her bir şey var. Sanat ve kültür söyleşileri, atölye çalışmaları, sergiler, kitap standları ve belgesel gösterimleri. Ve bu etkinlikler Hilmi Yavuz, Ataol Behramoğlu, Yalvaç Ural, Mehmet Yaşin, Yavuz Özkan, Cem Mumcu, Su Yücel, Altuğ Yücel, Zafer Ergin, Sakine Çil, Engin Ayça, Gülsen Tuncer, Cemal Ünlü, Behiç Ak, İsa Çelik gibi isimlerin katılımıyla gerçekleşecek. Ayrıca festivalde geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz sanatçı Savaş Dinçel'in Karikatür Sergisi, Tan Oral Karikatür Sergisi, İzzet Keribar'ın Bohemya/Prag adlı dia gösterisi de var. Müzik kitapları standını da unutmamak gerek. Bu yıl ilk defa verilecek onur ödülü, Doğaz Hızlan'a takdim edilecek.

Afyon festivalini özel kılan noktayı atlayamalım. Geleneksel olarak festivalde katılımcı olarak bulunanlar Afyon'a bağlı ilçe ve köy ilkokullarını dolaşıp çocuklarla kültür sanat üzerine söyleşiler yapacak. Yedi yılda 1300 kültür ve sanat insanı, tam tamına 45 bin öğrenciyle biraraya geldi. Festivalle ilgili olarak söyleyeceğimiz son iki iyi şey şöyle: Birincisi bütün etkinlikler ücretsiz. İkincisi ise Afyonkarahisar Valisi Haluk İmga'nın desteği ile hem klasik müzik hem de caz festivali dernekleşme çalışmalarına başladı ve merkez binası sözü alındı.

Bilgi için: 0272-213 76 00
 
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2019